Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že se jim do cesty postaví solární bouře, která miny vyhodí do vzduchu.
Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973. | foto: commons.wikimedia.orgCreative Commons

Pro americké válečné stratégy to nebyla příjemná čísla: 85 procent tonáže importovaného zboží přijíždělo do severního Vietnamu skrz přístavy a kotviště v zátoce Hon La. Co to znamenalo? Že jakákoliv snaha o materiálové vyhladovění nepřítele se míjela účinkem.

Jen pro představu, v třetím největším vietnamském městě Haiphongu kotví v květnu roku 1972 na vykládce šestnáct sovětských nákladních lodí. A taky pět čínských a pět somálských, tři polské, dvě z Kuby a jedna z východoněmecké NDR. Jaký mají proviant? To se mohou ve Spojených státech jen dohadovat, ale zdá se, že tato bratrská výpomoc bude mít dost výbušnou podobu.

Nejsnazší by samozřejmě bylo celý Haiphong rozbombardovat a do zálivu poslat pár torpédoborců a křižníků jako patrolu. Jenže toto řešení je jednoduché jen na papíře.

Prozradíme vám, proč byste tudy neměli plout

S Pekingem a Moskvou za zády by taková akce mohla být snadno považována za jednostrannou americkou provokaci. A poslední, co si Američané přejí, je opakování čínského scénáře z korejské války. S vědomím toho, že proviant z Haiphongu je nepochybně využíván při velikonoční ofenzivě Nguyen Hue proti vietnamskému jihu, se Američané rozhodnou pro trochu decentnější přístup. Pro pasivní blokádu vietnamských přístavů námořními minami.

Je to postup, který má velkou podporu americké generality i prezidenta Nixona, ale v civilistech vyvolává značný odpor. Proč? Miny jsou neselektivní, potápět a ničit jistě nebudou jen transportní lodě převážející zbraně, říkají odpůrci války. Operace s krycím názvem Pocket Money, spuštěná 9. května 1972, takovým rizikům originálně předchází. Jak? Protivník, tedy severní Vietnam, je o celé operaci informován.

Neproklouzne ani myš

Tedy až po realizaci první fáze. Ta spočívala v letecké pokládce min do širokého kanálu vedoucího k Haiphongu. Námořní miny, ať už 450 kilogramů těžká Mk-52 s magnetickou spouští, nebo 260 kilogramové Mk-36 s akustickou spouští, jsou vybaveny časovačem. Co to znamená? Že se plně aktivují za 72 hodin. A to je přesně čas, který mají nevietnamské lodě v Haiphongu k tomu, aby přístav opustily.

A skutečně, jedna britská a čtyři sovětské lodě hned vyrazí pryč. Ty ostatní tu budou zablokovány na dalších tři sta dní a dovnitř přístavu po tu dobu nedorazí žádné plavidlo. Mimochodem, zaminovaný kanál znemožnil pravidelnou údržbu kotviště, takže se tu v průběhu pasivní blokády snížila hladina o šedesát centimetrů. Prostě úspěch. A protože úspěch táhne, zaminují v následujících dvou dnech Američané podobným způsobem většinu severovietnamských přístavů.

Miny budou všude!

A když je celý záliv „vyčištěn“ od neutrálních plavidel, které buď odpluly, nebo jsou blokovány v přístavech, pojistí si američtí námořníci úspěch další plošnou leteckou pokládkou námořních min. Nešetří. V ústí řek tak údajně skončí kolem tři tisíc min a dalších devět tisíc je rozptýleno v jednotlivých výbušných pásmech v moři.

„Je to velmi laciný způsob, jak dosáhnout kvalitního výsledku,“ pochvalují si operaci američtí stratégové. Kladené námořní miny DST jsou dílenskou předělávkou klasických leteckých pum, kterých mají naskladněných víc než dost. Původní doutníkový tvar bomb zůstává zachován, přidává se jen časovač a roznětka, která iniciuje explozi při narušení magnetického pole proplouvající lodí. Je to levné a účinné, pokud se tedy něco nepokazí.

Něco se však pokazilo.

Průlet vířivkou

Na rutinní kontrolní let z dopoledne dne 4. srpna 1972 posádka průzkumného letounu Lockheed EP-3 rozhodně nezapomene. I když divadlo trvalo jen chvilku. Zničehonic totiž pod nimi začalo „moře v zátoce Hon La s ničivou energií trhat vzduch i hladinu“.

Série hřibů vyvrhla sloupce vody až do oblak. V pětadvaceti sekundách spatřila posádka letounu, která musela hodně rychle nabrat výšku, na třicet explozí. Celé jedno minové pole přestalo rázem existovat. A v místě, kde se mělo nacházet další takové, už viděli na hladině jen tmavé koláče sedimentů, vyvržené explozí ze dna.

Vypadalo to prý, jako by se tu probudil nějaký podmořský vulkán. Kromě znečištěného moře po námořních minách, které bezdůvodně přeoraly dno, nezůstalo nic.

Co se to k čertu stalo?

Překvapení přerůstající ve zděšení Američanů je dokonalé. Piloti průzkumného letounu i několik operátorů z letadlové lodi Kitty Hawk, kteří s nimi během letu udržovali kontakt, skončí okamžitě ve vězení. Proč? Podle nejvyššího velení 7. americké flotily je zapotřebí okamžitě zajistit, aby se informace o ztrátě minového pole nebo polí nedostala ven. Minimálně do doby, než se zjistí skutečná příčina.

Podezření se upíná k důmyslné sabotáži, mechanickému selhání autodestrukčního časovače min nebo k nějaké dosud neznámé zbrani, pravděpodobně sovětské provenience. Tedy žádné dobré zprávy. Podezření se však nenaplní a sériová exploze, která úplně vymazala, nebo narušila tucty minových polí, zůstala do konce války bez vysvětlení.

Viník? Podívejte se do oblak

Zprávy o této události byly důsledně zahrabány v utajovaných vojenských archivech. Bylo zapotřebí, aby si Sověti a Číňané i nadále mysleli, že se k severnímu Vietnamu bezpečně plout nedá. I proto se věc příliš důsledně nevyšetřovala.

A také tu byl mnohamilionový kontrakt na transformaci leteckých pum na námořní miny, který by byl zveřejněním informací zdiskreditován. Nevyřešená záhada tak odpočívala v šanonech až do minulého roku, kdy si ji se zájmem přečetla Dolores J. Knippová, badatelka ze státní univerzity v Boulderu ve státě Colorado. A letos v odborném vědeckém magazínu Space Weather představila svou verzi událostí.

Za vše prý mohlo Slunce.

Přesněji byla viníkem extrémní odchylka „vesmírného počasí“ v podobě nebývalé sluneční erupce. Sálání plazmy, radiace a nabitých částic vymrštěných do celé sluneční soustavy si totiž pohrálo i s magnetickým polem. A právě tato odchylka prý aktivovala magnetické senzory pod vodou číhajících min a nastartovala je k hromadné explozi.

Podle Knippové byla solární bouře z roku 1972 vůbec největší od roku 1859, kdy koronální výron hmoty zasáhl zemskou magnetosféru a vyvolal jednu z největších zaznamenaných geomagnetických bouří. A není prý vůbec divné, že k něčemu takovému, jako byl vietnamský plošný výbuch min, došlo.

V důsledku zvýšené solární aktivity v roce 1972 na Zemi „bláznila“ elektronika poměrně výrazně a výpadky proudu nebo telegrafního spojení byly prý velmi frekventované. Bouře totiž trvala 14,6 hodin.

„Pokud by se lidé z námořnictva hned zeptali někoho z odborníků na magnetosféru, nemuseli trávit tolik času v nejistotě a obavách,“ říká Knippová. „Třeba v NASA byla solární bouře z roku 1972 notoricky známou událostí, protože se odehrávala mezi misemi Apollo 16 a 17.“

Jenže námořnictvo se tehdy se svým neúspěchem chlubit nechtělo. V loňském roce však zveřejnilo zprávu, vycházející z tehdy ještě oficiálně nepublikovaných výsledků Knippové, ve které vlivu solární bouře na sériovou explozi námořních min přikládá „velkou pravděpodobnost“.

Autoři:
  • Nejčtenější

Funguje, nebo klame? Studie prověřila, co víme o Wim Hofově metodě

15. března 2024

Uhranula svět, propadl díky ní terapii chladem a dýchacím technikám. Její popularita dala vyrůst...

VIDEO: Ano, měla jsem teď dost práce, usmívá se britská pornohvězda Camilla

12. března 2024

„Naše ultrarealistické panny mají stejné otvory jako klasická žena,“ pochlubil se manažer prodejce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radši naživo. Lidé jsou unavení z online seznamek, vrací se rychlé randění

16. března 2024  9:14

Jako zvonové džíny nebo stříbrné šperky, i další trend z počátku tisíciletí se aktuálně vrací do...

Více sexu, méně touhy. Tradiční genderové role plodí paradoxní intimitu

18. března 2024

Premium Jak častý je sex. Jak hluboká je sexuální vášeň, touha, přitažlivost. Jak konzervativní je přístup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve špatnou dobu na špatném místě. Pachatel vraždil ze sebelítosti a frustrace

17. března 2024

Premium Holí nadzvedával smrkové větve a hlavu skláněl skoro až k zemi. Ten den se mu nedařilo. Na dně...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Farmářský Frankenstein. Stařík 10 let ilegálně křížil obří ovce. Pro lovce

19. března 2024

Byl to troufalý počin. V jeho centru stál gigantický druh pamírské ovce, cílem bylo ji replikovat –...

Zloděj ukradl kočárek, natočila ho kamera. Policie po neznámém muži pátrá

18. března 2024  12:56

Pražští policisté pátrají po neznámém muži, který v polovině ledna ukradl z chodby bytového domu v...

Více sexu, méně touhy. Tradiční genderové role plodí paradoxní intimitu

18. března 2024

Premium Jak častý je sex. Jak hluboká je sexuální vášeň, touha, přitažlivost. Jak konzervativní je přístup...

Ve špatnou dobu na špatném místě. Pachatel vraždil ze sebelítosti a frustrace

17. března 2024

Premium Holí nadzvedával smrkové větve a hlavu skláněl skoro až k zemi. Ten den se mu nedařilo. Na dně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...