Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lolita Anna Kurnikovová dospěla. Slaví třicáté narozeniny

aktualizováno 
Je to tak, té sladké blondýnce z Ruska je už třicet. Stárneme, pánové. Dnešní narozeniny největší tenisové krásky jsou toho důkazem. A přestože Kurnikovové bude jednou třeba padesát, ve sportovní historii bude stále zapsána jako blonďatá tenisová lolitka z Moskvy.

Anna Kurnikovová o sobě dala světu vědět na tenisovém kurtu, našla se ale až ve světě showbyznysu. | foto: myhotdesktop.com

Anna Kurnikovová nikdy nevyhrála turnaj na profesionálním okruhu. Nikdy nebyla číslo jedna na světovém žebříčku. Tenisovou kariéru ukončila už v roce 2003. Když se však dnes zeptáte někoho, kdo nesleduje tenis, na nejslavnější tenistku, pravděpodobně bude jmenovat právě ji. Kolik lidí zná třeba současnou světovou jedničku Dánku Caroline Wozniackou?

"Jako Kurnikovová už nebude nikdy žádná tenistka, protože je podle mě unikát," prohlásila česká tenistka Iveta Benešová. "Zaujala hrozně moc lidí a nikdo další už to v sobě nemá. A navíc to dokázala dobře využít."

Zlatá slova. Svůdná Ruska je zkrátka fenomén. I osm let po skončení kariéry patří její jméno k nejvyhledávanějším na internetu. Na reklamních kontraktech vydělává více, než když se oháněla raketou. A jak to vypadá, bez tenisu je spokojenější než kdykoliv před tím. "Svým dětem bych nikdy neudělala to, čím jsem si musela projít jako malá holka – šest hodin denně bušit na kurtu do míčku," vzpomíná dnes na své tenisové začátky.

Od sudiček dostala raketu. A velkou porci řehole

"Prokletím" Anny Kurnikovové možná bylo, že se 7. června 1981 narodila v Moskvě do sportovní rodiny. Otec Sergej byl zápasník, matka Alla špičková atletka. "Byli jsme mladí a měli jsme rádi zdravý životní styl," vzpomíná Sergej. "Anna měla ke sportu blízko odmalička." První tenisovou raketu dostala pod stromeček v pěti letech a v deseti už trénovala v proslulé floridské líhni talentů u Nicka Bollettieriho.

Anna Kurnikovová byla nejmladší hráčkou na světě, která bojovala na profesionálním kurtu a vyhrála.

Anna Kurnikovová byla nejmladší hráčkou na světě, která bojovala na profesionálním kurtu a vyhrála.

Mezi profesionály vtrhla už ve čtrnácti letech a v patnácti zažila debut na grandslamu: v roce 1996 postoupila do čtvrtého kola US Open, kde podlehla pozdější vítězce Steffi Grafové. Tenisoví odborníci jí předpovídali zářivou budoucnost. Mladá Ruska udivovala tvrdými údery od základní čáry a dobrým pohybem, byla dravá na síti. Měla ale slabé podání a psychické výkyvy. Po báječném výkonu obvykle následoval propadák – a naopak.

První vyhraný turnaj stále nepřicházel. Dařilo se jí ale v deblu – ve dvojici s Martinou Hingisovou vyhrála v letech 1999 a 2002 Australian Open. V singlu se ale Kurnikovová dostala nejvýše na osmé místo na světě (v listopadu 2000) a po vleklých zdravotních potížích se rozhodla v roce 2003 ukončit kariéru. V pouhých dvaadvaceti letech.

Blonďatý magnet na muže

V té době však už byla světovou senzací, a nejen sportovní. Showbyznys a svět módy ji přitahoval jako magnet a pro tisícovky mužů z celého světa se přitažlivá tenistka s dětskou tváří a dokonalými tvary stala absolutním sexsymbolem. "Vždycky když hrála na menším kurtu, byl obsypanej chlapama," říká se smíchem Benešová.

Když se v únoru 2001 začal po e-mailech šířit poměrně triviální virus, který lákal na fotografie krásné Anny, spousta odborníků nemohla uvěřit tomu, že uživatelé internetu naletěli na tak průhledný trik. "Přál bych si, aby chlapi nemysleli tím, co mají mezi nohama," nechal se slyšet počítačový expert Graham Cluley, kterého překvapilo, kolik lidí riskovalo, jen aby otevřelo pochybnou přílohu slibující fotografii Kurnikovové. "Je depresivní, že se nechají nachytat na tohle," kroutil hlavou.

Portréty Anny Kurnikovové ozdobily titulní stránky bezpočtu magazínů, v roce 2002 se stala nejvíc sexy ženou  v anketě americké a britské mutace časopisu FHM. Ještě loni bylo její jméno třetím nejčastěji zadávaným slovem v internetových vyhledávačích.

Portréty Anny Kurnikovové ozdobily titulní stránky bezpočtu magazínů, v roce 2002 se stala nejvíc sexy ženou v anketě americké a britské mutace časopisu FHM. Ještě loni bylo její jméno třetím nejčastěji zadávaným slovem v internetových vyhledávačích.

Ale divíte se? Rusce nepodlehli jen lidé na internetu. Její milostný život je doslova zahalený domněnkami, fámami a "zaručenými zprávami". Randila s hokejisty Pavlem Burem a Sergejem Fjodorovem, přičemž toho druhého si údajně na utajené svatbě vzala v roce 2001. Nikdy to ale nikdo naplno nepotvrdil, stejně jako údajný rozvod v roce 2003.

Jistý je ale její dlouholetý vztah s hezounem Enrique Iglesiasem, jehož poznala při natáčení videa pro jeho hit Escape v roce 2001. Od té doby je prominentní pár spolu, a i když internet občas zaplaví zprávy o chystané svatbě či dokonce těhotenství Kurnikovové, nic se nepotvrdilo. "Manželství? Je mi fajn tak, jak to je teď," odpověděla nedávno vyhýbavě Ruska.

A evidentně nelituje ani ukončení své tenisové kariéry, k němuž došlo podle mnohých předčasně. Zatímco coby profesionální sportovkyně s sebou totiž musela vláčet břímě nesplněných očekávání a ohromných ambicí, coby profesionální celebrita je konečně ve své kůži. "Ano, mohla jsem toho na kurtech dosáhnout víc. Ale nikdo nemůže říct, že jsem se nesnažila," říká.

Na kurtu nebyla jen sladkou panenkou

A jaká to vlastně byla tenistka? Mýtus, který je živý i dnes, praví, že Kurnikovová si svou slávu vydobyla výhradně svým atraktivním zjevem. Jenže to není tak úplně pravda. "Anna tenis uměla a nějaký turnaj vyhrát měla," zastala se Rusky zcela nečekaně Martina Navrátilová v roce 2006. "Sexappeal hraje roli a tenisem si dneska vydělávají krásné ženské, které ho fakt vůbec neumějí. Anna ale není ten případ," dodala.

Koncem roku 2009 získala americké občanství a žije na Floridě.

Koncem roku 2009 získala americké občanství a žije na Floridě.

"Nikdo jí nemůže brát to, že byla skvělá tenistka," souhlasí Benešová "Vždyť byla v první desítce. Nikdo nemůže říkat, že se tak vypracovala jen díky tomu, že je hezká. Tenis v tom hrál taky roli. Dřela jako všechny ostatní a ještě měla něco navíc. A to jí spíš hodně lidí závidí. A že nevyhrála turnaj? Žádný turnaj nikdy nevyhrála spousta hráček a nikdo to u nich nezmiňuje," upozorňuje Benešová a dodává, že "pro ženský tenis byla průkopnicí".

Je to tak. Nebo si myslíte, že by se Maria Šarapovová stala nejlépe vydělávající sportovkyní, kdyby jí neprošlapala cestu její krajanka?

Kurnikovová si dnes užívá života, který se kolem ní jen míhal, když naskočila coby teenager do světa profesionálního tenisu. Občas si zahraje nějakou exhibici, věnuje se charitě, v roce 2008 byla mluvčí firmy vyrábějící sportovní obuv, aktuálně se chystá vystupovat v americkém pořadu The Biggest Loser.

Jinak řečeno, doma je ve světě showbyznysu. Tedy tam, kam vlastně od začátku směřovala.

Autoři:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Najdete na iDNES.cz