Jeho zaměstnanci střílecí proceduru dobře znají. Vystřelit na sebe musí nechat...

Jeho zaměstnanci střílecí proceduru dobře znají. Vystřelit na sebe musí nechat každý nový pracovník. | foto: Profimedia.cz

Kolumbijec prodává neprůstřelnou módu. Na zákazníky někdy střílí

  • 58
Kolumbijec Miguel Caballero má mezi klienty prezidenta Obamu, Stevena Seagala, emíry a prince. Na některé zákazníky střílí, aby jim ukázal, že to funguje. Prodává totiž neprůstřelné oblečení.

Tomuto muži se říká Armani of Armour, tedy něco jako Armani neprůstřelných vest. Ta přezdívka mate, protože každý si v této souvislosti představí nepohodlné, těžké a nápadné vesty, jaké nosívají vojáci a občas politici nebo i zločinci. Toto je však něco úplně jiného.

Tento Armani nabízí trička a košile, včetně těch sněhobílých do smokingu, bundy a jiné věci, které lidé nosí každý den. Jsou hezké, stylové a mohly by být v katalogu každého obchodního domu. Jenže jsou neprůstřelné.

Teď se zaměřuje na Ameriku, kde po masakrech ve školách prodává neprůstřelné aktovky.

Pro přesnější představu, s čím například obchoduje: tričko s límečkem stojí 875 dolarů a 95 centů (přes 17 500 korun podle současného kurzu). Některé však přijde i na víc než tři tisíce (60 tisíc korun) a kabát má stát i 80 tisíc dolarů (1 600 000 korun). Je to drahé, ale zato to má zastavit kulku z takového revolveru, jaký používal Clint Eastwood ve filmech, kde hrál Drsného Harryho. Toto oblečení zastaví kulku ráže 44 Magnum.

Zdá se to neuvěřitelné? Právě proto Caballero po svých zákaznících střílí. Tedy ne po všech, po Baracku Obamovi či španělském korunním princi Felipem asi ne. Videa na YouTube však ukazují, že lidé přežijí výstřel bez úhony, zlomenin či pádu.

A pokud by si někdo myslel, že je to nahraná reklama, tady je svědectví novináře britského listu The Daily Telegraph, jenž si za Caballerem pro kulku přiletěl až z Londýna. "Žádné obavy, ještě jsme tady neměli ani jednu ztrátu," ujistil ho Caballero. Pravdou je, že neměl zrovna revolver ráže magnum, ale osmatřicítku. Nechal reportéra vybrat si z krabičky náboj, který zasunul do revolveru, a podal mu bundu z pravé italské kůže. Byla trochu silnější, než takové bundy bývají, ale z popisu je zřejmé, že kdyby reportér o jejím pravém účelu nic nevěděl, ani by ho nenapadlo, že je neprůstřelná.

Pak mu Caballero řekl, jak se má postavit: trochu rozkročit, ruce za tělo. A začal odpočítávat.

"Náraz byl ostrý, ale necítil jsem žádnou bolest," napsal novinář. "Podíval jsem se dolů a viděl jsem, že kůže jako by byla rozpáraná, roztřepená díra mohla mít obvod asi deseti centimetrů a okraje byly ožehnuté. Tajný materiál sloužil svému účelu bezchybně."

To se stalo před čtyřmi roky. Před pár měsíci přijel z Londýna na test pro změnu reportér listu The Guardian. A bylo to dost podobné. "Začnu počítat, a až napočítám do tří, vystřelím na vás," řekl Caballero. "Ale nebojte, nebudete nic cítit." A reportér napsal: "Měl pravdu, necítil jsem vůbec nic."

Proč to tak je, Caballero neřekne. Je to výrobní tajemství.

Náraz balonu s vodou

Faktem je, že jeho neprůstřelné oblečení by rádi měli policisté i vojáci. Když mají na sobě klasické kevlarové vesty, často to po zásahu skončí pádem na zem, naraženinou, vyraženým dechem nebo zlomeným žebrem, za což může energie kulky. Vesta ji v letu sice zastaví, ale veškerá její síla udeří do jednoho bodu, jako by do vás vrazil tyčí nějaký obr. Kulka sice nepronikne do těla, ale oběť může být stejně vyřazena z boje, nemůže opětovat palbu, a tak může následovat druhá kulka někam na nechráněné místo.

Caballerovy vesty a trička fungují jinak. Vlákno, jehož složení je tajné, rozloží energii úderu na velkou plochu, a tak se nic nestane. Šéf jedné americké bezpečnostní agentury účinek přirovnal, jakkoli to zní neuvěřitelně, k nárazu balonem plným vody.

zdroj: www.youtube.com

Ale Miguel Caballero měl spoustu příležitostí zkoušet optimální vlákno a jeho nejúčinnější rozložení v ochranném oděvu. Žije totiž v Kolumbii a firmu založil ještě jako vysokoškolák v roce 1992, kdy v zemi zuřila válka narkomafií. Pro hodně lidí byla neprůstřelná auta nutností a jeho napadlo, proč vlastně není taky neprůstřelné oblečení, když může být neprůstřelné okno. Nechtěl vesty, chtěl oblečení.

Neprůstřelná móda

Začal tedy nabízet "balistiku", jak tomu lidé z jeho branže říkají, když mluví s civilisty. Přišel s novým přístupem: nejenže jeho věci byly lehčí, ale také ho napadlo, že by mohly dobře vypadat. Vlastně se začal specializovat na módní oblečení, které kromě toho, že vypadalo dobře, bylo také neprůstřelné. "Firem, které vyrábějí neprůstřelné vesty, je spousta. Já však vyrábím neprůstřelnou módu," řekl Caballero.

Když začal, jeho nabídku tvořily kabáty, kožené a semišové bundy a podobné oblečení. K tomu se přidaly košile a trička, větrovky a samozřejmě také ženské šaty. Dokonce nabízí spodní prádlo, které prý ochrání vše uvnitř proti bodnutí nožem a je velmi oblíbené u obyvatel mexických věznic.

K tomu je třeba podotknout, že jeho oblečení má tři úrovně ochrany. Trička mají nejnižší, i když některá lze zesílit nenápadnou vložkou.

Věci jdou na odbyt velmi dobře. Mezi jeho zákazníky patří kromě prezidenta Obamy také přinejmenším dva latinskoameričtí prezidenti, kromě prince Felipeho také jordánský král, spousta blízkovýchodních emírů a boháčů i ruských oligarchů. A teď prý jde dobře Afrika.

Evropa je samozřejmostí. Proto Caballero prodává své oblečení s neprůstřelnou elegancí také v luxusním londýnském obchodním domě Harrods. Kromě toho má pobočky také v Mexiku, Guatemale a jihoafrickém Johannesburgu.

A zdá se, že Caballero to nedělá jen kvůli tomu, aby hrabal peníze. Samozřejmě by mohl prodávat gangsterům po kamionech, ale to on nechce. Zákazníky si prověří podle seznamů zločinců, které vydávají vlády.

A teď tedy otevřel pobočku v Americe, která by po všech školních střelbách ráda vybavila děti tak, aby se jim nemohlo nic stát. Tak vznikly neprůstřelné školní tašky. Některé vypadají úplně stejně jako ty běžné, jiné tvoří celek s klasickou prošívanou vestou bez rukávů, aby bylo chráněno celé tělo. Tašky stojí 250 dolarů a Caballero jich prodával sto týdně. Mohlo by jich být mnohem víc, ale sortiment byl v první vlně omezen jen na tašky pro nejmenší školáky. Pro ty velké brzy přibudou, jestli se to už nestalo.

Caballero dokáže vyrobit cokoliv. Jednomu zákazníkovi v Mexiku dodal například i neprůstřelnou deku do postele.

,