Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Michael J. Fox slavil 50 a 20 let žije s parkinsonem

aktualizováno 
Právě oslavil abrahamoviny, ale pro svět zůstává navždy mladičký, skoro jako by umřel ve dvaceti. Vlastně to tak téměř je, protože herec Michael J. Fox vypadal jako teenager i v době, kdy ho podťala nemoc, která znamená pomalé odcházení ze světa.

Michaela J. Foxe znají jako filmovou hvězdu, ale nikdy ho neuvidí zestárnout. | foto: Profimedia.cz

Michael J. Fox vlastně připomíná svoji nejslavnější postavu, chlapce jménem Marty McFly z trilogie Návrat do budoucnosti. I on je vězněm času, pořád vypadá chlapecky, především však v našich představách, protože víme, že existuje, ale už ho moc nevidíme.

Je krutě paradoxní, že nemoc staré generace dohnala zrovna herce, který byl hollywoodským ztělesněním mladistvosti a energie.

Teď je to samozřejmě jinak. Když někdy veze nejmladší dceru do školy, vstává kvůli tomu v šest. Musí si vzít všechny předepsané prášky ve správném pořadí a čekat, že začnou působit právě včas kolem půl osmé, kdy vyrážejí z domu. "Nechci jí udělat ostudu, nechci, aby se za mě musela stydět," prohlásil Michael J. Fox.

Na YouTube je vidět, jak se při rozhovorech zadrhává, nekontrolovaně se třese a pohybuje tělem, které ho už odmítá poslouchat.

Může za to seriál z roku 1976?

Je tady ještě jeden krutý paradox. Možná, že za tenhle smutný konec jeho filmové kariéry může právě film. Možná tak zaplatil za svou úžasnou, leč krátkou kariéru.

Parkinsona totiž může mít na svědomí hned jeho první úspěšná role v kanadském seriálu Leo and Me. Bylo to v roce 1976 a jeho dětská tvářička mu vyhrála roli desetiletého dítěte, přestože mu bylo patnáct. Po letech se ukázalo, že čtyři z lidí, kteří byli při natáčení, mají parkinsona. To je zcela nadprůměrné množství, které se vymyká jakékoliv pravděpodobnosti, protože statisticky onemocní touto chorobou jeden Američan z deseti tisíc. Možná se tehdy lidé ze štábu dostali do styku s nějakou toxickou látkou, možná prodělali nějaký zvláštní druh chřipky. Kdo ví, dneska se už pravdu nedozvědí, přestože se to v roce 2002 opravdu zkoumalo.

Michael J. Fox v seriálu Doc Hollywood. V té době se Parkinson ozval poprvé.

Michael J. Fox v seriálu Doc Hollywood. V té době se parkinson ozval poprvé.

Třetím paradoxem je, že Michael J. Fox onemocněl zrovna když hrál lékaře. Byla to jeho slavná role ve filmu Doktor Hollywood a při jeho natáčení najednou zjistil, že se mu chvěje malíček. Nechápal proč. Lékaři mu řekli, ať si nedělá starosti, že to je prý jen herecká tréma. Nebyla.

Newyorští specialisté mu po testech řekli tvrdou pravdu. Byl rok 1991, on měl to nejlepší teprve před sebou, bylo mu třicet. Právě se chystal na newyorský maraton.

Jenže měl parkinsona.

Chtěl být hokejistou

Do té doby šlo všechno jako na drátku. Nádherná kariéra. Chlapec z kanadského Vancouveru chtěl být buď hokejistou, nebo rockovým kytaristou. Klasické dětství: maminka herečka a účetní, tatínek policista. Na hokej byl Michael příliš drobný, měří 164 centimetrů, s kytarou mu to šlo, ale pak se rozhodl stát hercem.

Sotva odmaturoval, sbalil se a odjel do Ameriky, aby dobyl Hollywood. Směšná víra, ale jednomu ze sta tisíc vyjde a to živí legendu. Michael Andrew Fox, neboť tak se správně jmenuje, byl tím jedním ze sta tisíc.

Protože neměl rád jméno Andrew, objevoval se v titulcích bez něj. Když se chtěl zapsat do hereckého rejstříku, ukázalo se, že jeden Michael Fox už existuje. Tak si přidal ještě písmeno J., protože znělo lépe než A jako Andrew. A taky to byla poklona jeho oblíbenému herci, který se jmenoval Michael J. Pollard. Pokud ho neznáte, stydět se nemusíte. Fox ho prostě znal.

Hvězdné jméno už bylo na světě, zbývalo dodat k němu ještě hvězdu.

Role v trilogii Návrat do budoucnosti Michaela J. Foxe proslavila. Předvedl se v ní v roli mladého pomocníka šíleného vědce Emmetta Browna (toho hrál Christopher Lloyd).

Role v trilogii Návrat do budoucnosti Michaela J. Foxe proslavila. Předvedl se v ní v roli mladého pomocníka šíleného vědce Emmetta Browna (toho hrál Christopher Lloyd).

Životní průlom ho málem minul, aniž o tom věděl. Hrával v televizních seriálech a režiséři Steven Spielberg a Robert Zemeckis si ho vyhlédli, aby obsadil hlavní roli ve filmu Návrat do budoucnosti. Zdál se jim jako stvořený pro roli Martyho McFlye.

Nezavolali však přímo jemu, ale režisérovi televizního seriálu Rodinná pouta, kde hrál Michael hlavní roli. Ten před ním nabídku zamlčel, protože nechtěl přijít o hlavní postavu. Když se nic nedělo, Zemeckis dokonce začal točit s jiným hercem, ale protože se mu v roli nelíbil, všechno hodil do koše a zavolal přímo Foxovi.

Musel to být snový rozhovor: "Proč nechcete hrát v našem filmu?" "V jakém filmu? Já vůbec nevím, o čem mluvíte…"

A pak to jelo. Od deseti do večeře točil pro televizi, pak do dvou v noci dělal Martyho McFlye pro film. V ďábelském tempu jel dva měsíce. Vyplatilo se, protože Návrat do budoucnosti se stal trhákem a z Foxe byl slavný herec.

Jeho doménou byly komedie, ale například ve filmu Oběti války (Vietnam, jak jinak) ukázal, že umí i charakterní role.

A pak přišel Doc Hollywood a třesoucí se malíček.

Čtyřikrát denně "vypnuto"

"Musel jsem to přijmout," řekl nedávno v rozhovoru pro týdeník Newsweek. "Neměl jsem volbu, jestli parkinsona chci, nebo ne. Jediná volba byla, jak na něj budu reagovat."

Dobrodružství nevyléčitelného optimisty. Právě tak se jmenoval seriál, který  Michael J. Fox natočil pro televizní síť ABC. Putoval po celém světě a hledal, odkud se bere optimismus. Určitě se ptal i sám sebe, on sám je totiž příkladem nezdolné naděje.

Dobrodružství nevyléčitelného optimisty. Právě tak se jmenoval seriál, který Michael J. Fox natočil pro televizní síť ABC. Putoval po celém světě a hledal, odkud se bere optimismus. Určitě se ptal i sám sebe, on sám je totiž příkladem nezdolné naděje.

Hrál dál a že je nemocný, řekl jen své mladé ženě Tracy Pollanové, s níž se oženil v roce 1988. A pár přátelům. Věděl, že asi tak pět let ještě nikdo nic nepozná. V roce 1998, když už to nešlo dál skrývat, to řekl při natáčení kolegům. Absolvoval také těžkou operaci mozku.

Jeho život se změnil.

"Musím vysvětlit, co znamená fenomén 'vypnut-zapnut', který používám," napsal Fox ve své knize Šťastný muž, kde popisuje svůj život. "Poloha 'zapnut' přichází v čase, kdy léky říkají mozku všechno, co chce slyšet. Jsem relativně uvolněný a pohyblivý, má mysl je jasná a pohyby mám pod kontrolou. Jen věci znalý odborník může poznat, že mám parkinsona."

"Když jsem 'vypnutý', nemoc zcela ovládá fyzickou část mé bytosti," pokračuje, "někdy přicházejí záblesky tělesných funkcí i v téhle době, takže můžu provést základní fyzické úkony, třeba se najíst nebo obléci... V těch nejhorších chvílích zažívám všechny klasické příznaky parkinsona naplno: ztuhnutí, chvění se, neschopnost udržet rovnováhu, mám omezenou motoriku a další symptomy, které způsobují, že psaná i mluvená komunikace je obtížná a někdy i nemožná..."

Michael J. Fox se svou ženou Tracy Pollanovou

Michael J. Fox se svou ženou Tracy Pollanovou

Přeměnou mezi těmito dvěma póly prý prochází třikrát až čtyřikrát denně." Parkinson ze mě dělá vězně mého vlastního těla."

Rodina a nadace

Fox se chová stejně jako postavy z jeho filmů: je zarytý bojovník. Do chlapce s jeho obličejíkem byste to neřekli. Ale je zarytý a nezničitelný.

Žije s nemocí a se svou rodinou, což jsou kromě manželky čtyři děti. A taky s vědomím, že je asi nejznámější pacientem s Parkinsonovou nemocí na světě. Založil nadaci na výzkum téhle choroby, která patří k nejvýznamnějším nevládním organizacím Ameriky. Částka, kterou se jí podařilo nashromáždit, se už blíží k sumě 200 milionů.

Pořád se snaží žít jako dřív. Občas i hraje. Před časem měl roli v sitcomu Rescue Me. "Hraju ochrnutého člověka, ačkoliv jsem přesný opak," prohlásil tehdy. "Nedokážu tělo přinutit, aby bylo v klidu a nehýbalo se."

Autoři:
Nejčtenější

Antikoncepci se věnovala i Kniha o přírodě, obsahující informace pro mladé...
Historie antikoncepce: krokodýlí trus, med i rtuť

Některé metody jsou úsměvné, z jiných mrazí. Další fungovaly, ovšem za cenu vážných vedlejších následků. Seznamte se s praktikami, které defilují dějinami...  celý článek

Přepracovaná, tedy na vzestupu. Úspěšnost je ve Spojených státech spojovaná s...
Chvála práce do úmoru. V Americe je známkou úspěchu, tvrdí studie

Ještě před dvaceti lety bylo ve Spojených státech bohatství symbolizované volným životním stylem, vlastně nepracováním. Dnes je spojováno s flexibilní prací a...  celý článek

Štastní přátelé zvyšují šance na vaše vlastní štěstí, říká studie.
Dobrá nálada je nakažlivá, říká studie. Ale špatná taky, dodává

Mít kolem sebe veselé lidi má výhodu. Dobrá nálada je totiž přenositelná. Jenž ta špatná taky. Melancholickým přátelům však vale přesto nedávejte, do deprese...  celý článek

Další z rubriky

Gudrun s matkou Margarete v listopadu 1945, kdy svědčily u Norimberského...
Tichá pomoc: tajní ochránci nacistických vrahů

Hnědí kamarádi drží při sobě. I desítky let po válce. Mnozí brutální nacističtí zločinci žili s falešnými identitami a finančním zajištěním v ústraní a v...  celý článek

Důvodů, proč cvičit, není nikdy dost. A vědci přinášejí další, fyzická aktivita...
Buďte chytřejší. Cvičení vám dá výkonnější mozek, tvrdí studie

Nejde o nafouknutý hrudník a bicepsy. A nejde ani jen o větší sílu, odolnější klouby, silnější kosti. Cvičení vám též zbystří mozek, říká aktuální studie. A...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.