Poradna: Měl jsem pouze jednu ženu. Nedoplatím na to?

aktualizováno 
Od šestnácti chodím s jednou dívkou, nikdy jsem žádnou jinou nepoznal. Teď jsme začali uvažovat o svatbě, ale kamarádi mě od toho zrazují, že prý budu litovat, píše čtenář Radek.

Někomu se povede najít partnerku na několikátý pokus, jinému napoprvé. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu nebo o názor. Nebudu chodit dlouho kolem horké kaše. Od šestnácti chodím s jednou dívkou, jsme spolu jedenáct let a nikdy jsem žádnou jinou nepoznal. Dal jsem se s ní dohromady už na střední a od té doby jsme spolu. Samozřejmě jsme měli krize, ale všechny jsme překonali. Ona byla jediná, s níž jsem kdy spal, a to samé platí pro ni - také nikdy nepoznala žádného jiného muže. Teď spolu už druhým rokem bydlíme a uvažujeme o tom, že bychom se vzali.

Moji kamarádi mi to však rozmlouvají. Tvrdí, že budu jednou litovat, že jsem nezkusil žádnou jinou, a že nemám srovnání. Musím uznat, že mi nasadili brouka do hlavy. Je pravda, že poslední dobou občas přemýšlím o tom, jaké by to bylo s jinou ženou a tak trochu začínám litovat, že srovnání opravdu nemám.

Se svou přítelkyní jsem spokojený, ale samozřejmě už to po jedenácti letech není žádná extra vášeň (nejsem ale tak naivní, abych si myslel, že to s jinou vydrží déle). Přemýšlím o tom, jestli jsme oba neudělali chybu, že jsme se na sebe upnuli tak brzo, a jestli toho jednou nebudeme litovat. Popravdě nevím, co mám dělat.

Díky za váš názor.

Radek

Radku,

děkujeme vám za dopis. Chápu vaše pochybnosti. Je normální, že před tak zásadním rozhodnutím, jako je sňatek, bilancujete, přemýšlíte i pochybujete. Poznámky vašich kamarádů, které byste za normálních okolností zřejmě přešel pouze s úsměvem, tak mohou najednou nabýt mnohem větší účinnosti. Zejména teď je proto nutné, abyste o své situaci uvažoval s chladnou hlavou.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Nikde není psáno, že každý člověk musí za život vyzkoušet určitý počet partnerů, aby byl spokojený. Je logické, že každý hledá svého partnera, či partnerku tak dlouho, dokud nenalezne někoho, kdo jeho požadavkům z dlouhodobého hlediska vyhovuje. Někdo ho/ji objeví po dvaceti pokusech, jiný po pěti a někdo hned napoprvé. V takovém případě je však příhodnější mluvit o štěstí než o smůle.

Jste se svou přítelkyní už jedenáct let, což bezpochyby znamená, že máte spoustu společných zkušeností, zážitků a vztahovou historii, na níž lze stavět. Navíc uvádíte, že jste ve vztahu obecně spokojený. Nevidím tedy důvod, proč byste měl svou situaci měnit. Zvažte, co je pro vás důležitější: zda byste chtěl vyměnit jistotu, důvěru a intimitu s ženou, které si vážíte a s níž jste spokojený, za prchavé sexuální dobrodružství jen proto, abyste získal srovnání. Uvědomte si také, že existuje značná pravděpodobnost, že po určité době "srovnávání" dospějete k názoru, že s původní partnerkou vám bylo nejlépe a vyhovovala vám nejvíc. Nicméně návrat zpátky již potom nemusí být možný.

Pokud jste tedy po tak dlouhé době ve vztahu spokojený, berte to spíše jako devizu než jako handicap, který byste měl změnit jen proto, abyste se přiblížil většině společnosti.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

VIDEO: Pětiletý thajský kluk jezdí do školy na motorové lodi

Do školy na lodi. Pětiletý kluk z Bangkoku umí sám kormidlovat člun.

Teprve začal chodit do školy, už do ní však jezdí rovnou jako kapitán motorové lodi. Pětiletý školák Tanadet Petnoi...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Najdete na iDNES.cz