Kurz boulderingu: Pata, špička, převis zdolán

  10:00aktualizováno  10:00
Při lezení se na nohy nejen stoupá, ale občas se za ně i visí. Čím složitější boulder, tím víc triků musíte použít. Zaháknutí se za patu či za špičku vás může zachránit v okamžiku naprostého vyčerpání. Někdy vás zas nahoru dostane promyšlené vyvažování, jindy musíte prostě skočit.

Zaháknete-li se za stup špičkami, ruce si odpočinou | foto: Dan Král, Xman.cz

Minule jsme se pustili do překonávání převislých stěn a stropů. Asi vám to nedalo a po získaném sebevědomí na těch jednodušších převisech jste se od kamarádů nechali vyhecovat i k těžším boulderovým problémům. V půlce cesty ale nebylo najednou kam šlápnout, ruce už nedokázaly udržet chyt, samovolně se otevřely a žuch.

Na tyhle cesty jste zatím zkrátka neměli. Dneska se jim ale podíváme na zoubek.

Když už nemůžete, zkuste patu

Ruce můžeme sice trénovat, ale nikdy je nebudeme mít silnější než nohy. Nejsnazší způsob, jak rukám v převisu ulevit, je přesunutí část nákladu, který musí ruce vléct, na silnější nohy. K tomu se používá techniky patkování.

Tam, kde to stup a charakter cesty umožňuje, se můžeme místo stoupnutí jednoduše pověsit za patu. Vhodný stup musí být dost velký, abychom na něj patu bez problému položili a udrželi, a přibližně ve vodorovné výši chytů, aby se na zavěšenou nohu přenesla část naší váhy. Na patě můžeme viset poměrně dlouho. Odpočineme si a vyklepáme jednu ruku po druhé.

Zaháknutá špička

Vis za patu je většinou jakýsi mezikrok pro bezpečné přesáhnutí. V momentě, kdy ruce nenesou celou naši váhu, můžeme snáze jednu ruku přemístit, aniž by hrozilo, že nás druhá neudrží. Když se opět držíme oběma, stoupneme si nohou zase pod sebe a stoupáme výš.

Někdy patu na stupu necháme, zpravidla pokud je stup právě na hraně do kolmé stěny, a místo toho přehoupneme nad stup tělo. Noha si pak na stup normálně stoupne a lezeme dál.

Neodpadávejte, zahákněte se špičkou

Další částí chodidla, kterou můžeme v převisu a na stropě využít, je špička. Díky zaháknutí se za stup špičkou, se nám tělo v převisu nezhoupne od stěny, ale zůstane tam, kde má, i když se jednou rukou pustíme. Na špičce v tu chvíli ale nestojíme, je proto nutné mít druhou nohu pevně postavenou, abychom nedrželi veškerou váhu těla na jedné ruce.

I nohy umí pěkně stisknout

Při lezení převisů a stropů se daleko víc namáhá i břicho. Zaťaté svaly břicha dostávají pánev ke stěně a zároveň vytvářejí tlak do nohou, který nás drží na stupech. Svaly na břiše ale nedokážeme zatínat věčně.

Většinu vády v téhle pozici nesou ruce, ale pravá noha se zaháknutou špičkou jim to trochu ulehčuje

Občas si tedy v postupu převislou stěnou nebo ještě častěji stropem můžeme ulevit a vytvořit protitlak druhou nohou neboli stiskem nohou. Jedním chodidlem stojíme na stupu z přední strany a druhým ho tiskneme špičkou ze zadní strany. Díky protichůdným silám tak stojíme pevně a naše břišní svaly mohou trochu vypnout.

Vyvažujte

I když se dostáváme do stále těžších cest, v nichž musíme využívat stále více síly, pořád platí, že rovnováha a práce s těžištěm jsou základem správné techniky lezení. Pokročilejší způsob udržování rovnovážné polohy se nazývá vyvažování. Bude se vám hodit všude tam, kde si nebude mít jedna noha na co stoupnout. A tak to je v těžších převislých cestách prakticky pořád.

U vyvažování se aplikuje jednoduchý princip práce s těžištěm: momentálně volnou nohu přesouváte tak, aby zbytečně nezatěžovala vahou vaši ruku. Pokud tedy stojíte v převisu na pravé noze, držíte se levou rukou a pravou přehmatáváte, snažte se nataženou levou nohu strkat ve vzduchu co nejvíc doprava za pravou nohu. Tím přesunete těžiště blíže ke své noze, která tak ponese více váhy než vaše levá ruka. Nemusíte se tak bát, že se co nevidět vlastní vahou z chytu utrhnete.

Někde dostanou vaše ruce pořádně zabrat

Tato technika chce zpočátku trochu přemýšlení a zkoušení, ale za chvíli se vám dostane do krve a budete nohama švihat ze strany na stranu jako kyvadlo.

Co nejde přelézt, půjde skočit

Nyní už se pohybujete na tak obtížných boulderech, na nichž musíte použít nějaký ten dynamický krok, na který jsme už začali minule trochu trénovat. Nejčastěji je to dlouhý přeskok na jinak nedosažitelný chyt. Takový skok může mít i několik metrů a navíc může být mezi protilehlými stěnami. To znamená, že se ve skoku budete muset ještě přetočit. Než se vám to poprvé podaří a zůstanete na dalším chytu bezpečně viset, bude vás to stát hodně pádů.

Zvlášť opatrní buďte při promýšlení rotačních skoků, kdy hrozí pád jinam, než byste čekali. Pořádně si promyslete, kde a jak se budete chytat. Představte si v hlavě úspěšný pokus. Vždy se podívejte, jestli někoho dole nebo na okolních cestách neohrozíte. Všechny ohrožené upozorněte, že jdete skákat, případně poproste kamaráda, ať vás jistí. Teprve pak skočte.

Většinou platí, že čím těžší bouldery, tím méně menších chytů a stupů. Na některých se prostě už nedá bez pořádné síly udržet. Trénovat se proto musí nejen technika, ale také svaly.

Autor:
Témata: práce, VISA

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Je to meta, řekl o duelu s Marpem Rytmus. Váhal jsem, přiznal oponent

Rytmus a Marpo se zpovídají před soubojem

Již za měsíc se setkají s boxerskými rukavicemi v ringu, dnes si vyměnili upřené a sebevědomé pohledy na tiskové...

VIDEO: Podívejte se na zápasy Vémoly, Ondruše a Muradova z XFN Plzeň

Zápas měl Vémola pevně v rukou.

Bomby létaly při každém duelu v kleci, tři souboje však byly nejsledovanější. Vítězně z nich na plzeňském galavečeru...

Neznámé sporty: Dáme páku, vyhrňme si nohavice

Přetlačovaná vyžaduje silné palce, ale pevný musí být samozřejmě i střed těla.

Je to okrajový sport, který dokazuje, s jakou vášní lidé dokážou soutěžit v bizarních disciplínách. Přetlačovaná palci...

Najdete na iDNES.cz