Muž na mateřské: v cestě mu stojí hlavně předsudky

aktualizováno 
Nastoupí na ni pouhé jedno procento českých otců, ale přitom posiluje vazby mezi nimi a dítětem, snižuje hladinu stresu a prodlužuje život. Následující fakta o rodičovské dovolené by měli otcové znát.

Mateřská zkvalitní vztahy otce s dítětem a dá rovnější šance partnerce. | foto: Profimedia.cz

Ačkoli například ve skandinávských státech patří muži na rodičovské dovolené k běžnému standardu, v České republice jsou muži na mateřské stále raritou. Otcové u nás mají nárok čerpat rodičovskou dovolenou už od roku 2001, ale podle serveru Demografie tuto možnost využívá pouze přibližně jedno procento z nich.

Podle psycholožky Marcely Vojířové je to způsobeno především genderovými předsudky, které v naší společnosti stále přetrvávají: "Po tisíce let platilo pravidlo, že muž zajišťuje obživu rodiny a žena se doma stará o potomky, a tyto myšlenkové stereotypy se mění velmi obtížně. Ačkoli v současné době má řada žen vyšší příjem než jejich partner, muži často péči o dítě vnímají jako něco nedůstojného a ponižujícího, na co by muž neměl přistupovat. Přitom má však otec na rodičovské dovolené řadu výhod pro muže samotného i pro děti."

Podobnou zkušenost má i šestatřicetiletý Josef: "Moje manželka dělá personalistku ve velké firmě a její příjem je asi o čtvrtinu vyšší než můj, proto jsme se domluvili, že s naší dcerou zůstanu doma já. Manželka nastoupila do práce hned šest týdnů po porodu a já jsem se o Kristýnku staral doma. Odnesl jsem si z toho dvě zásadní poznání: péče o dítě je skutečně práce na plný úvazek a většina lidí vám dá najevo, že muž na mateřské je něco podobného jako nezaměstnaný."

Mužská role a pevnější vazby

Legendární model otců na rodičovské dovolené pochází ze Skandinávie, kde zákon touto variantou podporuje rovnost mužů a žen a umožňuje otcům, aby si ke svým dětem vytvořili správný vztah. Otcovskou dovolenou v těchto státech nelze převést na matku, a pokud ji muž nevyužije, propadá a zkracuje se o tuto dobu pobírání dávek. V důsledku toho nastupuje ve Skandinávii na rodičovskou dovolenou průměrně devadesát procent otců.

A odborníci souhlasí s tím, že tato strategie má svou logiku a opodstatnění. Vědci z Cornell University například prokázali, že ti muži, kteří strávili nějaký čas na rodičovské dovolené, později mnohem více pomáhají své partnerce s péčí o děti i domácnost. Mezi otcem na rodičovské dovolené a dítětem se také vytváří silnější pouto.

"Nejde jen o společně strávený čas a aktivity, ale také o to, že se muž naučí s dítětem zacházet a lépe rozumí jeho reakcím. Cítí se jistější a nebojí se na něj, obrazně řečeno, sáhnout, což je strach, který pociťuje řada přepracovaných otců, kteří nejsou na kontakt s vlastním dítětem zvyklí," upozorňuje psycholožka.

Nezanedbatelná je podle psycholožky i mužská role: "Děti bezesporu potřebují ženský i mužský vzor. A právě mužský vzor často současným dětem chybí. I když nejsou rodiče rozvedeni, otcové často tráví v zaměstnání prakticky veškerý čas a děti je vidí téměř jen o víkendech."

Delší život otců na mateřské

Podle studie z roku 2010 je nejčastější motivací evropských mužů pro čerpání rodičovské dovolené touha užít si více svých dětí, vyšší příjem partnerky a přání ženy pokračovat ve vlastní kariéře. Většina respondentů také udávala, že se ve svém okolí setkali spíše s pozitivními či překvapenými reakcemi na skutečnost, že zůstali doma s dětmi. Zkušenost s negativními reakcemi okolí mělo jen minimum z nich.

Polovina otců na rodičovské dovolené udávala, že je péče o dítě a domácnost více stresující než jejich stálé zaměstnání, a naprostá většina se shodla, že čas strávený s dítětem na rodičovské dovolené měl velmi pozitivní dopad na jejich vzájemný vztah. Jako v podstatě jediný negativní aspekt čerpání rodičovské dovolené uváděli muži dopad na jejich finanční situaci, případně kariéru.

Pokud stále ještě váháte, zda na rodičovskou dovolenou nastoupit, přesvědčit by vás mohl výzkum z roku 2010, který prokázal, že otcové, kteří strávili alespoň několik týdnů na rodičovské dovolené, žijí delší dobu. Riziko předčasného úmrtí se u nich snížilo o pětadvacet procent. Autoři výzkumu předpokládají, že je tomu tak proto, že muži, kteří se starají o své děti, současně také více pečují o své vlastní zdraví a tráví více času při rodinných aktivitách, čímž si snižují hladinu stresu.

Pánové, byli jste na mateřské? Chystáte se na ni?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. července 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 2249
Ne 234
Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Mrtví králíci a Five Points: mýty i realita gangů newyorského slumu

Bill Cutting z Gangů New Yorku měl svůj předobraz ve skutečné historické...

Bowery Boys z vysokými cylindry a v červených košilích, Mrtví králíci divošského vzezření. Známe je z Gangů New Yorku...

Další z rubriky

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

Česká lékařka v Iráku léčila i královskou rodinu

Ambiciózní a vzdělaná. Již v sedmnácti letech mluvila Vlasta Kálalová anglicky,...

Její jméno znali za první republiky všichni lékaři i prezident Masaryk. V Bagdádu založila českou nemocnici pro studium...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Najdete na iDNES.cz