Poradna: Manželka se zbláznila do alternativní medicíny

aktualizováno 
Manželka se zbláznila do alternativních metod léčení a mám pocit, že už se jí to vymyká z rukou a ohrožuje tím naše děti. Jsem v koncích a nevím, co mám dělat, píše čtenář Jiří.

Manželka se začala věnovat alternativní léčbě a změnila se. Dokonce přicházíme i o svoje přátele. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

obracím se na vás jako na poslední možnost, protože už si vážně nevím rady. S manželkou jsme měli sedm let naprosto normální manželství, ale to už je bohužel minulost. Máme spolu dvě holčičky, šestiletou a tříletou, a vždycky mi připadalo, že fungujeme jako normální rodina, ale když se narodila ta mladší, všechno se začalo pomalu měnit. Manželka měla v těhotenství nějaké problémy a porodila víc než o měsíc dřív. Zuzanka měla od začátku zdravotní problémy, měla slabou imunitu a byla neustále nemocná. Manželka vždycky tíhla k homeopatii, bylinkám a podobným věcem, ale kombinovala to s normálními prášky a vždycky to propagovala v rozumné míře.

Pak se ale skamarádila s takovou podivnou ženštinou, která v tom jede ve velkým, a začalo peklo. Najednou se z ní stala velká odbornice na homeopatii, tvrdí, že nemoci jsou porušením aury (dochází pravidelně s dětmi k jakési léčitelce, která jí ty trhliny v auře opravuje), pak odmítla dát mladší dceru naočkovat, že prý je očkování původcem všeho zlého. Vyházela nám všechny prášky a tvrdí, že nemoci těla jsou především nemocí duše a jdou zvládnout pozitivním přístupem. Zakazuje  nám používat jakoukoli chemii a teď se snaží i odnaučit dcery jíst maso (u mě se jí to nepodařilo a po několika hádkách to vzdala). Kromě toho vyhazuje peníze u různých šarlatánů, kteří jí i dětem měří hladiny plísní, negativní energie a zablokovaných orgánů v těle. K lékaři vodí děti pouze na povinné prohlídky a jinak ho odmítá navštěvovat s tím, že jim dokáže pomoci sama.

Zatím se sice nic tragického nestalo (kromě prasklého ušního bubínku jedné dcery po neléčeném zánětu, ale naštěstí bez trvalých následků), ale podle mě je jen otázkou času, kdy na to její šarlatánské léčení doplatí děti. Už jsme se kvůli tomu mnohokrát pohádali, ale vůbec k ničemu to nevede. Přijde mi, že se úplně zbláznila a je jako slepá a hluchá. Kdybychom neměli děti, už bychom spolu nejspíš vůbec nebyli, protože už si ani nemáme co říct a popravdě řečeno mě dokáže vytočit už po několikaminutovém hovoru.

Opustila všechny svoje dosavadní kamarádky a našla si nové, které jí ty její blbosti odkývají a ještě ji v nich podporují. S našimi starými přáteli se vůbec stýkat nechce, protože prý jsou povrchní a vyzařuje z nich negativní energie. Asi nemusím zdůrazňovat, jak se mi její chování příčí, ale nejsem schopný s tím cokoli udělat. S manželkou není rozumná řeč a já těžko můžu za jejími zády odvést děti na očkování a potajmu jim dávat antibiotika, když jsou nemocné.

Poraďte mi, prosím, co mám dělat, jsem už skutečně v koncích.

Jiří

(redakčně kráceno)

Jiří,

děkujeme vám za váš dopis. Vaše situace je skutečně velmi nepříjemná a prekérní. Nic proti alternativním způsobům léčby, ale ve vašem případě je posedlost vaší manželky alternativní medicínou skutečně na pováženou. Pokud vaše manželka odmítá lékařské ošetření dětí a domnívá se, že veškeré zdravotní problémy dokáže ovlivnit pozitivní energií, jde už skutečně o situaci, která je může významně ohrozit. Je potom samozřejmě logické, že se snažíte děti ochránit a předejít velkým komplikacím, které by mohly nastat.

Bohužel se obávám, že ve vaší situaci skutečně už pouhý rozhovor nebude řešením. Vzhledem k tomu, že píšete, že se manželčino chování v uplynulých několika měsících kompletně změnilo, "odstřihla" se od svých původních přátel i aktivit, a zajímá se pouze a alternativní medicínu a věci s ní spojené, je patrné, že tento "problém" bude mít hlubší kořeny. Doporučila bych vám proto vyhledat odbornou pomoc. 

Nejsem si jistá, zda se vám podaří přesvědčit manželku, aby s vámi navštívila psychologa, ale i v případě, že tuto konzultaci odmítne, navštivte odborníka alespoň vy sám. V rámci těchto několika řádek není možné zjistit, co k této změně 

u manželky vedlo, jaký má její chování vývoj a případně k jakým dalším změnám osobnosti u ní došlo (v případě potenciálního duševního onemocnění). K analýze a řešení vaší situace je určitě nutný hloubkový rozhovor a delší spolupráce s odborníkem. Přeji vám hodně štěstí.

Psycholožka Bára

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mailredakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.


Autor:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Další z rubriky

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

K pramenům whisky: vědci odkryli středověkou skotskou palírnu

Z opatství Lindores dnes zbyly jen ruiny, do nichž vrůstá příroda. Právě zde...

Tajemství skrývaly romantické ruiny opatství Lindores ve skotském regionu Fife. Tamní útočiště mnichů bylo s whisky...

Najdete na iDNES.cz