Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lupénka, prokletí na celý život

aktualizováno 
Tmavě červené skvrny, které svědí, pálí, bolí a omezují v pohybu. Objeví se v pubertě nebo mladé dospělosti a budou vám znepříjemňovat zbytek života. Navíc vám ho zkrátí. Lupénka.

Lupénku může zhoršovat stres, ale i změny počasí. | foto: Profimedia.cz

Trpí jí přibližně dva lidé ze sta (ale předpokládá se, že téměř stejný počet lidí s tímto onemocněním lékaře nevyhledá) a pokud patříte mezi ně, moc dobře víte, jak urputné a nepříjemné umí toto kožní onemocnění být. Červené skvrny pokryté stříbřitými strupy a jizvičkami postihují nejčastěji lokty, kolena, vlasovou část hlavy, dlaně, chodidla a oblast beder, ale mohou se vyskytnout kdekoli na těle, dokonce i uvnitř úst. Kromě estetického hlediska znepříjemňuje lupénka nemocnému život vytrvalým svěděním a patnácti procentům postižených se k tomu navíc přidá i artritida.

Riziko zvyšuje kouření

I když lupénkou trpí i novorozeňata a senioři, velmi pravděpodobně se u vás poprvé objeví mezi patnácti a pětatřiceti lety. A předem se smiřte s tím, že jakmile se u vás vyskytnou typická červená ložiska, budou vás už doprovázet celý zbytek života. Existují sice prostředky, které dokáží zmírnit obtíže, projevy onemocnění mohou i na čas zcela zmizet, ale obvykle se po nějaké době opět vrátí. Spouštěcím faktorem může být prakticky cokoli od počasí přes stres či infekci až po zranění.

Navíc není zatím ani objasněna přesná příčina vzniku lupénky. Předpokládá se, že jde o kombinaci poruchy imunitního systému, dědičnosti a vnějších faktorů. Podle lékařských statistik existuje zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost, že potomci člověka s lupénkou budou tímto onemocněním trpět také. Nemoc je častější u lidí, kteří žijí v chladném klimatu, zatímco teplé klima a slunce projevy lupénky spíše potlačuje (většina nemocných zaznamená vývoj k lepšímu například na dovolených u moře).

Zkomplikuje život

 "Lupénkou trpí můj starší bratr. Objevila se u něj v pubertě a je bohužel hodně zřetelná nejen na těle, rukou a nohou, ale občas se mu ložiska objeví i na obličeji. I když si myslím, že je to přitažlivý chlap, už mockrát si mi stěžoval, kolik nepříjemností mu lupénka způsobuje. Někteří lidé se štítí i podat mu ruku a třeba se ho i přímo zeptají, jestli to není nakažlivé. Dlouho nemohl najít přítelkyni a říkal, že se stydí i svléknout, že se na něj hodně holek tváří, jako by byl malomocný," říká pětadvacetiletá Ivana Hašková z Českých Budějovic.

Velmi negativní vliv má na lupénku stres. Je známo, že po závažných událostech, jako je například rozvod, smrt někoho blízkého nebo problematický vztah, se projevy lupénky výrazně zhoršují.

Podle studie z roku 2007, která byla zveřejněna v magazínu The American Journal of Medicine, ale riziko výskytu lupénky významně zvyšuje i kouření. Výzkumu se zúčastnilo víc než jedenáct tisíc osob. Ve srovnání s lidmi, kteří nikdy v životě nekouřili, byl mezi bývalými kuřáky výskyt lupénky vyšší o čtyřicet procent a mezi aktivními kuřáky o téměř osmdesát procent. Čím delší doba uplynula od chvíle, kdy si bývalý kuřák zapálil poslední cigaretu, tím víc se riziko lupénky snižovalo. Zvýšené riziko bylo zaznamenáno i u těch respondentů, kteří byli jako děti vystaveni pasivnímu kouření.

Lupénkou to nekončí

Ložiska lupénky samozřejmě nejsou ničím extra přitažlivým, nemocného však bude trápit ještě svědění, bolest, omezená pohyblivost a nadměrná citlivost. Podle výsledků výzkumu, které byly prezentovány loni v magazínu Archives of Dermatology, se u lidí postižených lupénkou objevuje významně zvýšené riziko deprese, úzkostných poruch a sebevražedných tendencí.

Tím ovšem rizika pro nemocné lupénkou nekončí. V roce 2008 zveřejnil Journal of the American Academy of Dermatology výsledek studie, která zjistila, že u nemocných lupénkou stoupá i riziko rozvoje jiných zdravotních problémů, jako je například kardiovaskulární onemocnění, deprese nebo rakovina (riziková je zejména rakovina kůže). Kromě toho se u postižených mnohem častěji objevuje hypertenze, diabetes, obezita a další onemocnění související s imunitním systémem. Z toho vyplývají i doporučení odborníků: apelují na to, aby lidé nemocní lupénkou věnovali větší pozornost svému životnímu stylu, chodili častěji na preventivní lékařské prohlídky, udržovali si zdravou hmotnost a dbali na pohybový režim a zdravý jídelníček.

Vědci z University of Pennsylvania School of Medicine v roce 2007 navíc zjistili, že lidem s lupénkou hrozí téměř o polovinu vyšší riziko předčasného úmrtí. Ve zkoumaném vzorku respondentů připadalo ročně ve skupině nemocných lupénkou na tisíc osob 21,3 úmrtí, zatímco ve skupině, kterou lupénka netrápila, to bylo na tisíc osob jen 12 úmrtí. Muži s vážnou formou lupénky umírají v průměru o tři a půl roku dříve než muži, jimž se toto kožní onemocnění vyhnulo.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz