Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Muž na mateřské: v cestě mu stojí hlavně předsudky

aktualizováno 
Nastoupí na ni pouhé jedno procento českých otců, ale přitom posiluje vazby mezi nimi a dítětem, snižuje hladinu stresu a prodlužuje život. Následující fakta o rodičovské dovolené by měli otcové znát.

Mateřská zkvalitní vztahy otce s dítětem a dá rovnější šance partnerce. | foto: Profimedia.cz

Ačkoli například ve skandinávských státech patří muži na rodičovské dovolené k běžnému standardu, v České republice jsou muži na mateřské stále raritou. Otcové u nás mají nárok čerpat rodičovskou dovolenou už od roku 2001, ale podle serveru Demografie tuto možnost využívá pouze přibližně jedno procento z nich.

Podle psycholožky Marcely Vojířové je to způsobeno především genderovými předsudky, které v naší společnosti stále přetrvávají: "Po tisíce let platilo pravidlo, že muž zajišťuje obživu rodiny a žena se doma stará o potomky, a tyto myšlenkové stereotypy se mění velmi obtížně. Ačkoli v současné době má řada žen vyšší příjem než jejich partner, muži často péči o dítě vnímají jako něco nedůstojného a ponižujícího, na co by muž neměl přistupovat. Přitom má však otec na rodičovské dovolené řadu výhod pro muže samotného i pro děti."

Podobnou zkušenost má i šestatřicetiletý Josef: "Moje manželka dělá personalistku ve velké firmě a její příjem je asi o čtvrtinu vyšší než můj, proto jsme se domluvili, že s naší dcerou zůstanu doma já. Manželka nastoupila do práce hned šest týdnů po porodu a já jsem se o Kristýnku staral doma. Odnesl jsem si z toho dvě zásadní poznání: péče o dítě je skutečně práce na plný úvazek a většina lidí vám dá najevo, že muž na mateřské je něco podobného jako nezaměstnaný."

Mužská role a pevnější vazby

Legendární model otců na rodičovské dovolené pochází ze Skandinávie, kde zákon touto variantou podporuje rovnost mužů a žen a umožňuje otcům, aby si ke svým dětem vytvořili správný vztah. Otcovskou dovolenou v těchto státech nelze převést na matku, a pokud ji muž nevyužije, propadá a zkracuje se o tuto dobu pobírání dávek. V důsledku toho nastupuje ve Skandinávii na rodičovskou dovolenou průměrně devadesát procent otců.

A odborníci souhlasí s tím, že tato strategie má svou logiku a opodstatnění. Vědci z Cornell University například prokázali, že ti muži, kteří strávili nějaký čas na rodičovské dovolené, později mnohem více pomáhají své partnerce s péčí o děti i domácnost. Mezi otcem na rodičovské dovolené a dítětem se také vytváří silnější pouto.

"Nejde jen o společně strávený čas a aktivity, ale také o to, že se muž naučí s dítětem zacházet a lépe rozumí jeho reakcím. Cítí se jistější a nebojí se na něj, obrazně řečeno, sáhnout, což je strach, který pociťuje řada přepracovaných otců, kteří nejsou na kontakt s vlastním dítětem zvyklí," upozorňuje psycholožka.

Nezanedbatelná je podle psycholožky i mužská role: "Děti bezesporu potřebují ženský i mužský vzor. A právě mužský vzor často současným dětem chybí. I když nejsou rodiče rozvedeni, otcové často tráví v zaměstnání prakticky veškerý čas a děti je vidí téměř jen o víkendech."

Delší život otců na mateřské

Podle studie z roku 2010 je nejčastější motivací evropských mužů pro čerpání rodičovské dovolené touha užít si více svých dětí, vyšší příjem partnerky a přání ženy pokračovat ve vlastní kariéře. Většina respondentů také udávala, že se ve svém okolí setkali spíše s pozitivními či překvapenými reakcemi na skutečnost, že zůstali doma s dětmi. Zkušenost s negativními reakcemi okolí mělo jen minimum z nich.

Polovina otců na rodičovské dovolené udávala, že je péče o dítě a domácnost více stresující než jejich stálé zaměstnání, a naprostá většina se shodla, že čas strávený s dítětem na rodičovské dovolené měl velmi pozitivní dopad na jejich vzájemný vztah. Jako v podstatě jediný negativní aspekt čerpání rodičovské dovolené uváděli muži dopad na jejich finanční situaci, případně kariéru.

Pokud stále ještě váháte, zda na rodičovskou dovolenou nastoupit, přesvědčit by vás mohl výzkum z roku 2010, který prokázal, že otcové, kteří strávili alespoň několik týdnů na rodičovské dovolené, žijí delší dobu. Riziko předčasného úmrtí se u nich snížilo o pětadvacet procent. Autoři výzkumu předpokládají, že je tomu tak proto, že muži, kteří se starají o své děti, současně také více pečují o své vlastní zdraví a tráví více času při rodinných aktivitách, čímž si snižují hladinu stresu.

Pánové, byli jste na mateřské? Chystáte se na ni?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. července 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 2249
Ne 234
Autor:


Nejčtenější

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...VIDEO: Seriál Jiné tváře lásky vás provede světem prostituce v Česku

Koncem devadesátých let bylo Česko rájem prostituce. Dnes počty prodejných žen...

Každý den je v Česku připraveno prodávat své tělo v průměru na deset tisíc žen. „Škála je velká. Od holek bez dokončené...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Najdete na iDNES.cz