Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Letní sporty: vyberte si podle toho, zda chcete zhubnout, či nabrat svaly

aktualizováno 
Tenis, vodní lyžování, šnorchlování, plážový volejbal nebo plavání. Poradíme vám, který z palety letních sportů si vybrat, když máte problémy s klouby, nadváhou, chcete vyrýsovat svaly nebo zhubnout.

Na jednu stranu vám v létě může sportovní úsilí kazit vysoká vlhkost vzduchu a příliš vysoké teploty, které váš výkon podstatně sníží. Na stranu druhou máte více času, protože je déle vidět, a hezké počasí ke sportování přímo vybízí. | foto: Profimedia.cz

Tenis: pro zlepšení kondice

Potřebujete-li posílit svaly na rukou a nohou, bude pro vás ideální letní volbou tenis. Při něm za hodinu spálíte 350 až 570 kalorií (podle intenzity zátěže) a zároveň si zlepšíte i prostorovou orientaci, souhru oka – ruky, zrychlíte reakce, zvětší se vaše síla, zlepšíte si koordinaci, flexibilitu kloubů a zvýšíte svou rychlost.

Dobrá technika se vyplatí

"Pro tenis jsem se rozhodl pod tlakem kamarádů, a protože jsem ho nikdy nehrál, zaplatil jsem si trenéra. Byl jsem přesvědčený, že mi bude stačit deset hodin, nebyla to ale pravda. Nakonec se mi trénink protáhl na dva roky a stále v něm pokračuji. Na tenis ale nedám dopustit a jsem přesvědčený, že jsem neměl žádné zranění právě díky dobré technice."

Tomáš (34)

Tenis ocení i ti, kteří potřebují zlepšit kardiovaskulární zdraví či zvětšit sílu svalů. Na druhou stranu je tenis relativně náročný na techniku a správnou hru. Podle údajů American Academy of Orthopaedic Surgeons se jen v roce 2009 při tenise zranilo víc než jednadvacet tisíc Američanů.

Vyplatí se vám tedy rozhodně investovat alespoň v počátečním stádiu do trenéra, který dohlédne na to, abyste příliš nezatěžovali klouby a nepřivodili si zbytečné zranění. Tenis není vhodný pro obézní a pro osoby, které mají problémy s klouby.

Cyklistika: varianta pro obézní nebo osoby s problémovými klouby

Co může být v létě jednoduššího, než vytáhnout kolo a projet se, kdykoli máte volnou chvilku? Cyklistika je levným, časově flexibilním a na rekreační úrovni nenáročným sportem, který nezatěžuje klouby a mohou se mu proto věnovat například i obézní jedinci. Na druhou stranu nemůžete od rekreační jízdy na kole očekávat, že posílíte kompletně všechny svaly na těle a rapidně si zlepšíte kondici.

Cyklistika je ideální letní sport. Určitě neprohloupíte, když ji budete

Přirozeně nejvíce posílíte svaly na nohou, zatímco svaly na rukou, hrudníku a břiše budou poněkud zahálet (ideální je proto například kombinace cyklistiky s plaváním, při němž posílíte svaly trupu a rukou). Za hodinu však spálíte 300 až 800 kalorií, podle výkonu, který při jízdě na kole podáte.

Plavání: vyrýsování postavy

I když hodinou plavání spálíte 350 až 700 kalorií, nepočítejte příliš s tím, že vám tahle aktivita pomůže zhubnout. Protože plavete ve vodě, která je chladnější než teplota těla, má organismus tendenci uchovávat si tukové zásoby.

Stroj na svaly

"Relativně dlouho jsem pravidelně běhal, pak mi to však zakázal ortoped. Naopak mi doporučil plavání. Upřímně mě zpočátku plavání moc nebavilo, ale byl jsem zvyklý sportovat a nechtěl jsem přijít o veškerý pohyb. Časem jsem si zvykl, vypiloval techniku, začal chodit plavat minimálně čtyřikrát týdně a teď mám svaly, o nichž se mi před rokem ani nezdálo."

Vašek (25)

Na druhou stranu je plavání ideální na formování postavy a zapojení všech svalových skupin. Posilujete svaly zad, břicha, hýždí, hrudníku i nohou. Kromě toho posílíte i svaly na vnitřní straně stehen, jejichž posilování je jinak značně problematické.

Kromě toho studie provedená v roce 2009 na University of South Carolina a zveřejněná v International Journal of Aquatic Research and Education zjistila, že oproti těm mužům, kteří se věnují běhu či pravidelným procházkám, mají plavci o polovinu menší riziko předčasného úmrtí. Při plavání si však dávejte pozor na polohu hlavy. Klasickou chybou, kterou začátečníci dělají, je styl s hlavou nad vodou, kdy se neúměrně přetěžuje krční páteř.

Plážový volejbal: zábavné posilování

Slunce a písek plus těla v plavkách rovná se plážový volejbal. Kromě zábavy vám plážový volejbal dodá bonus v podobě velkého spalování kalorií (za hodinu se zbavíte 500 až 700 kalorií).

Hrají ho i hezké baby

"Neznám lepší sport než plážový volejbal. Mám rád akci, rychlost a zároveň rád sportuji venku. Nedokážu si představit, že bych se zavřel někde v místnosti a tam hekal. Plážový volejbal, to je úplně jiné kafe. Navíc ho chodí hrát a dívat se na něj hezké baby."

Martin (23)

Díky tomu, že se při něm pohybujete po nestabilním povrchu, po písku, zapojujete do hry navíc plosky nohou, které se neustále musí přizpůsobovat nerovnému povrchu. I když vás zpočátku mohou po plážovém volejbalu bolet chodidla, která jsou zvyklá na oporu poskytovanou pevnými botami, je tento sport pro klenbu chodidel velmi zdravý a prospěšný.

Při hře posilujete všechny hlavní svalové skupiny paží, nohou, hýždí, hrudníku i břicha. Písek tlumí otřesy způsobené dopady, takže plážový volejbal je mnohem šetrnější ke kloubům než klasický.

Dovolenkové aktivity: jen pro zábavu

Pokud jste vyrazili na dovolenou, věnujete se typicky prázdninovým aktivitám a ještě si libujete, jak při nich zhubnete a posílíte svaly, musíme vás zklamat. Pro zábavu zcela jistě vyhovují, ale jinak od nich v podstatě nic nečekejte.

Házením frisbee spálíte přibližně 250 kalorií, ovšem vydržíte-li při této bohulibé činnosti hodinu. Hodinou šnorchlování spálíte zhruba o sto kalorií víc, takže si můžete dát o dvě plechovky coly navíc.

Podobně na tom budete s kalorickým výdejem u vodního lyžování či surfování. Pokud byste se těmto činnostem věnovali denně, mohli byste o jejich vlivu na svou postavu uvažovat, ale při prázdninové frekvenci jsou příliš málo intenzivní na to, abyste od nich mohli očekávat zvýšení kondice.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

Po úrazu ochrnul, teď jezdí na surfu. Člověk zvládne vše, co chce, tvrdí

Je ochrnut. Pořádnou porci adrenalinu si však Heřman Volf najde.

Heřman Volf vedl do roku 2006 hektický život čtyřicátníka. Pak přišel úraz, po kterém ochrnul. Uvědomil si, že odkládat...

VIDEO: Holky pokoří sjezd na longboardech. Tají se při tom dech

Holky na skateboardu se řítí po silnici bez jediného zaváhání

Vítr, který jim čechrá vlasy pod přilbou, krajina, který uhání kolem nich, to je poetika. Jenže jejich jízda je...

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

Najdete na iDNES.cz