Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Marc Eckö. Muž, který zaplavil světovou módu nosorožci a lebkami

aktualizováno 
Hodil atomovku do zaběhnutého byznysu s módou. Provokuje hiphopovým designem plným lebek, vymýšlí grandiózní program na záchranu populace nosorožců v Africe. Celou Ameriku šokoval videem, v němž nastříkal prezidentovo letadlo, aby posléze odhalil, že to byl jen fór. A aby toho nebylo málo, renomovaný týdeník Time nedávno multimilionáře Marca Ecka zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí planety.

Pokud byste ovšem čekali, že Marc Eckö, vlastním jménem Marc Milecofsky, byl od dětství nějakým velkým rebelem, nebyla by to úplně pravda. Ale bavily ho graffiti, svou dobou trochu posprejoval i newyorské metro.

Marc Eckö ostatně vždycky rád kreslil. A dobře. A pořád a všude. Kreslil možná o to víc, že nikdy nevynikal ve sportu, ačkoli ten ho hodně bavil. A hlavně prý nikdy neuměl break dance, což byl tehdy v 80. letech v New Jersey, jak sám přiznává, trochu problém. Kluk, který chtěl být opravdu cool, musel umět break dance.

VŮLE

"Jestli máš takový štěstí, že víš přesně, co chceš, pak uděláš možný i nemožný, aby se to povedlo. Odhodlání, předsevzetí něco udělat, je ten hlavní princip, kterým se řídím."

Ale pěkně popořádku. Markův otec byl magistr farmacie s vlastní lékárnou, takže synátor po základní škole logicky nastoupil právě na tenhle obor. Moc ho to ale nebavilo, mnohem raději trávil čas v tátově garáži, kde pomocí techniky airbrush nanášel šílené ornamenty a výjevy na trička s krátkým rukávem. To bylo nakonec jeho největší hobby a zároveň první podnikatelský záměr.

Ano, zjednodušeně lze říci, že na začátku měl Marc Eckö na stole šest nastříkaných triček a před sebou velký sen. A protože byl od začátku hodně podnikavý, do jednoho z nich navlékl brzy i svou první celebritu, zpěváka Michaela Bivense z tehdy docela úspěšné R and B kapely Bell Biv DeVoe.

Marck Ëcko

V polovině 80. let začal s prodejem triček. V roce 1993 pak založil oděvní firmu Eckö. Ale kariéra nešla kupředu tak hladce, jak by se dnes mohlo zdát. Jednu chvíli měl na trhu pár druhů triček a džínsů, ale taky dluh šest milionů dolarů. To nebyl dobrý okamžik. Byla to ta nejtěžší chvíle, v níž se Marc Eckö dosud ocitl. "Ale přivedlo mne to k postoji, že když překonáme tohle, pak překonáme už úplně všechno," říká dnes.

Vzpomíná třeba na situaci, kdy si nechali vyrobit dva tisíce džínsů, z nichž najednou začaly padat knoflíky. A tak narychlo celou zásilku posílali zpátky z New Yorku do Tennessee, aby to tam za tři dny opravili. Všichni v podniku se modlili, aby to dopadlo.

AFÉRA S LETADLEM

Marck Eckö udělal pořádný průvan v médiích, když nechal údajně nastříkat na jeden z motorů prezidentského speciálu Air Force One na přísně střežené základně Edwards nápis "Still Free". Video obletělo USA i svět a Pentagon i FBI začaly dokonce vyšetřovat, jak se Mark Eckö k letadlu vůbec dostal. Nakonec se ukázalo, že velkému fabulátorovi stálo za to pronajmout si Jumbo 747, nechat ho přemalovat na Air Force One, na něj nápis nastříkat a natočit o tom všem působivý a napínavý dokument, v němž se výtržníci vyhýbají ozbrojeným strážcům letiště se psy.

V roce 2004 už měly jeho firmy obrat jednu miliardu dolarů ročně. Rozpoznatelným znakem jeho děl se stal symbol nosorožce, který byl pro Marka důležitý už v dětství. Dnes se snaží napomoci obnovení populace nosorožců v africké přírodě. V roce 2005 slavná zoologická zahrada v San Diegu dokonce pojmenovala jedno mládě nosorožce jménem Eckö, aby tím úsilí slavného sponzora ocenila.

Ale Eckö pomáhá i jinde. Sponzoruje například židovský sirotčinec, který připravuje tamní děti na pozdější přesídlení do Izraele.

Marck Ëcko

Značka Ecko Unlimited se mezitím stala světově známou a oblíbenou především mezi mladou generací. V designu velké části výrobků je dodnes cítit inspirace hip hopem, i když hadry Marc Eckö už dávno neoblékají jen hiphopeři a jejich příznivci, ale široká populace.

Dnes má kluk vychovaný ulicemi New Jersey několik oděvních značek, Marc Ecko – Cut and Sew, Ecko Unlimited, Ecko Red (móda pro ženy), Zoo York… Prodává parfémy, časopisy, počítačové hry… a své obchody má po celém světě. S jeho výrobky se setkáte i v Česku.

Marc Eckö je přesným příkladem naplnění amerického snu.

Marc Eckö

Marc Eckö se narodil se v roce 1972 a vyrůstal v New Jersey. Syn židovských rodičů polského původů má ještě dvě sestry. Matka pracovala v realitách, otec jako farmaceut. V New Jersey žije dodnes. V roce 2000 se oženil s Allison Rojasovou, s níž má tři děti.Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Najdete na iDNES.cz