Mužská posedlost ženskými ňadry je terčem spousty vtipů, zápletek a klišé.

Mužská posedlost ženskými ňadry je terčem spousty vtipů, zápletek a klišé. Podle vědců má ale opodstatnění. | foto: Profimedia.cz

Ženská prsa jako magnet. Jsou prý cestou k silnému vztahu

  • 55
Z hlediska biologie je to velmi zvláštní. Takovou sexuální obsesi ňadry, kterou sdílejí heterosexuální muži, u jiných savců nenajdete. Autoři knihy The Chemistry Between Us prý mají vysvětlení: ňadra jsou totiž prostředkem k silnému citovému vztahu, o který se jejich stimulací podvědomě snažíme.

Těch záhad je přitom víc, shrnují Larry Young a Brian Alexander v článku na serveru AlterNet.org, kde svou knihu představují. Ženy jsou totiž zase jediné, komu se během puberty prsa zvětšují, jejich kolegyně z třídy savců nic takového neznají. A lidé jsou také jediný živočišný druh, který ňadra během předehry a sexuálního aktu masíruje a orálně stimuluje.

Není to pro nic za nic, podle výzkumu Roye Levina z University of Sheffield a Cindy Mestonové z University of Texas zvyšuje stimulace prsů či bradavek sexuální vzrušení u 83 procent žen. Téměř 60 procent si ostatně partnerům o to, aby se jejich bradavek dotýkali, řekne.

A muži jim rádi vyjdou vstříc. Jak dosvědčuje nejen desetitisíciletá historie umění, mají k téhle partii ženského těla opravdu vřelý vztah a není to proto, že by se náklonnosti tímhle směrem učili doma či ve školách. Je to něco, co nám dala do vínku biologie a čeho se držíme, byť nás to stojí špatná rozhodnutí, píší autoři.

Ano, pohled na ňadra či dokonce jen na věci, které je připomínají, jako je například podprsenka, náš rozum dokáže vyhodit ze správných kolejí. Ukázala to například studie, v níž se pánům slibovalo vyplacení peněz: pár eur mohli dostat rovnou, nebo počkají-li, mohli obdržet větší částky později.

Říká se tomu oddalované uspokojení a během tohoto experimentu byla některým účastníkům pouštěna videa s atraktivními odhalenými ženami, zbytek byl o ně ochuzen. A vedlo to k rozdílným reakcím. Muži, kteří se kochali ženskými poprsími, si nerozumně říkali o opakovanější vyplácení peněz, i když dostávali jen menší částky, častěji než ti ostatní.

Podle autorů to naznačuje, že části mozku, které jsou spojeny s odměnou, centra rozkoše a centra motivace orientovaná na cíl, jednoduše překřičely ta místa mozku, kde sídlí rozumné uvažování, zejména prefrontální cortex. Tato centra odměny a motivace neurochemické látky aktivovaly a tím muže popohnaly k tomu, aby si řekli o menší peníze, jen když budou rychle, zní vysvětlení.

Je tedy zřejmé, že ňadra nás lákají. Jenže proč?

Popředí jako pozadí?

Někteří evoluční biologové předpokládají, že velká ňadra jsou úložištěm tuku, což mužům signalizuje, že se žena těší dobrému zdraví a skýtá nejlepší podmínky pro zplození a vychování dětí.

Autoři knihy však namítají, že muži nejsou, jde-li o sexuální partnery, přehnaně vybíraví a cynicky poznamenávají, že sperma je koneckonců levné. "My muži totiž děti nerodíme, takže nás distribuce spermatu nic moc nestojí," píší. "Pokud je hlavním cílem sexu předávání genů, jak tvrdí evoluční psychologie, pak by dávalo smysl, aby ho muži měli s co nejvíce ženami, bez ohledu na to, zda vypadají jako poslední playmate."

Jiná hypotéza vychází z toho, že většina primátů má sex v poloze zezadu. Právě to by mělo vysvětlovat, proč některé samičky savců lákají své druhy k intimním hrátkám zadnicí. Ženám se pak prý zvětšují prsa právě proto, aby imitovala obrysy pozadí.

I toto vysvětlení však autoři knihy shazují ze stolu. K odpovědi na záhadu jménem ňadra se podle nich musíme vydat neurologickou cestou a objasnění má co dělat s mozkovým mechanismem, který vychází ze silného pouta mezi matkou a dítětem.

Cesta, jak vytvořit intimní pouto

Po porodu se miminko velmi horlivě věnuje matčiným prsům a tím, jak se jich dotýká, se do ženina mozku vysílají signály. Tam spustí v hypotalamu uvolňování látky zvané oxytocin a to na oplátku vede k uvolnění svalů matčiných ňader, načež se dítěti dostane vytouženého mléka.

Jenže uvolňování oxytocinu má i jiné účinky. Když k němu na podnět miminka dojde, soustředí se všechna matčina pozornost na dítě, to se teď stává tou nejdůležitější věcí na světě.

Oxytocin, za aktivní spoluúčasti dopaminu, pomáhá též tomu, že tvář miminka, jeho vůni a hlas vnímá matka jako odměnu, dělá pro ni z kojení příjemnou zkušenost a motivuje matku k opakování a posilování jejího vztahu s dítětem. Vztahu, který je nejen nejkrásnějším ze všech sociálních svazků, píší autoři, ale může být též tím nejdéle trvajícím.

Jinou lidskou zvláštností je, že patříme mezi několik málo zvířat, která mají sex tváří v tvář, díváme se při něm často do očí. Autoři knihy si myslí, že se tento způsob sexuálního chování vyvinul proto, aby těžil z prastarého svazku matka-dítě, který se nám usadil v mozku, a s pomocí něj vytvářel mezi milenci pouto.

Když se partner dotýká, masíruje či laská ústy ňadra své milé, spouští to v mozku tutéž reakci jako kojení. Oxytocin zaměřuje jeho pozornost na partnerovu tvář, vůni, hlas.

Kombinace vylučování oxytocinu na základě stimulace prsů a dopaminu, který má zase na svědomí předehra a milování, pomáhá tomu, že se tvář a oči milence asociují s příjemnými pocity. A tak se k němu v ženském mozku vytváří pouto. Jinými slovy, mužská fascinace ženskými ňadry je nevědomě zvolenou cestou, jak vytvořit milující, silný vztah, předkládají svou odpověď na záhadu jménem ňadra autoři.