Jednou z postižených oblastí bývají lokty

Jednou z postižených oblastí bývají lokty | foto: Profimedia.cz

Když se vaše tělo zblázní: co se děje při lupence

  • 16
Nevzhledné tmavě červené skvrny s olupující se kůží, malé dutinky vyplněné hnisem nebo shluk červených pupenů. Tak může vypadat lupenka. Imunitní systém při ní napadá i zdravé buňky a životní cyklus kožních buněk se nesmyslně zrychluje.

Pracujete ve vedoucí pozici v nadnárodní firmě, která klade velký důraz na výkonnost a o níž se ví, že svým zaměstnancům při případném pochybení příliš dalších šancí nedává. Vaše práce je hodně náročná a stresující a tomu odpovídá i váš životní styl: nervozitu zaháníte cigaretou a několika kávami za den, o složení vašeho jídelníčku raději pomlčet a sport znáte v podstatě už jen z televize.

Pak přijde zima, teplota klesne hluboko pod bod mrazu a vám se najednou na vlasové pokožce hlavy, na loktech a kolenou objeví nevzhledné tmavě červené fleky, které mají tendenci olupovat se, možná vás začnou i svědit. I když vás přímo nebolí, rozhodně nejde o kosmetický doplněk, na který byste byli pyšní. Domácí léčba se ukáže být absolutně neúčinnou, a když se posléze vypravíte k dermatologovi, dozvíte se, že jste právě rozšířili řady nemocných s lupenkou.

Nešťastná kombinace

Lupenka postihuje dvě až tři procenta lidí a může se objevit v podstatě na kterémkoli místě na těle, nicméně nejčastěji se červená svědící ložiska objeví na loktech, kolenou a vlasové části hlavy. I když obvykle nebolí, mohou nepříjemně svědit a je to kosmetický problém, který vám na sebevědomí nepřidá. I když lupenka není nakažlivá, ostatní lidé se často bojí na nemocné sáhnout. Kromě toho se lupenka může "zvrhnout" v takzvanou psoriatickou artritidu (odborné pojmenování lupenky je psoriáza), kdy jsou klouby postiženy v podstatě chronickým zánětem.

Přesné příčiny lupenky bohužel doposud nejsou známy, ale pravděpodobně jde o kombinaci genetických faktorů, poruchy imunity a typických lupenkových spouštěčů. Takže pokud měl někdo z vaší rodiny lupenku, váš imunitní systém se zblázní a ještě k tomu například kouříte, máte nezdravý životní styl, trpíte stresem či některým problematickým onemocněním (například cukrovkou, alergií či onemocněním jater), případně dojde k výrazné změně teploty či klimatu (rizikové jsou zejména nízké teploty v kombinaci se suchem), máte reálnou šanci, že se červená ložiska objeví i u vás. Například přítomnost lupenky v rodinné anamnéze zvyšuje vaše riziko onemocnění o třicet procent.

Zrychlené kožní buňky

Co se však o lupence ví s jistotou, je fakt, že v důsledku souhry těchto skutečností se vaše tělo zblázní a začne nesmyslně měnit životní cyklus kožních buněk. Takže zatímco zdravé kožní buňky zrají 21 až 28 dní a poté odumírají, u nemocných lupenkou zrají pouze tři až čtyři sny. Místo toho, aby se poté odlouply a udělaly místo dalším buňkám, hromadí se na povrchu, čímž vznikají typická ložiska.

Trpíte lupenkou?

Následující varovné symptomy mohou být projevem lupenky:

červená ložisky (nejčastěji na loktech, kolenou či vlasové části pokožky), která mohou, ale také nemusí svědit

bolestivé a nateklé klouby (zejména na rukou, nohou, bedrech či krční páteři), bolest je obvykle horší ráno

neustálá únava bez zjevné příčiny

shluky červených pupínků či dutinky naplněné hnisem

ložiska olupující se kůže, která mají spíše stříbrný vzhled

změna barvy nehtů nebo zdánlivě zjizvené nehty

Klíčovou roli v tomto procesu hraje váš imunitní systém, který je za normálních okolností "naprogramován" k tomu, aby vás chránil proti infekcím a nemocem. Velmi zjednodušeně se skládá z bílých krvinek, takzvaných T buněk, jejichž úkolem je vyhledávání "vetřelců", kteří v organismu nemají co dělat. V případě nemocných lupenkou však začnou být T buňky příliš aktivní a začnou napadat i zdravé části těla. Přehnaná odpověď imunitního systému spustí zánětlivý proces a nesmyslně urychlí životní cyklus kožních buněk. Pokud se zánět projeví v kloubech, je výsledkem právě psoriatická artritida. Příčina přehnané aktivity T buněk není bohužel doposud známa.

Pokud se u vás typické lupenkové symptomy objeví, zřejmě vás příliš nepotěší skutečnost, že v současné době zatím lékaři lupenku neumí zcela vyléčit. Dokáží pouze do jisté míry kontrolovat a zmírňovat průběh tohoto chronického onemocnění. Častým omylem je přesvědčení, že lupenka se týká pouze dospělých ve středním a starším věku, toto nepříjemné onemocnění se totiž může rozvinout prakticky kdykoli. Nejčastěji se projeví mezi desátým a třicátým rokem.