Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seznamte se: Louis Cyr, nejsilnější muž všech dob

aktualizováno 
Obvod jeho lýtka měřil 71 centimetrů, kolem bicepsu měl 61 centimetrů. Na záda zvedl kolem dvou tun a na jednom prstu zvedl 280 kilogramů. A to všechno Kanaďan Louis Cyr dokázal bez bobulí. Nakonec se však ujedl k smrti.

Louis Cyr se narodil v roce 1863, zemřel v roce 1912. | foto: J. A. Rho/commons.wikimedia.org

Vypadalo to, jako když ve středověku trhali zločince koňmi. I sem se přišlo podívat deset tisíc diváků, a to přesto, že v Montrealu bývá 1. prosince už pořádná zima. Neočekávali však, že by se něco mohlo stát. Možná tak koním. Mohli by se propadnout hanbou, protože Louis Cyr měl už tehdy pověst největšího siláka planety.

Na dobové fotografii je vidět, jak to probíhalo, i když tam Cyr pózuje zatím jen se dvěma zvířaty. Těžcí tažní valaši mají postroje, jako by měli táhnout pluh. Na jejich konci je velké oko, které má Cyr provléknuté přes zaklesnuté paže. Pak vozkové pobídli koně – a nic se nestalo. Potom přišly ke slovu biče, aby koně přiměly k většímu úsilí. Koně dřeli, zabírali ze všech sil, ale Cyr držel a držel. Nakonec nad nimi zvítězil. Ustál to. Udržel čtyři koně.

Vyhrál. Jako v každém měření sil.

Tento kousek, jeden z mnoha, se stal v roce 1891. A přestože Louis Cyr zemřel před sto a jedním rokem, pořád ho mnozí znalci považují za nejsilnějšího muže, který kdy žil.

Jeho míry byly opravdu úctyhodné. Byl to Golem z masa a kostí, kráčející Kyklop: obvod krku dělal přesně 50,8 centimetru, biceps 51,5 centimetru, předloktí 41,4 centimetru, zápěstí 20,8 cm, hruď v normálním stavu 140,2 cm a při plném nádechu 152, 4 cm. Kolem pasu měl 120,4 cm, přes boky 122 cm, stehno mělo obvod 72,5 cm a lýtko 49 centimetrů.

Ale jak s věkem nabíral váhu a hmotu, tato čísla se ještě zvyšovala. Známý kulturistický guru Ben Weider, který získal přístup k archivům Cyrovy rodiny, uvedl, že biceps se mu zvětšil na 61 centimetrů, předloktí měřilo 48,2 cm a lýtko mělo obvod neuvěřitelných 71 centimetrů.

Fotogalerie

Byl vysoký 177 centimetrů a vážil 132 kilogramů. I když ten druhý údaj se měnil podle toho, kdy se vážil: když končil dráhu siláka, dotáhl to na 200 kilogramů.

Výkony těmto mírám odpovídaly.

V americkém Bostonu na zádech zvedl dřevěnou desku, na níž podle dobových zápisů bylo osmnáct "mohutných mužů". Dohromady prý i s deskou vážili asi 1 950 kilogramů, i když tohle číslo je často zpochybňováno směrem dolů i nahoru.

Ale jeho ostatní výkony jsou přesně změřené, aspoň se to tedy tvrdí. Můžete to zkusit taky. Na ukazováčku nadzvedl závaží s neuvěřitelnými 280,8 kilogramu. Jednou rukou dostal k rameni závaží o váze 447 kilogramů. Oběma rukama zvedl 860 kilogramů tak, že je dostal asi dvacet centimetrů nad podlahu. Ruku, v níž držel činku o hmotnosti padesáti kilogramů (to odpovídá pytli cementu) natáhl před sebe a vrátil zpátky k rameni a to celé zopakoval sedmadvacetkrát.

Dokázal popadnout sud s betonem o hmotnosti skoro 150 kilogramů, hodit si ho jednou rukou na stehno, odtud na rameno a odkráčet s ním. A vsedě na lavici vytlačil činku o váze 735 kilogramů. Udělal to šestatřicetkrát po sobě.

Pravda, když člověk studuje všechno, co na internetu o Cyrovi existuje, čísla se přece jen liší. A tak nakonec spoléhá na údaje, které uvedl jeho životopisec George Jowett v knize vydané před dvěma roky a již zmíněný Ben Weider, který byl do roku 2006 prezidentem mezinárodního svazu kulturistiky IFBB.

Ať tak či tak, čísla jsou to úctyhodná.

Však taky Louisi Cyrovi jeho matka říkala Samson a nechala mu narůst dlouhé vlasy, které mu kadeřila, aby biblického siláka připomínal. Věděla, o čem mluví, sama neměla problém vylézt po žebříku se stokilovým pytlem mouky na rameni.

Bylo to prostě v genech.

Matka byla vyhazovačka v hospodě

A tak se malý Cyr narodil předurčený k tomu, aby byl jako silák. Bylo to v říjnu 1863 a rodiče mu dali křestní jméno Cyprien-Noé, protože byl francouzský Kanaďan. Louisem se stane až v pubertě, kdy se Cyrovi přestěhují za prací na pár let do Ameriky a Američané jeho původní jméno neumějí vyslovit ani napsat.

Je jasné, po kom byl - otec byl normální muž, ale matka byla opravdu silná. I ona to zdědila po svém otci. Byla hodně vysoká a statná. Nejenže lezla po žebříku s pytli mouky, ale taky fungovala jako vyhazovačka v hospodě, kterou vedl její manžel. Pamětníci vzpomínali, že pro ni nebyl problém popadnout urostlého agresivního chlapa, zvednout ho ze země a přišpendlit ho za opasek na hák na stěně "jako by to byl motýl".

Ta rodina to měla opravdu v genech. Když trochu předběhneme: Louisův bratr Pierre se stal boxerským šampionem Kanady a přestože to bylo jen ve střední váze, zvedl zády tunu. A Louisova dcera Emiliana v osmi letech zvedne 150 kilo. Pikantní je, že její maminka je střízlík, nikdy nevážila víc než padesát kilogramů a vedle Louise vypadá jako myška.

To, že je malý Cyprien-Noé silný jako býk, se ukazuje hned v mládí. Tu sám pomůže farmáři a vytáhne zpět na cestu jeho uvázlý povoz, na jehož vyproštění nemají koně dost páry. Tu ve dvanácti přemůže siláka, který přijel s cirkusem. Přes zimu začne pracovat jako dřevorubec a všechny udiví, že sám tahá nařezané kusy klád. Doslechne se o pověsti o řeckém siláku Milónovi (to je ten, který chtěl roztrhnout prsty pařez, uvázl v něm a sežrali ho vlci) a jako on začne nosit na rameni tele, aby sílil, jak bude tele růst. Ale když ho tele kopne, vymění ho za pytel, s nímž ujde každý den necelý kilometr. A každý den do pytle přidává další kilo.

V osmnácti je připraven. Jde na svou první soutěž do Bostonu. Jako jediný dokáže zvednout koně, který váží asi tak tři čtvrtě tuny. A to přesto, že se mu nejdřív publikum směje. Přijde mu malý a málo urostlý. Teď však valí oči, protože si hodí koně i s dřevěnou deskou na záda, takže jsou všechna čtyři kopyta ve vzduchu.

Tuny na zádech, kila na talíři

Pak rozjede kariéru siláka, kterou přeruší, aby se stal v roce 1885 policistou v Montrealu. Chce přispět k vyčištění nebezpečné čtvrti Sainte-Cunigonde. O tom, jak rizikový to byl podnik, svědčí to, že jeho parťáka tam při jedné obchůzce zabili ranou sekerou do hlavy a Cyr sám byl bodnut nožem do ramene.

Při této rvačce na život a na smrt zneškodnil Cyr dva útočníky a pod paží je přinesl na stanici. Během jiné služby jej policisté použili jako návnadu. A zabralo to, o čemž svědčí fakt, že ho prý přepadlo deset zločinců, což byla jejich smůla, ne jeho. Podle dobových záznamů si poradil s přesilou jednoduše, byť je to recept jen pro siláka. Prostě popadl prvního chlapa, který byl po ruce, hodil ho po ostatních jako kládu, pak hrábl po dalším a toho použil jako hůl nebo cep. Faktem je, že čtvrť byla od té doby zcela bezpečná.

Potom se vrací k vydělávání peněz zvedáním sudů, činek, koní a skupin lidí. Zakládá vlastní skupinu, s níž jezdí po Kanadě a Americe. K jeho parádním kouskům patří třeba to, že si na své dlouhé vlasy nechá přivázat tři závaží, každé o váze 25 kilogramů. Jedno dopředu, další dvě po stranách. Pak se roztočí tak rychle, že závaží rotují kolem něj jako vrtule. Nebo si dá na pokrčenou pravou ruku naložit čtyři padesátikilová závaží a s nimi chodí po místnosti.

Publikum jen zírá. Už jsme se dozvěděli, že v Bostonu zvedl na zádech desku s osmnácti muži, což vše dohromady vážilo 1 950 kilogramů. Ale to je výkon, který někdo změřil a zaznamenal. Jsou však také výkony, které nikdo nezapsal. Cyrovi životopisci tvrdí, že při některých vystoupeních takto uzvedl i dvě a čtvrt tuny. Když do Kanady přijela královna Viktorie, zopakoval svůj kousek se spřežením. Ani její koně neměli šanci, Cyr je udržel rukama, i když táhli sebevíc.

V roce 1892 se jeho sláva přenáší do Evropy. V Londýně se stává celebritou, k sobě domů jej zvou nejvýznamnější lidé a stýká se i s členy královské rodiny. Velký nadšenec a propagátor těžké atletiky markýz z Queensberry mu věnuje krásného jezdeckého koně, z úcty k silákovým výkonům nejen na pódiu, ale také u jídelního stolu. Na jedné večeři s úžasem sleduje, jak Cyr sní víc než čtyři kila masa.

Vypadá to možná zajímavě, ale právě to začínalo být problém.

Dvanáct let jen na mléce

Postupně se totiž Cyr projedl až k smrti. Snědl toho běžně tolik, co čtyři muži dohromady. Ale když na to přišlo, spořádal běžně dvě tři kila hovězího steaku. Po měření sil s činkou prý nejvíc miloval soutěže jedlíků.

Jídlo a sedavý způsob života (zdá se to skoro neuvěřitelné, ale Cyr moc netrénoval) pomalu začaly ničit jeho zdraví. Začal mít, aspoň podle dobového tisku, "srdeční obtíže, astma a záněty ledvin". V posledních dvanácti letech života údajně žije jen z mléka.

Přesto pořád podává neuvěřitelné výkony. V roce 1906 ho vyzývá k měření sil mladý silák Hector Decarie. Cyr zvedá na zádech desku vážící 13 metráků a udrží ji tam celou minutu. Celkově vyhrává na body, ale přesto zažívá něco neuvěřitelného: v některých disciplínách ho Decarie dokázal porazit. To se mu za celý život nestalo. A tak udělá velké gesto. Předá mu titul Nejsilnější muž světa. Hned poté končí kariéru.

Šest let nato umírá. Je mu jen devětačtyřicet. Odborníci dnes tvrdí, že ho spíš než jídlo zničila dědičná genetická porucha, která způsobuje ochrnutí svalů a vyskytuje se často u silných lidí a francouzských Kanaďanů.

Dneska už jsou mnohé z jeho výkonů překonané. Ale on jich dosáhl v podstatě bez tréninku a vědeckých metod posilování i výživy, doplňků a nejrůznějších podpůrných prostředků. A tak není divu, že ho pořád spousta lidí považuje za nejsilnějšího muže, který kdy žil.

Autor:Nejčtenější

Paruky na vaginu: historický módní doplněk připomněla newyorská přehlídka

Modely korejské návrhářka Kaimin nešly přehlédnout.

Na newyorské přehlídce vzbudila poprask. Aby ne, po molu pochodovaly její modelky, které neměly kalhotky. Tak docela...

Došlo mi to po prvním polibku se ženou, říká MOgirl Ivana

Ženy jsou živelnější,“ říká MOgirl Ivana.

Její coming out se odehrál před deseti lety. A měla štěstí, ze strany rodiny i okolí se setkala s tolerancí a rozumem....OBRAZEM: Nahá a mrazivá krása. Otužilkyně se koupe v zimním Dněpru

Inna Vladimirská si koupel v Dněpru dopřává každé nedělní ráno bez ohledu na...

Inna Vladimirská si koupel v Dněpru dopřává každé nedělní ráno bez ohledu na teplotu a na počasí. Už devět let.

Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Armáda versus zombie. Pentagon plánoval, jak likvidovat nemrtvé

Likvidace zombií nikoho nepobuřuje a podněcuje kreativitu, vysvětloval Pentagon...

Když onen plán praskl, vyvolalo to hodně údivu a smíchu. Až se nechtělo věřit, že by americká armáda opravdu plánovala,...

Další z rubriky

ROZSTŘEL: Kouzelník Tomasiano prozradí, jak vymýšlí nové triky

Kouzelník Tomasiano

Předvede hned několik karetních triků a prozradí, jak kouzla vymýšlí. Hostem pořadu Rozstřel bude v pátek 23. března od...

Čínský syndrom: Asijské kondomy nejdou v Africe na odbyt. Jsou malé

Čína má s kampaněmi na podporu užívání kondomů dost zkušeností. Tamní výrobci...

Čína je gigantem průmyslové výroby a globálně dominuje řadě trhů. A je i předním světovým výrobcem kondomů. Úspěšnou...

Armáda versus zombie. Pentagon plánoval, jak likvidovat nemrtvé

Likvidace zombií nikoho nepobuřuje a podněcuje kreativitu, vysvětloval Pentagon...

Když onen plán praskl, vyvolalo to hodně údivu a smíchu. Až se nechtělo věřit, že by americká armáda opravdu plánovala,...

Najdete na iDNES.cz