Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Maso jako nepřítel našeho zdraví

  13:00aktualizováno  13:00
Také rádi maso… steaky, klobásky, slaninku? Potom je nám líto, vyslechnete si hrst špatných zpráv. Kteráže červená masa jsou největšími nepřáteli vašeho zdraví?

Hovězí masíčko: chutné, ale nezdravé | foto: Profimedia.cz

Hovězí
Pro vaše zdraví nic moc, řekněme to rovnou. Aktuální studie pokrývající období deseti let podle magazínu AskMen.com zjistila, že lidé, kteří jedí denně 55 gramů červeného masa, mají o třicet procent vyšší riziko, že se budou potýkat s rakovinou tlustého střeva, než ti ostatní. Náchylnější k tomuto onemocnění však jsou už ti, kteří jedí každý den 50 gramů tmavého masa.

Další studie prokázala, že příprava masa za vysokých teplot produkuje látku, která vede k rakovině prostaty.

Poučení? Červené maso jednou týdně. A co příprava? OK, nikdo asi nebude konzumovat syrové hovězí. Rakovinotvorné efekty však omezíte, budete-li maso připravovat na menším ohni. A připálené nepřipadá vůbec v úvahu.

Jehněčí - chutné, ale nezdravé. Bohužel.

Jehněčí
Jehňátko je lahodné! Jenže, bohužel, už to tak bývá, zdá se, že hodně věcí, které chutnají výtečně, se s vaším zdravím prostě nekamarádí. Pořád je to červené maso, dokonce velmi tučné, což znamená, že představuje totéž riziko jako hovězí. Viníkem mohou být dvě složky, které v tmavém masu můžeme najít: hemoglobin a myoglobin.

(Vepřové) párky
Také trefa nic moc, jsou jedním z největších nepřátel našeho zdraví, což jste ale asi očekávali. Jsou příliš tučné – a Evropský úřad pro bezpečnost potravin navíc odhalil, že červeň Red 2G dodávaná do levných uzenin může způsobovat rakovinu. Jak je to možné? Huh, mlčení…

Vědci si nejsou jisti, jaké je kritické množství téhle látky, jisté však je, že bychom se jí měli vyhnout. Takže královská rada: můžete-li, sáhněte po drahých produktech, když už párečky musíte mít.

Slanina
Jako by v tom slanina nechtěla nechat párečky samotné. Je jedním z nejtučnějších masových produktů! Navíc je konzervována látkami, které způsobují rakovinu, zejména nitrosaminy.

Takže: slaninu prostě nechte na pokoji. Oddejte se jí jen při výjimečných příležitostech, několikrát za rok. Jiná cesta, jak se vyhnout zdravotním rizikům, jednoduše není.

Salámy

Salámy
Další výrobek, který soutěží o titul největšího škůdce. Jsou naládovány tučným a těmi samými chemikáliemi, které jsou ve slanině.

Příště si prostě dejte pizzu bez salámu. A dostanete-li už neodolatelnou chuť na lahodná kolečka, i v tomhle případě budete muset sáhnout hluboko do peněženky: společnosti, které nitrosaminy a další chemikálie ze svých produktů vylučují, prodávají zboží ve vysokých cenových relacích.

A pamatujte, připomíná internetový server AskMen.com: každé provinění se proti zdravým zásadám by mělo být odčiněno konzumací jablka či banánu!

A my dodáme, že nechceme být nositeli povýtce neveselých zpráv. Zítra se proto pro změnu podíváme na ta masa, která si se zdravou kondicí naopak rozumějí!

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Najdete na iDNES.cz