Freddie Mercury měl energie jako kulový blesk. Na pódiích, na večírcích i při...

Freddie Mercury měl energie jako kulový blesk. Na pódiích, na večírcích i při sexu | foto: Profimedia.cz

Mercury, Perkins, Nepela: slavní lidé, kteří zemřeli na AIDS

  • 71
Nevybírá si a zabíjí obyčejné lidi, stejně jako ty mimořádně nadané a talentované. Soupis obětí AIDS je nekonečně dlouhý a jsou na něm i umělci a sportovci, kteří změnili historii.

Freddie Mercury: nevázané večírky a sex

"Nejhorší chorobou je nuda. Žít do sedmdesáti by byla nuda." Tyhle dvě věty byly životním krédem fenomenálního zpěváka skupiny Queen a styl jeho života tomu také odpovídal.

40 milionů

Jen před několika dny představili lékaři Timothyho Ray Browna, prvního člověka na světě, který se vyléčil z AIDS. Je možné, že to je průlom, který pomůže zachránit životy dalších pacientů. V současné době je na světě nakaženo virem HIV přibližně čtyřicet milionů lidí a další miliony už na toto zákeřné onemocnění zemřely.

Jeho hvězdná dráha byla zaplněna nejen hity, které lámaly hitparády a vydělávaly miliony, ale též neopakovatelně divokými večírky. Freddie je se svými kumpány pořádal po každém koncertu a neváhal za ně utratit statisíce liber. Podle odhadů jeho přátel se náklady na alkohol běžného mejdanu pohybovaly kolem třiceti tisíc liber, ale například své jednačtyřicáté narozeniny oslavil na Ibize spolu s pěti sty hosty a oslava ho vyšla na dvě stě tisíc liber.

Vzhledem k Mercuryho promiskuitě (odhaduje se, že za svůj život souložil s pěti sty muži a ženami) měly party jasnou náplň, takže hosty obveselovali nazí zápasníci v bahně, nahá byla i obsluha a hlavní atrakcí jednoho večírku se stala nahá kráska hovící si ve vaně plné syrových jater. Mezi tím vším korzovali liliputáni, které Freddie najímal, aby jeho hostům nabízeli kokain.

Zdálo se, že rozjetou rockovou hvězdu nemůže nikdo a nic na světě zastavit, nicméně v roce 1989 se objevily první dohady o zpěvákových zdravotních problémech. Ačkoli na něm byla znát tělesná únava, jakékoli onemocnění popíral a vytrvale opakoval, že se pouze cítí starý na to, aby po čtyřicítce pobíhal na pódiu v přiléhavém trikotu. V té době už věděl, že trpí nevyléčitelným onemocněním, ale tajil to před svou rodinou i před členy kapely.

Diagnózu jim oznámil až několik měsíců před smrtí, na veřejnosti se oficiálně k onemocnění AIDS přiznal 23. listopadu 1991. Den nato v sedm hodin večer zemřel na zápal plic, respektive na jeho komplikace v důsledku AIDS.

Anthony Perkins: muži i ženy?

Pravděpodobně neexistuje filmový fanoušek, který by neznal legendární scénu, kdy se v hororu Psycho plíží psychicky narušený Norman Bates s nožem ke sprchující se dívce. Postavu schizofrenika chorobně závislého na své matce ztvárnil herec Anthony Perkins, který se v roce 1992 stal další slavnou obětí zákeřného viru HIV. V té době mu bylo šedesát let a spolu se svou manželkou Berry Berensonovou onemocnění tajil víc než dva roky.

Fotogalerie

Sám Perkins tvrdil, že zdroj nákazy nezná, ale nad jeho osobním životem se vznáší řada otazníků a jasná není ani jeho sexuální orientace. Jisté je, že v mládí měl pověst velmi plachého muže, který kontakty se ženami nevyhledává. Zuby si na něm vylámalo i několik krásných hereček, které se ho neúspěšně snažily svést. Je také pravděpodobné, že prožil řadu románků s různými muži, především dalšími herci a umělci.

První heterosexuální zkušenost zažil údajně až v devětatřiceti letech, s manželkou nicméně zplodil dva syny. Vdova Berry Berensonová zahynula 11. září 2001 při teroristických útocích.

Rudolf Nurejev: i on tajil až do smrti

Rus Rudolf Nurejev se do historie zapsal jako jeden z nejlepších baletních tanečníků světa, který exceloval mimo jiné v Louskáčku nebo v Labutím jezeře. Šest let působil i jako ředitel baletu Pařížské opery a ve svém oboru byl mimořádně uznávaným profesionálem.

Největší osobní zápas však sváděl čtrnáct let, během nichž měl, podle vyjádření lékařů, v těle zákeřný virus HIV. Nakazil se pravděpodobně při nechráněném homosexuálním styku, své onemocnění však velmi dlouho tajil, protože se obával, že by to znamenalo konec jeho kariéry.

O tom, že trpí virem HIV, se dozvěděl v roce 1984, bál se ale, že kdyby tato informace prosákla na veřejnost, nemohl by v některých zemích vůbec vystupovat. V roce 1991 na něm začaly být patrné známky onemocnění a o rok později se stala situace kritickou. Zemřel ve věku čtyřiapadesáti let 6. ledna 1993. Původně bylo jako příčina úmrtí označeno selhání srdce, ale deset dní po Nurejevově smrti jeho lékař potvrdil, že za smrt mohla nemoc AIDS.

Ondrej Nepela: idol žen byl homosexuál

Když se elegantní Ondrej Nepela objevil na ledě, ženy hromadně omdlévaly a drobný Slovák se stal prakticky přes noc absolutním idolem. Když potom získal tři zlaté a dvě stříbrné medaile z mistrovství světa a zlatou medaili ze zimních olympijských her, jeho popularita strmě stoupala.

Jen málokdo přitom tušil, že zbožňovaný idol žen je homosexuál, který své románky s jinými muži úzkostlivě tají. V rámci maskování dokonce předstíral i vztah se svou kolegyní Hanou Maškovou. O Nepelově sexuální orientaci se nesmělo veřejně mluvit, protože to byla v Československu před rokem 1989 netolerovatelná skutečnost.

Stejně tak se tabuizovala příčina jeho smrti. Ačkoli Nepela zemřel v osmatřiceti letech 2. února 1989 na AIDS, oficiální verze mluvila o rakovině lymfatických uzlin. Pravou příčinu velmi dlouho neznala dokonce ani jeho trenérka, která byla jedním z jeho nejbližších lidí.