Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Marc Eckö. Muž, který zaplavil světovou módu nosorožci a lebkami

aktualizováno 
Hodil atomovku do zaběhnutého byznysu s módou. Provokuje hiphopovým designem plným lebek, vymýšlí grandiózní program na záchranu populace nosorožců v Africe. Celou Ameriku šokoval videem, v němž nastříkal prezidentovo letadlo, aby posléze odhalil, že to byl jen fór. A aby toho nebylo málo, renomovaný týdeník Time nedávno multimilionáře Marca Ecka zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí planety.

Pokud byste ovšem čekali, že Marc Eckö, vlastním jménem Marc Milecofsky, byl od dětství nějakým velkým rebelem, nebyla by to úplně pravda. Ale bavily ho graffiti, svou dobou trochu posprejoval i newyorské metro.

Marc Eckö ostatně vždycky rád kreslil. A dobře. A pořád a všude. Kreslil možná o to víc, že nikdy nevynikal ve sportu, ačkoli ten ho hodně bavil. A hlavně prý nikdy neuměl break dance, což byl tehdy v 80. letech v New Jersey, jak sám přiznává, trochu problém. Kluk, který chtěl být opravdu cool, musel umět break dance.

VŮLE

"Jestli máš takový štěstí, že víš přesně, co chceš, pak uděláš možný i nemožný, aby se to povedlo. Odhodlání, předsevzetí něco udělat, je ten hlavní princip, kterým se řídím."

Ale pěkně popořádku. Markův otec byl magistr farmacie s vlastní lékárnou, takže synátor po základní škole logicky nastoupil právě na tenhle obor. Moc ho to ale nebavilo, mnohem raději trávil čas v tátově garáži, kde pomocí techniky airbrush nanášel šílené ornamenty a výjevy na trička s krátkým rukávem. To bylo nakonec jeho největší hobby a zároveň první podnikatelský záměr.

Ano, zjednodušeně lze říci, že na začátku měl Marc Eckö na stole šest nastříkaných triček a před sebou velký sen. A protože byl od začátku hodně podnikavý, do jednoho z nich navlékl brzy i svou první celebritu, zpěváka Michaela Bivense z tehdy docela úspěšné R and B kapely Bell Biv DeVoe.

Marck Ëcko

V polovině 80. let začal s prodejem triček. V roce 1993 pak založil oděvní firmu Eckö. Ale kariéra nešla kupředu tak hladce, jak by se dnes mohlo zdát. Jednu chvíli měl na trhu pár druhů triček a džínsů, ale taky dluh šest milionů dolarů. To nebyl dobrý okamžik. Byla to ta nejtěžší chvíle, v níž se Marc Eckö dosud ocitl. "Ale přivedlo mne to k postoji, že když překonáme tohle, pak překonáme už úplně všechno," říká dnes.

Vzpomíná třeba na situaci, kdy si nechali vyrobit dva tisíce džínsů, z nichž najednou začaly padat knoflíky. A tak narychlo celou zásilku posílali zpátky z New Yorku do Tennessee, aby to tam za tři dny opravili. Všichni v podniku se modlili, aby to dopadlo.

AFÉRA S LETADLEM

Marck Eckö udělal pořádný průvan v médiích, když nechal údajně nastříkat na jeden z motorů prezidentského speciálu Air Force One na přísně střežené základně Edwards nápis "Still Free". Video obletělo USA i svět a Pentagon i FBI začaly dokonce vyšetřovat, jak se Mark Eckö k letadlu vůbec dostal. Nakonec se ukázalo, že velkému fabulátorovi stálo za to pronajmout si Jumbo 747, nechat ho přemalovat na Air Force One, na něj nápis nastříkat a natočit o tom všem působivý a napínavý dokument, v němž se výtržníci vyhýbají ozbrojeným strážcům letiště se psy.

V roce 2004 už měly jeho firmy obrat jednu miliardu dolarů ročně. Rozpoznatelným znakem jeho děl se stal symbol nosorožce, který byl pro Marka důležitý už v dětství. Dnes se snaží napomoci obnovení populace nosorožců v africké přírodě. V roce 2005 slavná zoologická zahrada v San Diegu dokonce pojmenovala jedno mládě nosorožce jménem Eckö, aby tím úsilí slavného sponzora ocenila.

Ale Eckö pomáhá i jinde. Sponzoruje například židovský sirotčinec, který připravuje tamní děti na pozdější přesídlení do Izraele.

Marck Ëcko

Značka Ecko Unlimited se mezitím stala světově známou a oblíbenou především mezi mladou generací. V designu velké části výrobků je dodnes cítit inspirace hip hopem, i když hadry Marc Eckö už dávno neoblékají jen hiphopeři a jejich příznivci, ale široká populace.

Dnes má kluk vychovaný ulicemi New Jersey několik oděvních značek, Marc Ecko – Cut and Sew, Ecko Unlimited, Ecko Red (móda pro ženy), Zoo York… Prodává parfémy, časopisy, počítačové hry… a své obchody má po celém světě. S jeho výrobky se setkáte i v Česku.

Marc Eckö je přesným příkladem naplnění amerického snu.

Marc Eckö

Marc Eckö se narodil se v roce 1972 a vyrůstal v New Jersey. Syn židovských rodičů polského původů má ještě dvě sestry. Matka pracovala v realitách, otec jako farmaceut. V New Jersey žije dodnes. V roce 2000 se oženil s Allison Rojasovou, s níž má tři děti.Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz