Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kurz boulderingu: Pata, špička, převis zdolán

  10:00aktualizováno  10:00
Při lezení se na nohy nejen stoupá, ale občas se za ně i visí. Čím složitější boulder, tím víc triků musíte použít. Zaháknutí se za patu či za špičku vás může zachránit v okamžiku naprostého vyčerpání. Někdy vás zas nahoru dostane promyšlené vyvažování, jindy musíte prostě skočit.

Zaháknete-li se za stup špičkami, ruce si odpočinou | foto: Dan Král, Xman.cz

Minule jsme se pustili do překonávání převislých stěn a stropů. Asi vám to nedalo a po získaném sebevědomí na těch jednodušších převisech jste se od kamarádů nechali vyhecovat i k těžším boulderovým problémům. V půlce cesty ale nebylo najednou kam šlápnout, ruce už nedokázaly udržet chyt, samovolně se otevřely a žuch.

Na tyhle cesty jste zatím zkrátka neměli. Dneska se jim ale podíváme na zoubek.

Když už nemůžete, zkuste patu

Ruce můžeme sice trénovat, ale nikdy je nebudeme mít silnější než nohy. Nejsnazší způsob, jak rukám v převisu ulevit, je přesunutí část nákladu, který musí ruce vléct, na silnější nohy. K tomu se používá techniky patkování.

Tam, kde to stup a charakter cesty umožňuje, se můžeme místo stoupnutí jednoduše pověsit za patu. Vhodný stup musí být dost velký, abychom na něj patu bez problému položili a udrželi, a přibližně ve vodorovné výši chytů, aby se na zavěšenou nohu přenesla část naší váhy. Na patě můžeme viset poměrně dlouho. Odpočineme si a vyklepáme jednu ruku po druhé.

Zaháknutá špička

Vis za patu je většinou jakýsi mezikrok pro bezpečné přesáhnutí. V momentě, kdy ruce nenesou celou naši váhu, můžeme snáze jednu ruku přemístit, aniž by hrozilo, že nás druhá neudrží. Když se opět držíme oběma, stoupneme si nohou zase pod sebe a stoupáme výš.

Někdy patu na stupu necháme, zpravidla pokud je stup právě na hraně do kolmé stěny, a místo toho přehoupneme nad stup tělo. Noha si pak na stup normálně stoupne a lezeme dál.

Neodpadávejte, zahákněte se špičkou

Další částí chodidla, kterou můžeme v převisu a na stropě využít, je špička. Díky zaháknutí se za stup špičkou, se nám tělo v převisu nezhoupne od stěny, ale zůstane tam, kde má, i když se jednou rukou pustíme. Na špičce v tu chvíli ale nestojíme, je proto nutné mít druhou nohu pevně postavenou, abychom nedrželi veškerou váhu těla na jedné ruce.

I nohy umí pěkně stisknout

Při lezení převisů a stropů se daleko víc namáhá i břicho. Zaťaté svaly břicha dostávají pánev ke stěně a zároveň vytvářejí tlak do nohou, který nás drží na stupech. Svaly na břiše ale nedokážeme zatínat věčně.

Většinu vády v téhle pozici nesou ruce, ale pravá noha se zaháknutou špičkou jim to trochu ulehčuje

Občas si tedy v postupu převislou stěnou nebo ještě častěji stropem můžeme ulevit a vytvořit protitlak druhou nohou neboli stiskem nohou. Jedním chodidlem stojíme na stupu z přední strany a druhým ho tiskneme špičkou ze zadní strany. Díky protichůdným silám tak stojíme pevně a naše břišní svaly mohou trochu vypnout.

Vyvažujte

I když se dostáváme do stále těžších cest, v nichž musíme využívat stále více síly, pořád platí, že rovnováha a práce s těžištěm jsou základem správné techniky lezení. Pokročilejší způsob udržování rovnovážné polohy se nazývá vyvažování. Bude se vám hodit všude tam, kde si nebude mít jedna noha na co stoupnout. A tak to je v těžších převislých cestách prakticky pořád.

U vyvažování se aplikuje jednoduchý princip práce s těžištěm: momentálně volnou nohu přesouváte tak, aby zbytečně nezatěžovala vahou vaši ruku. Pokud tedy stojíte v převisu na pravé noze, držíte se levou rukou a pravou přehmatáváte, snažte se nataženou levou nohu strkat ve vzduchu co nejvíc doprava za pravou nohu. Tím přesunete těžiště blíže ke své noze, která tak ponese více váhy než vaše levá ruka. Nemusíte se tak bát, že se co nevidět vlastní vahou z chytu utrhnete.

Někde dostanou vaše ruce pořádně zabrat

Tato technika chce zpočátku trochu přemýšlení a zkoušení, ale za chvíli se vám dostane do krve a budete nohama švihat ze strany na stranu jako kyvadlo.

Co nejde přelézt, půjde skočit

Nyní už se pohybujete na tak obtížných boulderech, na nichž musíte použít nějaký ten dynamický krok, na který jsme už začali minule trochu trénovat. Nejčastěji je to dlouhý přeskok na jinak nedosažitelný chyt. Takový skok může mít i několik metrů a navíc může být mezi protilehlými stěnami. To znamená, že se ve skoku budete muset ještě přetočit. Než se vám to poprvé podaří a zůstanete na dalším chytu bezpečně viset, bude vás to stát hodně pádů.

Zvlášť opatrní buďte při promýšlení rotačních skoků, kdy hrozí pád jinam, než byste čekali. Pořádně si promyslete, kde a jak se budete chytat. Představte si v hlavě úspěšný pokus. Vždy se podívejte, jestli někoho dole nebo na okolních cestách neohrozíte. Všechny ohrožené upozorněte, že jdete skákat, případně poproste kamaráda, ať vás jistí. Teprve pak skočte.

Většinou platí, že čím těžší bouldery, tím méně menších chytů a stupů. Na některých se prostě už nedá bez pořádné síly udržet. Trénovat se proto musí nejen technika, ale také svaly.

Autor:


Témata: práce, VISA

Nejčtenější

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

VIDEO: Jak náročný je wakeboarding, otestovala naše redaktorka

Wakeboard můžete v čechách vyzkoušet už dvacet  let

Nejtěžší je překonat strach a uvolnit se. Při dvou trénincích týdně se dá jízda na wakeboardu naučit za jednu sezonu,...

Neznámé sporty: trojstranný fotbal zaměstná i mozek

Momentka z deptfordské ligy, rok 2012

Je fúzí fotbalu, šachů a pokeru. Strategickou hrou vytváření a rozbíjení aliancí s prvkem blafování. Nejsou v něm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz