Marc Eckö. Muž, který zaplavil světovou módu nosorožci a lebkami

aktualizováno 
Hodil atomovku do zaběhnutého byznysu s módou. Provokuje hiphopovým designem plným lebek, vymýšlí grandiózní program na záchranu populace nosorožců v Africe. Celou Ameriku šokoval videem, v němž nastříkal prezidentovo letadlo, aby posléze odhalil, že to byl jen fór. A aby toho nebylo málo, renomovaný týdeník Time nedávno multimilionáře Marca Ecka zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí planety.

Pokud byste ovšem čekali, že Marc Eckö, vlastním jménem Marc Milecofsky, byl od dětství nějakým velkým rebelem, nebyla by to úplně pravda. Ale bavily ho graffiti, svou dobou trochu posprejoval i newyorské metro.

Marc Eckö ostatně vždycky rád kreslil. A dobře. A pořád a všude. Kreslil možná o to víc, že nikdy nevynikal ve sportu, ačkoli ten ho hodně bavil. A hlavně prý nikdy neuměl break dance, což byl tehdy v 80. letech v New Jersey, jak sám přiznává, trochu problém. Kluk, který chtěl být opravdu cool, musel umět break dance.

VŮLE

"Jestli máš takový štěstí, že víš přesně, co chceš, pak uděláš možný i nemožný, aby se to povedlo. Odhodlání, předsevzetí něco udělat, je ten hlavní princip, kterým se řídím."

Ale pěkně popořádku. Markův otec byl magistr farmacie s vlastní lékárnou, takže synátor po základní škole logicky nastoupil právě na tenhle obor. Moc ho to ale nebavilo, mnohem raději trávil čas v tátově garáži, kde pomocí techniky airbrush nanášel šílené ornamenty a výjevy na trička s krátkým rukávem. To bylo nakonec jeho největší hobby a zároveň první podnikatelský záměr.

Ano, zjednodušeně lze říci, že na začátku měl Marc Eckö na stole šest nastříkaných triček a před sebou velký sen. A protože byl od začátku hodně podnikavý, do jednoho z nich navlékl brzy i svou první celebritu, zpěváka Michaela Bivense z tehdy docela úspěšné R and B kapely Bell Biv DeVoe.

Marck Ëcko

V polovině 80. let začal s prodejem triček. V roce 1993 pak založil oděvní firmu Eckö. Ale kariéra nešla kupředu tak hladce, jak by se dnes mohlo zdát. Jednu chvíli měl na trhu pár druhů triček a džínsů, ale taky dluh šest milionů dolarů. To nebyl dobrý okamžik. Byla to ta nejtěžší chvíle, v níž se Marc Eckö dosud ocitl. "Ale přivedlo mne to k postoji, že když překonáme tohle, pak překonáme už úplně všechno," říká dnes.

Vzpomíná třeba na situaci, kdy si nechali vyrobit dva tisíce džínsů, z nichž najednou začaly padat knoflíky. A tak narychlo celou zásilku posílali zpátky z New Yorku do Tennessee, aby to tam za tři dny opravili. Všichni v podniku se modlili, aby to dopadlo.

AFÉRA S LETADLEM

Marck Eckö udělal pořádný průvan v médiích, když nechal údajně nastříkat na jeden z motorů prezidentského speciálu Air Force One na přísně střežené základně Edwards nápis "Still Free". Video obletělo USA i svět a Pentagon i FBI začaly dokonce vyšetřovat, jak se Mark Eckö k letadlu vůbec dostal. Nakonec se ukázalo, že velkému fabulátorovi stálo za to pronajmout si Jumbo 747, nechat ho přemalovat na Air Force One, na něj nápis nastříkat a natočit o tom všem působivý a napínavý dokument, v němž se výtržníci vyhýbají ozbrojeným strážcům letiště se psy.

V roce 2004 už měly jeho firmy obrat jednu miliardu dolarů ročně. Rozpoznatelným znakem jeho děl se stal symbol nosorožce, který byl pro Marka důležitý už v dětství. Dnes se snaží napomoci obnovení populace nosorožců v africké přírodě. V roce 2005 slavná zoologická zahrada v San Diegu dokonce pojmenovala jedno mládě nosorožce jménem Eckö, aby tím úsilí slavného sponzora ocenila.

Ale Eckö pomáhá i jinde. Sponzoruje například židovský sirotčinec, který připravuje tamní děti na pozdější přesídlení do Izraele.

Marck Ëcko

Značka Ecko Unlimited se mezitím stala světově známou a oblíbenou především mezi mladou generací. V designu velké části výrobků je dodnes cítit inspirace hip hopem, i když hadry Marc Eckö už dávno neoblékají jen hiphopeři a jejich příznivci, ale široká populace.

Dnes má kluk vychovaný ulicemi New Jersey několik oděvních značek, Marc Ecko – Cut and Sew, Ecko Unlimited, Ecko Red (móda pro ženy), Zoo York… Prodává parfémy, časopisy, počítačové hry… a své obchody má po celém světě. S jeho výrobky se setkáte i v Česku.

Marc Eckö je přesným příkladem naplnění amerického snu.

Marc Eckö

Marc Eckö se narodil se v roce 1972 a vyrůstal v New Jersey. Syn židovských rodičů polského původů má ještě dvě sestry. Matka pracovala v realitách, otec jako farmaceut. V New Jersey žije dodnes. V roce 2000 se oženil s Allison Rojasovou, s níž má tři děti.Autoři: ,

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

K pramenům whisky: vědci odkryli středověkou skotskou palírnu

Z opatství Lindores dnes zbyly jen ruiny, do nichž vrůstá příroda. Právě zde...

Tajemství skrývaly romantické ruiny opatství Lindores ve skotském regionu Fife. Tamní útočiště mnichů bylo s whisky...

VIDEO: Rafinovaná nahota. Dva kontroverzní tvůrci spojili síly

Modelka se sexy tělem oblepená lepící páskou

Oba mají renomé tvůrců, kteří prozkoumávají vztah umění a erotiky. A balancují na hraně. Jejich nápady jsou...

Najdete na iDNES.cz