Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lhářům možná odzvoní: prozradí je vlastní mozek

aktualizováno 
Polygrafům, tedy detektorům lži, sice už nejspíš odzvonilo, lháře však budou zanedlouho usvědčovat výkonnější mašinky. Vědci se jimi teď zkoušejí podívat rovnou do mozku. Jejich pomocníky se stávají infračervené paprsky, magnetická rezonance i EEG.

Klasický detektor lži je na ústupu. Už v roce 2002 americká Národní akademie věd oznámila, že výsledky této metody nejsou důvěryhodné. Na pekingské Čínské univerzitě politických věd a práva ho v upravené podobě používají pořád | foto: Profimedia.cz

Zdá se, že takzvaným detektorům lži, správně řečeno polygrafům, už odzvonilo. Vždyť už v roce 2002 americká Národní akademie věd oznámila, že testování polygrafem není důvěryhodné – nejenže se přístroj může mýlit, ale zkušený člověk ho dokáže dokonce oklamat! Už několik let tak vědci hledají nové metody, jak odhalit lháře.

Mozek vám prolustrují infračervené paprsky

Asi největší naděje vzbuzuje výzkum, jemuž se věnovala Pensylvánská univerzita. Profesor Britton Chance tam proháněl se svým týmem mozkem několika dobrovolníků infračervené světlo, které vysílaly přilby, jež měly lidské "laboratorní myšky" na hlavách. Zda lžou, či mluví pravdu, pak vědci poznali podle toho, jaká část paprsků se odrazila zpět, aby ji zachytily senzory v helmě.

Důvod je až překvapivě jednoduchý. Pokud se totiž člověk snaží na něco si vzpomenout, je to méně náročný proces, než rozhodne-li se lhát. Při lhaní mozek spotřebovává víc kyslíku, protéká jím tedy víc krve. Kvůli tomu se do senzorů v přilbě odrazí z větší části mozku víc infračerveného světla.

Na stopě neomylnému detektoru lži

Magnetická rezonance se vyvíjí už od roku 1973 a dnes již mají díky ní lékaři k dispozici řezy určitých oblastí lidského těla, a to i ve 3D zobrazení. Teprve nedávno však Daniela Langlebena a jeho tým, opět z Pensylvánské univerzity, napadlo využít ji i v případě pátrání po pravdě.

V roce 1901 se testu na polygrafu podrobil i Američan Henry Wilkens obviněný z vraždy. Díky výsledku byl obvinění zproštěn.

V roce 1901 se testu na polygrafu podrobil i Američan Henry Wilkens obviněný z vraždy. Díky výsledku byl obvinění zproštěn.

Vědci rozdali hrací karty osmnácti dobrovolníkům a zatímco jim skenovali mozky s pomocí magnetické rezonance, počítač jim ukazoval různé karty. Účastníci pokusu měli odpovědět, zda se shodují s těmi, které mají v rukou. A nemuseli vždy mluvit pravdu.

Ukázalo se, když člověk lže, aktivují se dvě části jeho mozku: kůra v přední části levého čelního mozkového laloku a v přední části svazku nervových vláken gyrus cinguli. Kdykoli se některý z dobrovolníků o nepravdivou odpověď pokusil, tyto části mozku se na obrazovce přímo rozsvítily.

I mozek má své otisky

Ano, čtete dobře. Přišel na to Lawrence A. Farwell, jehož metoda vychází ze zaznamenávání změn v elektrickém potenciálu mozkové aktivity (EEG). Jak to funguje? Farwellova metoda, nazvaná MERMER, sleduje vlny mozku člověka, který je dotazován například na podrobnosti z místa činu. Pokud je nevinný, nemá dost informací, nezná vražednou zbraň, přesné místo či oběť, samozřejmě se to projeví na EEG, v záznamu bude chybět určitý druh mozkových vln.

Technika MERMER z toho pak dokáže usoudit, s jakou jistotou vyslýchaný o tématu mluví a zda říká pravdu. Pokud člověk zalže, jeho mozek ho "napráská". EG totiž zaznamená takzvané vlny P300 (název naznačuje, že se objeví zhruba 300 milisekund poté, co naše paměť zjistí shodu mezi předloženou informací a faktem, který je v ní uložen). Jsou to vlastně jakési mozkové otisky.

Pokud bude vrah tvrdit, že na místě činu v životě nebyl, prozradí jej stopy ve vlastním mozku. O tom, že MERMER je cestou kupředu, svědčí i to, že výsledky získané touto metodou byly už dvakrát využity u amerických soudů.

Jak přelstít polygraf?

Klasický detektor lži sestává z pásky kolem paže (měří tlak), dvou elektrod na prstech (měří, jak se potíte) a pružiny přes hrudník (měří změny v dýchání). Polygraf předpokládá, že zalžete-li, vědomí lži vás vystresuje, což se projeví právě v dýchání, pulzu a míře pocení. Takový detektor se však dá obelstít.

Uvolněte se

Vyšetřovatelé nejprve jednoduchými otázkami zjistí, jak reagujete, když mluvíte pravdu. S tím pak porovnají reakce na záludnější dotazy. Lháři se příliš snaží ovládat se. Výsledkem je nutně nepřirozeně strnulý výraz. Buďte proto uvolnění a přirození.

Pracujte rukama

Pokud jsme rozrušení, máme rozmáchlá gesta a často pohybujeme rukama. Proto rukama pohybujte i v klidu – ztížíte tím vyšetřovatelům interpretaci svých gest.

Ovládejte oči

Když člověk lže, uhýbá očima. Snažte se proto pravidelně dívat vyšetřovatelům do očí.

Učte se lhát nahlas

Když lžete, nezvyšujte hlas. Nemluvte ani moc rychle, ani moc pomalu. Trénujte lhaní nahlas – při vyslýchání pak nebudete koktat.

Bacha na nos

Neškrábejte se na nose! Lhaní značně stresuje, což způsobuje, že do nosní tkáně proudí větší množství krve. Proto vás začne svědit.

Bolest se hodí

Dobré je si během výslechu působit bolest, klasikou je připínáček v botě nebo kousání do jazyka. Bolest totiž způsobuje stejné reakce jako lhaní, pro vyšetřovatele je pak obtížné určit, kdy lžete a kdy ne.

Věřte svým lžím

Ideální je, pokud svým lžím věříte. Budete-li o nich totiž vnitřně přesvědčeni, polygraf nezaznamená žádnou změnu.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz