Maso jako nepřítel našeho zdraví

  13:00aktualizováno  13:00
Také rádi maso… steaky, klobásky, slaninku? Potom je nám líto, vyslechnete si hrst špatných zpráv. Kteráže červená masa jsou největšími nepřáteli vašeho zdraví?

Hovězí masíčko: chutné, ale nezdravé | foto: Profimedia.cz

Hovězí
Pro vaše zdraví nic moc, řekněme to rovnou. Aktuální studie pokrývající období deseti let podle magazínu AskMen.com zjistila, že lidé, kteří jedí denně 55 gramů červeného masa, mají o třicet procent vyšší riziko, že se budou potýkat s rakovinou tlustého střeva, než ti ostatní. Náchylnější k tomuto onemocnění však jsou už ti, kteří jedí každý den 50 gramů tmavého masa.

Další studie prokázala, že příprava masa za vysokých teplot produkuje látku, která vede k rakovině prostaty.

Poučení? Červené maso jednou týdně. A co příprava? OK, nikdo asi nebude konzumovat syrové hovězí. Rakovinotvorné efekty však omezíte, budete-li maso připravovat na menším ohni. A připálené nepřipadá vůbec v úvahu.

Jehněčí - chutné, ale nezdravé. Bohužel.

Jehněčí
Jehňátko je lahodné! Jenže, bohužel, už to tak bývá, zdá se, že hodně věcí, které chutnají výtečně, se s vaším zdravím prostě nekamarádí. Pořád je to červené maso, dokonce velmi tučné, což znamená, že představuje totéž riziko jako hovězí. Viníkem mohou být dvě složky, které v tmavém masu můžeme najít: hemoglobin a myoglobin.

(Vepřové) párky
Také trefa nic moc, jsou jedním z největších nepřátel našeho zdraví, což jste ale asi očekávali. Jsou příliš tučné – a Evropský úřad pro bezpečnost potravin navíc odhalil, že červeň Red 2G dodávaná do levných uzenin může způsobovat rakovinu. Jak je to možné? Huh, mlčení…

Vědci si nejsou jisti, jaké je kritické množství téhle látky, jisté však je, že bychom se jí měli vyhnout. Takže královská rada: můžete-li, sáhněte po drahých produktech, když už párečky musíte mít.

Slanina
Jako by v tom slanina nechtěla nechat párečky samotné. Je jedním z nejtučnějších masových produktů! Navíc je konzervována látkami, které způsobují rakovinu, zejména nitrosaminy.

Takže: slaninu prostě nechte na pokoji. Oddejte se jí jen při výjimečných příležitostech, několikrát za rok. Jiná cesta, jak se vyhnout zdravotním rizikům, jednoduše není.

Salámy

Salámy
Další výrobek, který soutěží o titul největšího škůdce. Jsou naládovány tučným a těmi samými chemikáliemi, které jsou ve slanině.

Příště si prostě dejte pizzu bez salámu. A dostanete-li už neodolatelnou chuť na lahodná kolečka, i v tomhle případě budete muset sáhnout hluboko do peněženky: společnosti, které nitrosaminy a další chemikálie ze svých produktů vylučují, prodávají zboží ve vysokých cenových relacích.

A pamatujte, připomíná internetový server AskMen.com: každé provinění se proti zdravým zásadám by mělo být odčiněno konzumací jablka či banánu!

A my dodáme, že nechceme být nositeli povýtce neveselých zpráv. Zítra se proto pro změnu podíváme na ta masa, která si se zdravou kondicí naopak rozumějí!

Autoři:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...Najdete na iDNES.cz