Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Make love, not war? Možná to jde ruku v ruce, soudí vědci

aktualizováno 
Touha, smyslnost, vzrušení. Pohled na atraktivní ženu v nás však možná umí vyvolat i démony. Podle čínských vědců při něm totiž nemusíme myslet jen na sex, ale i na válčení. O jejich studii píše server AlterNet.org.

Atraktivní ženy prý v muži probudí nejen milence, ale i válečníka. | foto: Profimedia.cz

Názorů snažících se rozkrýt psychologické kořeny válečných výstřelků je spousta. Například v roce 2002 vydal novinář Chris Hedges knihu War Is a Force That Give Us Meaning, v níž tvrdí, že účast ve válce je druhem hrdinského zápasu, který dává našim životům smysl.

Evoluční psychologové pak vidí válku jako rozšíření mužské agrese spojené s pářením. Muži se tak utkávají o postavení a zdroje ve snaze upoutat ženy a přivést na svět potomky. Tato konkurence na sebe bere mnoho podob, včetně násilné agrese proti jiným mužům. Moderní společnost to odsuzuje, vstoupí-li však muž do armády, stává se takové jednání přijatelné.

Problémem téhle teorie ale je, že ji nepodepírá mnoho důkazů. Právě proto je čínská studie zveřejněná v magazínu Personality and Social Psychology Bulletin tak zajímavá.

Shrnuje totiž čtyři pokusy hongkongského vědeckého tým, který vedl psycholog Lei Chang z Chinese University. Jejich výsledky přitom nasvědčují tomu, že mezi motivací, která nás žene do náručí sexu, a tou, která nás vede do válek, existuje spojení.

Sexy kráska... ta nejlepší mobilizace do války?

Jednoho z experimentů se účastnilo 111 vysokoškoláků a vysokoškolaček. Changovi kolegové jim ukázali dvacítku fotek osob opačného pohlaví, polovina však dostala snímky protějšků, kteří splňovali požadavky na atraktivitu, druhá polovina takových, kteří by cenzurou podle diktátu krásy neprošli.

Poté účastníci i účastnice odpovídali na devětatřicet otázek týkajících se válčení či obchodních třenic se třemi zeměmi, které měly v nedávné historii s Čínou nepřátelské styky. Jednadvacet dotazů sondovalo ochotu jít s dotyčnou zemí do války, osmnáct zbývajících se týkalo řešení obchodních sporů.

Pokud se vědci nepletou, zavelí-li do války sexy žena, neztratí hlavu jen ti nejpevnější pacifisté.

Ukázalo se, že v otázkách spojených s válkou vykazovali mužští respondenti militarističtější postoje, když viděli fota atraktivních žen. Takový efekt sexuální atraktivity osob opačného pohlaví se neprokázal při odpovědích na dotazy ohledně obchodních sporů a už vůbec ne v reakcích studentek.

Při dalším experimentu ukázali vědci třiadvaceti mladým heterosexuálům jednu ze dvou sad po šestnácti fotkách. První zachycovala čínskou vlajku, druhá ženské nohy. Počítačový test pak zkoumal, jak rychle zareagují a odpoví na čínská slova o dvou znacích. Polovina slov se přitom týkala války, druhá zemědělství.

Pokud by byli účastníci pokusu motivováni nacionalismem či pacifismem, odpovídali by rychleji na slova spojená s válkou po zhlédnutí snímků národní vlajky. Tak to ale nebylo. K hbitější reakci na válečné konotace vedl respondenty pohled na ženské nožky.

Na rychlosti reakce na druhou polovinu slov se přitom druh fotografií nijak nepodepsal. Opakování pokusu s lehce obměněným designem navíc výsledky potvrdilo.

Proč byli muži myslící na ženu otevřenější válečnickým úvahám? Chang a jeho kolegové mají za to, že sex je hluboko v mozku s válčením pevně spojen. Proč? Může za to evoluční zkušenost. Úspěšní válečníci se totiž v historii těšili mnohem lepšímu přístupu k ženám než ostatní muži.

Muže tak nutí k tomu, aby se v násilné agresi angažoval navzdory sociální inteligenci, síla instinktu. Instinkty vyhrají nad rozumem a inteligencí.

Výzkumníci však uznávají, že válka je kolektivním podnikem a individuálními motivy ji nelze kompletně vysvětlit. Stejně tak jejich studie neodpovídá na otázku, jaký je vztah žen k válčení a armádě. A navíc, zatímco se zdá, že výsledky jejich experimentů nezávisí na kulturních odlišnostech, bylo by zajímavé v jejich práci pokračovat třeba v Evropě či Spojených státech, komentuje AlterNet.org.

Navzdory tomu ale čínská studie poskytuje další důkaz, že se za válečnickými impulzy skrývá pravděpodobně ještě něco jiného než touha bránit národ, náboženství nebo kmen. Pokud se čínští vědci nepletou, bude hippie heslo Make love, not war třeba zrevidovat. Sex a válka by spolu totiž měly mnohem víc společného, než jsme si mysleli.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz