Lupénka, prokletí na celý život

aktualizováno 
Tmavě červené skvrny, které svědí, pálí, bolí a omezují v pohybu. Objeví se v pubertě nebo mladé dospělosti a budou vám znepříjemňovat zbytek života. Navíc vám ho zkrátí. Lupénka.

Lupénku může zhoršovat stres, ale i změny počasí. | foto: Profimedia.cz

Trpí jí přibližně dva lidé ze sta (ale předpokládá se, že téměř stejný počet lidí s tímto onemocněním lékaře nevyhledá) a pokud patříte mezi ně, moc dobře víte, jak urputné a nepříjemné umí toto kožní onemocnění být. Červené skvrny pokryté stříbřitými strupy a jizvičkami postihují nejčastěji lokty, kolena, vlasovou část hlavy, dlaně, chodidla a oblast beder, ale mohou se vyskytnout kdekoli na těle, dokonce i uvnitř úst. Kromě estetického hlediska znepříjemňuje lupénka nemocnému život vytrvalým svěděním a patnácti procentům postižených se k tomu navíc přidá i artritida.

Riziko zvyšuje kouření

I když lupénkou trpí i novorozeňata a senioři, velmi pravděpodobně se u vás poprvé objeví mezi patnácti a pětatřiceti lety. A předem se smiřte s tím, že jakmile se u vás vyskytnou typická červená ložiska, budou vás už doprovázet celý zbytek života. Existují sice prostředky, které dokáží zmírnit obtíže, projevy onemocnění mohou i na čas zcela zmizet, ale obvykle se po nějaké době opět vrátí. Spouštěcím faktorem může být prakticky cokoli od počasí přes stres či infekci až po zranění.

Navíc není zatím ani objasněna přesná příčina vzniku lupénky. Předpokládá se, že jde o kombinaci poruchy imunitního systému, dědičnosti a vnějších faktorů. Podle lékařských statistik existuje zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost, že potomci člověka s lupénkou budou tímto onemocněním trpět také. Nemoc je častější u lidí, kteří žijí v chladném klimatu, zatímco teplé klima a slunce projevy lupénky spíše potlačuje (většina nemocných zaznamená vývoj k lepšímu například na dovolených u moře).

Zkomplikuje život

 "Lupénkou trpí můj starší bratr. Objevila se u něj v pubertě a je bohužel hodně zřetelná nejen na těle, rukou a nohou, ale občas se mu ložiska objeví i na obličeji. I když si myslím, že je to přitažlivý chlap, už mockrát si mi stěžoval, kolik nepříjemností mu lupénka způsobuje. Někteří lidé se štítí i podat mu ruku a třeba se ho i přímo zeptají, jestli to není nakažlivé. Dlouho nemohl najít přítelkyni a říkal, že se stydí i svléknout, že se na něj hodně holek tváří, jako by byl malomocný," říká pětadvacetiletá Ivana Hašková z Českých Budějovic.

Velmi negativní vliv má na lupénku stres. Je známo, že po závažných událostech, jako je například rozvod, smrt někoho blízkého nebo problematický vztah, se projevy lupénky výrazně zhoršují.

Podle studie z roku 2007, která byla zveřejněna v magazínu The American Journal of Medicine, ale riziko výskytu lupénky významně zvyšuje i kouření. Výzkumu se zúčastnilo víc než jedenáct tisíc osob. Ve srovnání s lidmi, kteří nikdy v životě nekouřili, byl mezi bývalými kuřáky výskyt lupénky vyšší o čtyřicet procent a mezi aktivními kuřáky o téměř osmdesát procent. Čím delší doba uplynula od chvíle, kdy si bývalý kuřák zapálil poslední cigaretu, tím víc se riziko lupénky snižovalo. Zvýšené riziko bylo zaznamenáno i u těch respondentů, kteří byli jako děti vystaveni pasivnímu kouření.

Lupénkou to nekončí

Ložiska lupénky samozřejmě nejsou ničím extra přitažlivým, nemocného však bude trápit ještě svědění, bolest, omezená pohyblivost a nadměrná citlivost. Podle výsledků výzkumu, které byly prezentovány loni v magazínu Archives of Dermatology, se u lidí postižených lupénkou objevuje významně zvýšené riziko deprese, úzkostných poruch a sebevražedných tendencí.

Tím ovšem rizika pro nemocné lupénkou nekončí. V roce 2008 zveřejnil Journal of the American Academy of Dermatology výsledek studie, která zjistila, že u nemocných lupénkou stoupá i riziko rozvoje jiných zdravotních problémů, jako je například kardiovaskulární onemocnění, deprese nebo rakovina (riziková je zejména rakovina kůže). Kromě toho se u postižených mnohem častěji objevuje hypertenze, diabetes, obezita a další onemocnění související s imunitním systémem. Z toho vyplývají i doporučení odborníků: apelují na to, aby lidé nemocní lupénkou věnovali větší pozornost svému životnímu stylu, chodili častěji na preventivní lékařské prohlídky, udržovali si zdravou hmotnost a dbali na pohybový režim a zdravý jídelníček.

Vědci z University of Pennsylvania School of Medicine v roce 2007 navíc zjistili, že lidem s lupénkou hrozí téměř o polovinu vyšší riziko předčasného úmrtí. Ve zkoumaném vzorku respondentů připadalo ročně ve skupině nemocných lupénkou na tisíc osob 21,3 úmrtí, zatímco ve skupině, kterou lupénka netrápila, to bylo na tisíc osob jen 12 úmrtí. Muži s vážnou formou lupénky umírají v průměru o tři a půl roku dříve než muži, jimž se toto kožní onemocnění vyhnulo.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

KVÍZ: Nepřehlédnutelní muži a ženy Česka: nakolik je znáte?

Jak dobře znáte osobnosti Česka? Do naší ankety patří i (zleva z horní řady)...

Bádali, psali knihy. Dělali politiku, podnikali. Byli nezdolní, bojovali. V dějinách českého státu za sebou nechali...

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...Najdete na iDNES.cz