Poradna: Měl jsem pouze jednu ženu. Nedoplatím na to?

aktualizováno 
Od šestnácti chodím s jednou dívkou, nikdy jsem žádnou jinou nepoznal. Teď jsme začali uvažovat o svatbě, ale kamarádi mě od toho zrazují, že prý budu litovat, píše čtenář Radek.

Někomu se povede najít partnerku na několikátý pokus, jinému napoprvé. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu nebo o názor. Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše. Od šestnácti chodím s jednou dívkou, jsme spolu jedenáct let a nikdy jsem žádnou jinou nepoznal. Dal jsem se s ní dohromady už na střední a od té doby jsme spolu. Samozřejmě jsme měli krize, ale všechny jsme překonali. Ona byla jediná, s níž jsem kdy spal, a to samé platí pro ni - také nikdy nepoznala žádného jiného muže. Teď spolu už druhým rokem bydlíme a uvažujeme o tom, že bychom se vzali.

Moji kamarádi mi to však rozmlouvají. Tvrdí, že budu jednou litovat, že jsem nezkusil žádnou jinou, a že nemám srovnání. Musím uznat, že mi nasadili brouka do hlavy. Je pravda, že poslední dobou občas přemýšlím o tom, jaké by to bylo s jinou ženou a tak trochu začínám litovat, že srovnání opravdu nemám.

Se svou přítelkyní jsem spokojený, ale samozřejmě už to po jedenácti letech není žádná extra vášeň (nejsem ale tak naivní, abych si myslel, že to s jinou vydrží déle). Přemýšlím o tom, jestli jsme oba neudělali chybu, že jsme se na sebe upnuli tak brzo, a jestli toho jednou nebudeme litovat. Popravdě nevím, co mám dělat.

Díky za váš názor.

Radek

Radku,

děkujeme vám za dopis. Chápu vaše pochybnosti. Je normální, že před tak zásadním rozhodnutím, jako je sňatek, bilancujete, přemýšlíte i pochybujete. Poznámky vašich kamarádů, které byste za normálních okolností zřejmě přešel pouze s úsměvem, tak mohou najednou nabýt mnohem větší účinnosti. Zejména teď je proto nutné, abyste o své situaci uvažoval s chladnou hlavou.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Nikde není psáno, že každý člověk musí za život vyzkoušet určitý počet partnerů, aby byl spokojený. Je logické, že každý hledá svého partnera, či partnerku tak dlouho, dokud nenalezne někoho, kdo jeho požadavkům z dlouhodobého hlediska vyhovuje. Někdo ho/ji objeví po dvaceti pokusech, jiný po pěti a někdo hned napoprvé. V takovém případě je však příhodnější mluvit o štěstí než o smůle.

Jste se svou přítelkyní už jedenáct let, což bezpochyby znamená, že máte spoustu společných zkušeností, zážitků a vztahovou historii, na níž lze stavět. Navíc uvádíte, že jste ve vztahu obecně spokojený. Nevidím tedy důvod, proč byste měl svou situaci měnit. Zvažte, co je pro vás důležitější: zda byste chtěl vyměnit jistotu, důvěru a intimitu s ženou, které si vážíte a s níž jste spokojený, za prchavé sexuální dobrodružství jen proto, abyste získal srovnání. Uvědomte si také, že existuje značná pravděpodobnost, že po určité době "srovnávání" dospějete k názoru, že s původní partnerkou vám bylo nejlépe a vyhovovala vám nejvíc. Nicméně návrat zpátky již potom nemusí být možný.

Pokud jste tedy po tak dlouhé době ve vztahu spokojený, berte to spíše jako devizu než jako handicap, který byste měl změnit jen proto, abyste se přiblížil většině společnosti.

Psycholožka Bára

Autor:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně...

Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku,...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Kuriózní cesty k Medaili cti: na vlastní žádost i za brutální masakr

Toto je současná podoba medailí cti. Zleva pro pěchotu, námořnictvo a letectvo

Je nejvyšším vojenským vyznamenáním, které může prezident Spojených států amerických jménem Kongresu udělit. Získat ji...

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz