Cestoval 23 let, navštívil přes 190 zemí. Teď se Kanaďan vrací domů

aktualizováno 
Byl zatčen víckrát, než dokáže spočítat, prošel pralesy i slumy. Kanaďan Mike Spencer Bown procestoval za 23 let téměř celý svět. A nejen tak, že přiletěl, strávil pár nocí v hotelu v hlavním městě a vydal se za další trofejí.

Do Mogadiša ho úřady nechtěly pustit. Myslely, že je buď blázen, nebo špion. | foto: Profimedia.cz

Řekněme to rovnou, pro takové cestovatele nemá špetku uznání. "Někteří z těch nejméně zcestovalých lidí, které jsem potkal, byli ve stovce či dokonce sto sedmdesáti zemích. Jenže co dělají? Létají mezi velkými metropolemi, zejména mezi hlavními městy, vystoupí na letišti nebo stráví jednu noc v hotelu a odškrtnutou si další 'navštívenou' zemi," říká a dodává: "Takoví lidé podle mého nejsou cestovateli, jsou to jen pasažéři."

Je pravda, že on projel svět křížem krážem docela jinak.

Od roku 1990, kdy se dnes čtyřiačtyřicetiletý muž na pouť vydal, má za sebou přes 190 zemí, zdolal všechny kontinenty a rozhodně jimi jen letmo neprojížděl. Snažil se splynout s místní kulturou a přírodou a nezdráhal se vydat do těch nejodlehlejších míst.

Žil s pygmejským kmenem Bambutti, lovil kopím a sítí antilopy v Africe, spal v nejnuznějších chatrčích, procházel deštnými pralesy, ujel tisíce kilometrů na motorce po pouštích a horách, namol opilý se učil u jakutského kmene v Rusku řídit sobí saně.

Nikoho takového jsme tu nikdy neviděli

Nevyhýbal se ani zemím zmítaným násilnostmi. Během americké invaze stopoval po Iráku, kde navštívil i rodné město Saddáma Husajna, cestoval na územích ovládaných Talibanem i rebely z kmene Hutů ve Rwandě, v neklidném Kongu míjel ozbrojené jednotky OSN. Snad nejbizarnější a největší kousek se mu povedl, když přijel do somálského Mogadiša, místa vyhlašovaného jako nejnebezpečnější město na světě.

"Věděl jsem, že se Somálsko potápí do občanské války téměř ten samý den, co jsem svou cestu zahájil, ale protože jsem ho prostě měl na seznamu míst, která chci navštívit, musel jsem," vysvětluje, proč vyrazil v roce 2010 do země, kde podle amerických úřadů "cizincům hrozily únosy, vraždy, banditismus a další násilné útoky".

Somálské úřady příjezd chladnokrevného Kanaďana šokoval, a to je eufemismus. Proč k nám někdo jezdí? Pomátl se? Je to zamýšleno jako forma sebevraždy? Nebo jako politická provokace?

"Někoho jako on jsme tu nikdy neviděli," nevěřícně tehdy líčil agentuře AFP tamní úředník Omar Mohamed. "Říkal, že je turista, ale tomu jsme nemohli věřit. Později jsme však zjistili, že mluví pravdu. Byl to tedy první člověk, který přijel do Mogadiša čistě za turistikou." Bylo to čiré unikum, o oné "záhadě" tehdy psaly světové agentury.

Mike Spencer Bown přichází do hotelu s ironicky znějícím názvem Peace nedaleko

Mike Spencer Bown přichází do hotelu s ironicky znějícím názvem Peace nedaleko mogadišského mezinárodního letiště.

"Čtyřikrát se mě pokoušeli nacpat do letadla, ale pokaždé jsem křičel, protestoval a fixloval, dokud letadlo neodletělo beze mě," popisuje, jak se mu povedlo v Mogadišu zůstat. Původně chtěl vidět pláže, nakonec byl rád, že strávil čas v hotelu pečlivě hlídaném ozbrojenou ochrankou a v mogadišských ulicích. A zřejmě také že to vše přežil.

Cestovatelova osamělost

Bown se od konvenčních cestovatelů liší i tím, že jezdí za autentickými prožitky, není lovcem fotek. Své cesty moc nedokumentuje, nevozí s sebou ani kameru, ani fotoaparát. Jeho zápisky si však můžete přečíst na jeho facebookovém profilu. Čte se jako deník Indiana Jonese, komentuje případně server Huffington Post.

Jistě i proto, že Bown, který kvůli cestování prodal svou obchodní firmu, prolézá i ty nejzazší kouty společnosti, do níž přijede. Jeho poslední destinace, která završí soupis všech zemí, které navštívil, Irsko, to potvrzuje. Na Facebooku popisoval, jak chrní v cimře plné opilců, chrápajících spáčů a s jedním zamilovaným párečkem.

Neprojel samozřejmě každý kout světa, ale procestoval jich dost. Narozeniny slavil na každém kontinentu, včetně Antarktidy. A v každé navštívené oblasti se pokusil proniknout tak hluboko pod kůži společnosti, jak to šlo, i proto mu cesta trvala 23 let. Jeho soud po dlouhé pouti je přitom prostý: "Stojí za to znát lidi všech ras a kultur." A dodává, že přes jisté prazvláštní zvyky, s nimiž se setkal, si jsou lidé všude podobní.

Své cesty rozhodně nelituje. Tvrdí, že na ní nikdy nezažil špatné chvilky, a chválí si, že celý jeho dospělý život byl jedním dobrodružstvím. Měl ovšem i stinné stránky. "Největší nevýhodou byla nemožnost vést jakýkoli normální rodinný život. Není možné se oženit nebo vychovávat děti. A přátele jsem si uchoval jen za cenu největšího úsilí," přiznává. Prozrazuje dokonce, že kdyby tehdy v roce 1990 věděl, že mu pouť zabere 23 let, možná by se na ni vůbec nevydal.

Autoři: ,

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Najdete na iDNES.cz