Konflikty na pracovišti: čím lezete na nervy svým kolegům

aktualizováno 
Svačíte nad klávesnicí, milujete aromatická jídla, hlasitě rozebíráte výsledek včerejšího fotbalu a s pořádkem na svém pracovním místě si příliš nelámete hlavu. Víme, které vaše zlozvyky pijí vašim spolupracovníkům krev nejvíc.

Jeden kolega neustále otevírá okna, druhý telefonuje tak hlasitě, že je vyloučené soustředit se, třetí dělá u pracovního stolu aromatické hostiny. Čas od času to proto v jedné velké společné kanceláři bouchne. | foto: Profimedia.cz

Pokud si stěžujete, že je na vašem pracovišti dusno, buďte ujištěni, že v tom nejste sami. Vědci v roce 2008 spočetli, že průměrný zaměstnanec stráví týdně víc než dvě hodiny řešením pracovních konfliktů a nedorozuměních. Jeden ze tří lidí uvádí, že hádka na pracovišti přerostla v osobní útok (ať už verbální nebo dokonce fyzický) a každý pátý člověk zůstal někdy kvůli dusnu v práci doma. Každý desátý potom uvádí, že kvůli konfliktům s kolegy zkrachoval nadějný pracovní projekt.

Není pracoviště bez konfliktů

"Potenciální konflikty vznikají všude tam, kde je víc lidí, kteří spolu musí trávit delší dobu a řešit úkoly a problémy," říká psycholožka Eva Malá. "Představa idylického pracovního kolektivu, ve kterém se nevyskytují konflikty, je naprosto zcestná. Liší se pouze míra, do jaké dokáží lidé své emoce kontrolovat a vypořádat se s problematickými situacemi."

Hitparádě problematického chování vévodí hlasité stravování v kanceláři (konkrétně drobení, mlaskání, jídlo a současné psaní na klávesnici), hlasitost a nepořádek. Stravování kolegů doprovázené hlasitými projevy vadí téměř šedesáti procentům dotázaných, třetinu potom rozčiluje neschopnost jejich kolegů udržet na pracovním stole alespoň rámcový pořádek. Sedmadvacet procent by ocenilo, kdyby jejich kolegové věnovali větší pozornost osobní hygieně. Jako další v pořadí se umístila konzumace aromatických jídel v kanceláři a neschopnost dodržovat domluvené termíny.

Průzkum z letošního roku vyslal do seznamu nejotravnějších zvyků situaci, kdy zvednete telefon uprostřed porady nebo pracovní schůzky a vyřizujete si své hovory. A ačkoli se vám to může zdát v jednadvacátém století neuvěřitelné, na horních příčkách otravného žebříčku se umístili i lidé, kteří si bez problémů v kanceláři zují boty a pracují pouze v ponožkách nebo bosí.

Šéfa do toho netahejte

Máte-li ve svém okolí podobně otravného kolegu, zapomeňte na to, že byste si stěžovali svému nadřízenému. Podle výzkumu z loňského roku vnímá většina lidí zatahování nadřízených do konfliktů mezi kolegy jako nežádoucí. Jednačtyřicet procent zaměstnanců si navíc myslí, že jejich šéfové by tyto konflikty vyřešit beztak nedokázali. Na druhou stranu není potřeba na výměnu názorů s kolegy pohlížet vždy jen negativně. "Pokud se podaří udržet hádku v konstruktivní rovině a vyhnout se osobním útokům, jejím výsledkem může být naopak nalezení řešení, pochopení pohledu druhé strany a otevření nových možností," upozorňuje psycholožka Eva Malá. "Je však potřeba nebrat každou diskusi jako útok vůči vlastní osobě, držet se tématu a snažit se společně najít východisko."

Až vám bude nejhůř a budete mít za sebou mimořádně vysilující hádku, stále si můžete blahopřát, že jste se nenarodili jako žena. Podle výzkumu z počátku letošního roku jsou totiž nejhoršími a nejvíce devastujícími kancelářskými hádkami spory mezi kolegyněmi. Vědci z University of British Columbia zjistili, že pokud se pohádají dvě spolupracovnice, konflikt má mnohem osobnější rovinu, jeho účastnice se snaží jedna druhou zranit, zaznívají zásadnější obvinění a celá hádka má v rámci pracovního týmu likvidační charakter. Respondenti se shodli, že méně negativní dopady mají pracovní konflikty mezi dvěma muži nebo mezi mužem a ženou. Konflikty mezi dvěma ženami nesou hůře nejen jejich protagonistky, ale i ostatní spolupracovníci.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Šílená operace FBI: Aljašku měli před Sověty chránit jednorucí zálesáci

Zálesák znalý divočiny a umění přežití by se FBI hodil. Úřad však měl na své...

Byl to bláznivý pokus, jak chránit Aljašku před sovětskou invazí. Počítal s vytvořením sítě agentů, na něž kladla FBI...

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...

VIDEO: Chlap je pro nás zaplacená složenka, tvrdí české prostitutky

Ilustrační snímek

Obě se k sexuální práci dostaly ze sociálních důvodů. Zažily, jak náročný první sex za úplatu je. Trpí také stigmatem...Najdete na iDNES.cz