Mezi oběti křečových žil patří často lidé s nadváhou.

Mezi oběti křečových žil patří často lidé s nadváhou. | foto: Profimedia.cz

Není to jen kosmetický problém: co se děje při křečových žilách

  • 7
Muži mají tendenci je podceňovat, protože je považují pouze za kosmetickou potíž. Křečové žíly vám však mohou pořádně zkomplikovat život. Přečtěte si, co se při nich v těle děje.

Považujete je za ženskou záležitost, která vás navíc může ohrozit maximálně tím, že vaše nohy nebudou v létě v šortkách vypadat nijak zvlášť přitažlivě. Proto také fialovým naběhlým pletencům, které se objeví pod vašimi koleny a na lýtkách, nevěnujete žádnou zvláštní pozornost. Ostatně, nehodláte aspirovat na muže s nejhezčíma nohama v okrese.

Jenže pak si všimnete, že vás nohy začínají pravidelně večer bolet, a máte pocit, jako kdyby vážily půl tuny. Začnou se objevovat i otoky, ale to všechno přičítáte sedavému způsobu života nebo naopak tomu, že se celý den nezastavíte. Pokud máte skutečnou smůlu, začne pokožka na dolní části nohou měnit barvu, začne se olupovat, svědit a vypadá křehce a zranitelně.

Otoky a bolest nohou se postupem času stanou nesnesitelnými, takže se nakonec vydáte k lékaři a dozvíte se, že trpíte infekcí či zánětem žil. Z původně kosmetického problému se stala věc mnohem zásadnějšího charakteru.

Jezírka v žilách

Abyste pochopili, jak vůbec křečová žíla vzniká, je nutné uvědomit si, že každá žíla je vybavena chlopněmi, které zajišťují, že krev poteče z nohou směrem k srdci. Zjednodušeně si můžete žilní chlopně představit jako maličká dvířka, která se zavřou poté, co jimi proteče určité množství krve, a tím ji nejen posunou dopředu, ale především zajistí, že nepoteče zase zpátky.

V takzvané křečové žíle chlopně nefungují tak, jak by měly, a jsou obvykle příliš oslabené na to, aby dokázaly udržet průtok krve žádoucím směrem. Může za to například vyšší věk, nebo když na žíly na nohou působí příliš velký tlak, například kvůli obezitě. Dispozice ke křečovým žilám se také dědí, takže pokud se vyskytly u členů vaší rodiny, existuje značné riziko, že je budete mít i vy. Ať už je však jejich příčina jakákoli, v úseku žíly s oslabenými chlopněmi se shromažďuje krev a vzniká něco, co lze pro lepší představu popsat jako miniaturní jezírko.

K ničemu takovému však samozřejmě nejsou žíly uzpůsobeny a ani v nich není na takové množství krve místo, takže nashromážděná krev tlačí na žíly zevnitř. Ty se v důsledku tohoto tlaku rozšiřují a jejich stěny slábnou. Křečové žíly téměř výhradně vznikají na nohou, protože ty jsou nejvíc vzdáleny od srdce, a zejména když stojíte nebo sedíte, je potřeba větší aktivity chlopní, aby krev tekla vzhůru, tedy proti gravitaci. Navíc tady působí na žíly největší tlak, protože nohy nesou celou vaši hmotnost.

Nepodceňujte je

Tlak, jemuž jsou křečové žíly vystaveny, vede k tomu, že tekutiny začnou prosakovat do okolních tkání, což se navenek projeví jako otok. Nejčastěji jsou přitom při křečových žilách nohy oteklé v okolí kotníků. Pokud dojde k průniku červených krvinek do okolí žíly, pokožka navenek mění barvu na tmavě červenou a vzniká zánět.

I když jsou křečové žíly známé jako vystouplé, tmavě modré žíly těsně pod povrchem kůže, skutečnost, že u sebe podobné příznaky nepozorujete, nutně neznamená, že se vám křečové žíly vyhnuly. U některých lidí totiž mohou probíhat i bez vnějších příznaků. Mírný až střední stupeň křečových žil je obvykle spojen s pocitem těžkých nohou, mírnou bolestivostí, svěděním či mírnými otoky kolem kotníků. Nepříjemné symptomy se přitom zhoršují při delším stání nebo sezení. Při těžkých případech už se objevují i otoky lýtek, bolestivost, změny barvy kůže, suchá, křehká a svědící pokožka nebo dokonce jizvení.

Křečové žíly mohou být symptomem problémů s hlubokými žílami, a proto se nevyplatí je podceňovat. Stěna křečové žíly je natolik tenká, že může dojít ke spontánnímu krvácení. Stejně tak se mohou objevit komplikace ve formě zánětu žil, žilní trombózy či bércových vředů.