Marc Eckö. Muž, který zaplavil světovou módu nosorožci a lebkami

aktualizováno 
Hodil atomovku do zaběhnutého byznysu s módou. Provokuje hiphopovým designem plným lebek, vymýšlí grandiózní program na záchranu populace nosorožců v Africe. Celou Ameriku šokoval videem, v němž nastříkal prezidentovo letadlo, aby posléze odhalil, že to byl jen fór. A aby toho nebylo málo, renomovaný týdeník Time nedávno multimilionáře Marca Ecka zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí planety.

Pokud byste ovšem čekali, že Marc Eckö, vlastním jménem Marc Milecofsky, byl od dětství nějakým velkým rebelem, nebyla by to úplně pravda. Ale bavily ho graffiti, svou dobou trochu posprejoval i newyorské metro.

Marc Eckö ostatně vždycky rád kreslil. A dobře. A pořád a všude. Kreslil možná o to víc, že nikdy nevynikal ve sportu, ačkoli ten ho hodně bavil. A hlavně prý nikdy neuměl break dance, což byl tehdy v 80. letech v New Jersey, jak sám přiznává, trochu problém. Kluk, který chtěl být opravdu cool, musel umět break dance.

VŮLE

"Jestli máš takový štěstí, že víš přesně, co chceš, pak uděláš možný i nemožný, aby se to povedlo. Odhodlání, předsevzetí něco udělat, je ten hlavní princip, kterým se řídím."

Ale pěkně popořádku. Markův otec byl magistr farmacie s vlastní lékárnou, takže synátor po základní škole logicky nastoupil právě na tenhle obor. Moc ho to ale nebavilo, mnohem raději trávil čas v tátově garáži, kde pomocí techniky airbrush nanášel šílené ornamenty a výjevy na trička s krátkým rukávem. To bylo nakonec jeho největší hobby a zároveň první podnikatelský záměr.

Ano, zjednodušeně lze říci, že na začátku měl Marc Eckö na stole šest nastříkaných triček a před sebou velký sen. A protože byl od začátku hodně podnikavý, do jednoho z nich navlékl brzy i svou první celebritu, zpěváka Michaela Bivense z tehdy docela úspěšné R and B kapely Bell Biv DeVoe.

Marck Ëcko

V polovině 80. let začal s prodejem triček. V roce 1993 pak založil oděvní firmu Eckö. Ale kariéra nešla kupředu tak hladce, jak by se dnes mohlo zdát. Jednu chvíli měl na trhu pár druhů triček a džínsů, ale taky dluh šest milionů dolarů. To nebyl dobrý okamžik. Byla to ta nejtěžší chvíle, v níž se Marc Eckö dosud ocitl. "Ale přivedlo mne to k postoji, že když překonáme tohle, pak překonáme už úplně všechno," říká dnes.

Vzpomíná třeba na situaci, kdy si nechali vyrobit dva tisíce džínsů, z nichž najednou začaly padat knoflíky. A tak narychlo celou zásilku posílali zpátky z New Yorku do Tennessee, aby to tam za tři dny opravili. Všichni v podniku se modlili, aby to dopadlo.

AFÉRA S LETADLEM

Marck Eckö udělal pořádný průvan v médiích, když nechal údajně nastříkat na jeden z motorů prezidentského speciálu Air Force One na přísně střežené základně Edwards nápis "Still Free". Video obletělo USA i svět a Pentagon i FBI začaly dokonce vyšetřovat, jak se Mark Eckö k letadlu vůbec dostal. Nakonec se ukázalo, že velkému fabulátorovi stálo za to pronajmout si Jumbo 747, nechat ho přemalovat na Air Force One, na něj nápis nastříkat a natočit o tom všem působivý a napínavý dokument, v němž se výtržníci vyhýbají ozbrojeným strážcům letiště se psy.

V roce 2004 už měly jeho firmy obrat jednu miliardu dolarů ročně. Rozpoznatelným znakem jeho děl se stal symbol nosorožce, který byl pro Marka důležitý už v dětství. Dnes se snaží napomoci obnovení populace nosorožců v africké přírodě. V roce 2005 slavná zoologická zahrada v San Diegu dokonce pojmenovala jedno mládě nosorožce jménem Eckö, aby tím úsilí slavného sponzora ocenila.

Ale Eckö pomáhá i jinde. Sponzoruje například židovský sirotčinec, který připravuje tamní děti na pozdější přesídlení do Izraele.

Marck Ëcko

Značka Ecko Unlimited se mezitím stala světově známou a oblíbenou především mezi mladou generací. V designu velké části výrobků je dodnes cítit inspirace hip hopem, i když hadry Marc Eckö už dávno neoblékají jen hiphopeři a jejich příznivci, ale široká populace.

Dnes má kluk vychovaný ulicemi New Jersey několik oděvních značek, Marc Ecko – Cut and Sew, Ecko Unlimited, Ecko Red (móda pro ženy), Zoo York… Prodává parfémy, časopisy, počítačové hry… a své obchody má po celém světě. S jeho výrobky se setkáte i v Česku.

Marc Eckö je přesným příkladem naplnění amerického snu.

Marc Eckö

Marc Eckö se narodil se v roce 1972 a vyrůstal v New Jersey. Syn židovských rodičů polského původů má ještě dvě sestry. Matka pracovala v realitách, otec jako farmaceut. V New Jersey žije dodnes. V roce 2000 se oženil s Allison Rojasovou, s níž má tři děti.Autoři: ,


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Šílená operace FBI: Aljašku měli před Sověty chránit jednorucí zálesáci

Zálesák znalý divočiny a umění přežití by se FBI hodil. Úřad však měl na své...

Byl to bláznivý pokus, jak chránit Aljašku před sovětskou invazí. Počítal s vytvořením sítě agentů, na něž kladla FBI...

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...Najdete na iDNES.cz