Péče o děti začíná být i v Česku stále rovnoměrněji rozložena mezi muže a ženy.

Péče o děti začíná být i v Česku stále rovnoměrněji rozložena mezi muže a ženy. | foto: Profimedia.cz

Jdu na rodičovskou. Co zařídit, když zůstáváte s dítětem doma

  • 19
Chce to trochu papírování, za které vám přijde 220 tisíc korun od státu. A možná ještě víc, pokud máte nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Jaké formuláře vyplnit, kam s nimi jít a jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou?

„U nás šel na mateřskou i rodičák otec. Za prvé sám chtěl, za druhé to pro nás bylo finančně výhodnější,“ svěřuje se jedna z maminek na webu eMimino.cz.

Podobné zkušenosti nezastírají ani pánové. Jeden z otců píše: „S manželkou jsme se vystřídali. Vydělává více než já, ale nechtěla se připravit o první měsíce jeho života, takže když malému bylo devět měsíců, vyměnili jsme se.“

1 Rodičovský příspěvek vs. peněžitá pomoc v mateřství

Ačkoliv se vžil termín „být na rodičovské dovolené“, z pohledu sociálních dávek se ale rozlišuje dva druhy.

Peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli právě mateřská) dostáváte 27 týdnů, která se začne čerpat nejdříve 8 týdnů před porodem. Vypočítává se podle příjmu toho, kdo pomoc čerpá - vy nebo vaše partnerka.

Rodičovský příspěvek dostáváte dva, tři nebo čtyři roky. Buď ho začnete pobírat po vyčerpání PPM, a nebo rovnou po porodu, pokud na pěnežitou podporu nemáte nárok.

2 Jak se počítá PPM a kde o ni žádat?

Výše mateřského příspěvku, tedy PPM, tvoří 70 procent denního vyměřovacího výměru (přesně vám ho spočítá kalkulačka PPM).

Na co máte nárok

Na webu eMimino.cz se dozvíte, jak se zařizuje mateřská a rodičovská.

Na peněžitou pomoc v mateřství dosáhnete pouze v případě, že jste se podíleli na nemocenském pojištění - buď ho za vás odváděl zaměstnavatel, nebo jste si ho jako OSVČ dobrovolně platili. U obou těchto možností platí podmínka placení pojištění minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech. Pokud jste OSVČ, musíte navíc splňovat podmínku placení alespoň 180 dnů v posledním uplynulém roce.

Jako otec dítěte můžete na mateřskou odejít a zároveň převzít péči o dítě od sedmého týdne jeho života. U dvojčat se PPM vyplácí 31 týdnů. Stačí vyplnit žádost a uzavřít formální písemnou dohodu s matkou, kde se své mateřské vzdá ve váš prospěch. Dohoda má obsahovat:

  • od kterého dne bude pojištěnec o dítě pečovat
  • den porodu
  • úředně ověřený podpis matky dítěte, popřípadě ověřený orgánem nemocenského pojištění

3 Kolik dostanu na rodičovské?

Rodičovský příspěvek náleží každému, kdo podá vyplněný formulář na úřadu práce podle svého trvalého bydliště (dá se odeslat i elektronicky). Od státu postupně dostanete 220 tisíc korun. Každý měsíc rodičovské dovolené vám přijde poměrná částka podle toho, zda čerpáte dvouletou, tříletou, nebo čtyřletou variantu.

Na dvouleté dovolené dostáváte měsíčně 9 166 korun (220 tisíc děleno 24 měsíci), na tříleté 6 111 korun a na čtyřleté 4 583 korun. Stačí tedy, aby jeden z rodičů byl zaměstnaný, nebo OSVČ. Pokud jsou oba z páru nezaměstnaní nebo studenti nebo neplatili nemocenské pojištění, mají povinně čtyřletou variantu, a tedy i nejnižší měsíční příspěvek.

Na vyplácení rodičovského příspěvku máte nárok od prvního dne od narození dítěte, ale je třeba si o tuto sociální dávku zažádat na úřadu práce, a to po porodu dítěte nebo na konci mateřské dovolené (22 až 31 týdnů po porodu). V případě této žádosti se u otců již nedělají výjimky a formuláře jsou pro matky i otce stejné.

Spolu s vyplněným formulářem si s sebou vezměte rodný list dítěte a potvrzení o denním vyměřovacím základu, podle něhož se stanovuje výše a délka rodičovského příspěvku. Kolik dostanete měsíčně, zjistíte přes on-line výpočet.