Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kurz boulderingu: V převisu se hodí „kozí noha“

  10:00aktualizováno  10:00
Konečně přelezete na šikmou plochu a začnete zdolávat bouldery, o nichž jste zatím jen snili. Polezete po stropech jako opice, v převisech se budete kroutit jako hádě. Rozbolí vás celé tělo a padat budete jak shnilé hrušky. Zachránit vás může jen „kozí noha“.

Bouldering | foto: Dan Král, Xman.cz

Lezení v převisech se od kolmých stěn liší hlavně tím, že se víc namáhají ruce, které nesou větší část váhy těla místo nohou. I tady platí, že se leze na natažených rukou namísto křečovitě skrčených, jinak se člověk zbytečně vysiluje. Výhodou je, že v převisu na to nemusíte tolik myslet, protože gravitace to zařídí za vás.

Bouldering jako hra

Bouldering je název pro lezení bez lana, při kterém se na skalkách, balvanech nebo indoorových stěnách překonávají krátké nízké cesty, tzv. bouldery (angl. balvan). Každý takový boulder představuje lezecký "problém", jehož obtížnost se klasifikuje podobně jako v lezení (v současnosti až do 8C).

Při boulderování zapojujete všechny svalové skupiny i svůj mozek. Hrajete si s přírodou, sebou samým i s kamarády, testujete, kam až se dají posunout vaše výkonnostní hranice. Kdy ta hra skončí, rozhodujete vy.

Ruce nemusíte pokrčit ani při přehmatávání na další chyt, a to díky technice vytáčení se v ramenou. Když chcete například pravou rukou dosáhnout na další chyt, stačí se hrudníkem natočit k levé, stále natažené ruce a rázem je vaše pravé rameno o skoro celou šíři hrudníku výš. Občas ruce budete muset přece jen pokrčit, nicméně touto technikou ušetříte mnoho sil na další kroky.

Zpočátku si v převisech i stropech vybírejte velké chyty, které se dají popadnout celou dlaní, takže se na ně můžete pohodlně pověsit. Z menších chytů budete ze začátku nejspíš stejně odpadávat. Výhodou převislých cest nebo stropů je to, že si je většinou můžete osahat skoro celé, ještě než je začnete lézt. Všechny kroky si promyslíte přímo vleže na matraci.

Nezapomeňte na nohy

Budete-li se na ruce a vytáčení soustředit přespříliš, může se vám stát, že polezete, polezete… a najednou vám vypadnou nohy. Nechali jste je nejspíš na jednom místě, až byly tak daleko, že je vaše břišní svaly už neudržely.

Bouldering

Při lezení v převislých stěnách byste měli mít nohy blíže k rukám než v kolmých. Netahejte je za sebou až na poslední chvíli a nenechávejte je takzvaně "vyvlát", tedy vyklouznout vlivem gravitace ze stupů a kinklat se pod vámi. Pak už vám většinou nezbude než skočit dolů, nebo pracně zatnout břicho a vrátit nohy do stěny. Postupujte raději systematicky, přesouvejte střídavě ruce a nohy až nahoru tak, aby mezi nimi nebyla zbytečně velká vzdálenost.

Zatněte břicho a hoďte tam "kozí nožku"

Do hry ale musíte zapojit celé tělo. Teprve teď poznáte, že bouldering je skutečně komplexní sport, který posiluje a protahuje všechny části vašeho těla. Budou vás bolet záda, spodní části stehen i břicho.

Především díky zatnutým břišním svalům dostanete pánev co nejblíže ke stěně, aby vám zadek nevisel dolů a zbytečně nepřidával tíhu rukám. Zároveň tak vyvíjíte tlak do nohou, který je lépe udrží na stupech.

I pro nohy však naštěstí existuje technika, která zjednodušuje lezení v převisu a u níž si trochu odpočinete. "Kozí noha" se dělá vytočením nohy na špičce tak, aby došlo k protlačení kolene dovnitř ke stěně. Tím dostanete skoro bez námahy tělo blíž ke stěně a zároveň dáte odpočinout rukám. Chce to chvíli praxe, ale uvidíte, že brzy budete házet "kozí nožku" automaticky, prostě proto, že to je tak jednodušší.

Dejte do toho trochu dynamiky

Doteď jsme se učili lézt staticky, přesouvat se od chytu k chytu pěkně bezpečně, aniž by hrozil pád. Po stěně se ale dá pohybovat i razantními, rychlými pohyby či přeskoky, kdy je riziko pádu znatelně vyšší. Někdy to je dokonce nutné, jsou místa, která bez dynamického kroku prostě nepřelezete.

Bouldering

Každý takový pohyb si dopředu pečlivě rozmyslete. Pro začátek úplně stačí, když doskočíte několik desítek centimetrů na pěkně velký top (poslední chyt v boulderu) a zůstanete na něm chvíli efektně viset s nohama pohupujícíma se ve vzduchu.

Aby se vám to povedlo, musíte ale nejdřív pevně stát, abyste se měli z čeho odrazit. Předtím se přesvědčte, že máte případně kam bezpečně spadnout, kdybyste se utrhli. Netroufáte-li si hned od začátku na skutečné zavěšení se na chytu, zkuste se ho třeba jen dotknout oběma rukama ve skoku a kontrolovaně dopadnout na matraci. Postupně nabudete sebevědomí a nakonec se chytíte.

otec boulderingu

John Gill, americký profesor matematiky, je mezi boulderisty legendou. V 50. letech minulého století byl první, komu nešlo o zdolávání vysokých vrcholků, ale především o řešení obtížných kroků na balvanech nízko nad zemí. Právě on tak položil s pomocí své gymnastické průpravy základy modernímu boulderingu, do něhož vnesl právě kontrolované dynamické pohyby a také používání magnézia.

Na překonání nové cesty se John Gill díval jako na "problém", "který se však složitostí výrazně liší od jednoduchých gymnastických skladeb, v nichž je většina pohybů tradiční a jasně stanovená". Vedle vymýšlení lezeckých kroků se zabýval i novými způsoby posilování, k čemuž využíval vlastní tělesnou váhu. Dokázal dělat shyby na jedné ruce, dokonce i na jednom prstu a další extrémní výkony. Vymyslel i svou vlastní stupnici obtížnosti boulderů, která se však dnes už téměř nepoužívá.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Najdete na iDNES.cz