Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maso jako nepřítel našeho zdraví

  13:00aktualizováno  13:00
Také rádi maso… steaky, klobásky, slaninku? Potom je nám líto, vyslechnete si hrst špatných zpráv. Kteráže červená masa jsou největšími nepřáteli vašeho zdraví?

Hovězí masíčko: chutné, ale nezdravé | foto: Profimedia.cz

Hovězí
Pro vaše zdraví nic moc, řekněme to rovnou. Aktuální studie pokrývající období deseti let podle magazínu AskMen.com zjistila, že lidé, kteří jedí denně 55 gramů červeného masa, mají o třicet procent vyšší riziko, že se budou potýkat s rakovinou tlustého střeva, než ti ostatní. Náchylnější k tomuto onemocnění však jsou už ti, kteří jedí každý den 50 gramů tmavého masa.

Další studie prokázala, že příprava masa za vysokých teplot produkuje látku, která vede k rakovině prostaty.

Poučení? Červené maso jednou týdně. A co příprava? OK, nikdo asi nebude konzumovat syrové hovězí. Rakovinotvorné efekty však omezíte, budete-li maso připravovat na menším ohni. A připálené nepřipadá vůbec v úvahu.

Jehněčí - chutné, ale nezdravé. Bohužel.

Jehněčí
Jehňátko je lahodné! Jenže, bohužel, už to tak bývá, zdá se, že hodně věcí, které chutnají výtečně, se s vaším zdravím prostě nekamarádí. Pořád je to červené maso, dokonce velmi tučné, což znamená, že představuje totéž riziko jako hovězí. Viníkem mohou být dvě složky, které v tmavém masu můžeme najít: hemoglobin a myoglobin.

(Vepřové) párky
Také trefa nic moc, jsou jedním z největších nepřátel našeho zdraví, což jste ale asi očekávali. Jsou příliš tučné – a Evropský úřad pro bezpečnost potravin navíc odhalil, že červeň Red 2G dodávaná do levných uzenin může způsobovat rakovinu. Jak je to možné? Huh, mlčení…

Vědci si nejsou jisti, jaké je kritické množství téhle látky, jisté však je, že bychom se jí měli vyhnout. Takže královská rada: můžete-li, sáhněte po drahých produktech, když už párečky musíte mít.

Slanina
Jako by v tom slanina nechtěla nechat párečky samotné. Je jedním z nejtučnějších masových produktů! Navíc je konzervována látkami, které způsobují rakovinu, zejména nitrosaminy.

Takže: slaninu prostě nechte na pokoji. Oddejte se jí jen při výjimečných příležitostech, několikrát za rok. Jiná cesta, jak se vyhnout zdravotním rizikům, jednoduše není.

Salámy

Salámy
Další výrobek, který soutěží o titul největšího škůdce. Jsou naládovány tučným a těmi samými chemikáliemi, které jsou ve slanině.

Příště si prostě dejte pizzu bez salámu. A dostanete-li už neodolatelnou chuť na lahodná kolečka, i v tomhle případě budete muset sáhnout hluboko do peněženky: společnosti, které nitrosaminy a další chemikálie ze svých produktů vylučují, prodávají zboží ve vysokých cenových relacích.

A pamatujte, připomíná internetový server AskMen.com: každé provinění se proti zdravým zásadám by mělo být odčiněno konzumací jablka či banánu!

A my dodáme, že nechceme být nositeli povýtce neveselých zpráv. Zítra se proto pro změnu podíváme na ta masa, která si se zdravou kondicí naopak rozumějí!

Autoři:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz