VIDEO: Ind si pořídil košili ze zlata. Za čtvrt milionu dolarů

aktualizováno 
Váží víc než tři kila a stála 250 tisíc dolarů. Ind Datta Phuge měl přízemní, ale o to dražší přání: "Chtěl jsem, aby mě svět znal jako muže se zlatou košilí." Povedlo se mu to.

"Někteří lidé se mě ptají, proč na sobě nosím tolik zlata," diví se muž, který je kromě zlaté košile obtížen též zlatými náramky kolem zápěstí a kotníků, prsteny a náhrdelníky, a vysvětluje své životní preference: "Byl to můj sen. Někteří lidé z horní společnosti chtějí vlastnit audi či mercedes, mít velká auta. Já si vybral zlato."

Košile, která stála podle aktuálního přepočtu téměř pět milionů korun, je samozřejmě značně nepraktickým oděvem. Je těžká a nedá se vyprat, takže se nesmí ušpinit ani příliš propotit, což je v Indii v létě nemožné. Ind ji proto nosí pouze při speciálních událostech. A nikdy v ní nevychází bez ochranky.

Stojí mu to zato, je to pro něj demonstrace jeho společenského a ekonomického postavení. "Když jsem byl mladý, lidé soudili, že jste z bohaté rodiny, když jste měl zlato. Tak jsem ho začal od dvaceti let nosit," říká muž, který zbohatl na spekulacích s nemovitostmi a teď půjčuje peníze.

Košili podle serveru newstrackindia.com vyráběl patnáctičlenný tým firmy Rankar Jewellers plné dva týdny, šestnáct hodin denně. Inspirovali se starými obrazy indických králů, kvůli většímu pohodlí opatřili košili sametovou podšívkou.

Zlato si Phuge kupuje každých šest či osm měsíců, podle ziskovosti svého byznysu, a zásobuje jím i svou manželku. "Vlastní pět set kilogramů zlata, kupuji jí zlaté náhrdelníky u kabelky," líčí.

Košile však přece jen má i praktický smysl, není jen extravagancí. "Pokud bude potřeba, mohu košili prodat a budu mít peníze." Je investicí, stejně jako jí bude mobil ze zlata, který si chce dopřát příště.

V tom se Phuge příliš neliší od jiných obyvatel Indie. "V Indii si kupuje zlato každý," cituje agentura BBC Rajiva Mehtu, analytika firmy India Info Line. "Zlato se stalo symbolem bohatství, zejména v posledních deseti letech jsme svědky toho, jak lidé své zlaté ozdoby vystavují na odiv, snaží se být okázalejší a okázalejší."

Nekupují ho ovšem jen snobští boháči, dvě třetiny z 18 tisíc tun zlata, které se v Indii nacházejí, je v zemědělských oblastech. Za alternativní způsob úspor ho považují miliony Indů bez bankovních účtů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Hmyz ve zbrani: šestinozí spojenci válek a terorismu

Zatím jen umělecká fantazie. Takto by mohli vypadat hmyzí válečníci vylepšení...

Jeho produkce je levná, nasazení jednoduché a následky velmi efektivní. Ničivé a smrtící. Hmyz ve válečných nebo...

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Najdete na iDNES.cz