Táta na rodičovské dovolené může prospět celé rodině. A podle aktuálního

Táta na rodičovské dovolené může prospět celé rodině. A podle aktuálního výzkumu Ligy otevřených mužů o téhle možnosti uvažuje až devadesát procent pánů. | foto: Profimedia.cz

Pět nejčastějších mýtů o mužích na rodičovské

  • 36
Mají dominantní partnerky, které si to vynutí, péči o dítě nezvládnou a rodinu uvrhne absence mužovy výplaty do chudoby. Seznamte se s nejfrekventovanějšími mýty o mužích na rodičovské.

1. Mýtus: chlap na rodičovské je exotický úkaz

Ještě před pár lety si to společnost myslela, ale více a více mění názor. V realitě sice není muž na rodičovské dovolené ještě tak docela běžný model, v Česku jich je jen asi pět tisíc, ale postoje lidí jsou tomuto scénáři čím dál otevřenější. Potvrzuje to nedávný výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů. Ukázal, že 66 procent respondentů má muže na rodičovské dovolené za normální jev, dalších 28 procent je dokonce považuje za borce a frajery. Za exoty, neschopy a chudinky je považují pouhá čtyři procenta lidí.

Průzkum také zjistil, že 31 procent mužů by na rodičovskou pravděpodobně alespoň na jistý čas nastoupilo a 12 procent je přesvědčeno, že to skutečně udělá. Muž na rodičovské tedy sice ještě není běžnou praxí, ale je považován za normální jev.

2. Mýtus: mateřská a rodičovská dovolená v jednom pytli

Ačkoli mateřská dovolená není rodičovská, lidé obě kategorie často zaměňují. I když ve výjimečných případech mají muži možnost jít i na mateřskou dovolenou, mluvíme v jejich případě hlavně o rodičovské dovolené.

Funguje to?

Připojte se v diskuzi Otec na rodičovské dovolené na webu eMimino.cz.

Mateřská dovolená je období šesti měsíců (většinou jeden měsíc před porodem a pět měsíců po něm), kdy je hrazeno sedmdesát procent mzdy. Na rodičovskou je možné nastoupit vlastně kdykoli po skončení mateřské a může to být i jen na chvilku. Psychologové z Ligy otevřených mužů doporučují, aby byla první rok s dětmi spíše matka, nejen z důvodu kojení. Od prvního roku věku je pro dítě i celou rodinu přínosné, aby byl alespoň několik měsíců s dítětem doma otec.

3. Mýtus: s mužem na rodičovské přijde bída

Pravdou je, že v naší společnosti je často stále hlavním živitelem rodiny muž. Podle výzkumu platy.cz je rozdíl mezi mužskou a ženskou mzdou asi šest tisíc korun. A právě finance bývají hlavním argumentem mužů, proč na rodičovskou nejít. Liga otevřených mužů tátům doporučuje vyzkoušet si na rodičovské dovolené dva tři měsíce, za něž se dá finanční ztráta unést. A benefit pro rodinu a vztah s dítětem ji dokáže vyvážit.

4. Mýtus: doma jsou jen partneři dominantních žen

Ne, doma s potomkem nezůstávají pouze submisivní muži, které k tomu dotlačila rázná partnerka. "Zkušenost Ligy otevřených mužů je taková, že na rodičovskou chodí i manažeři, lékaři či IT experti. Mezi muži se zkušeností z rodičovské dovolené jsou také známé osobnosti, herci či zpěváci," říká sdružení.

5. Mýtus: muž o dítě nesvede pečovat tak dobře jako žena

Zhruba deset procent mužů má za to, že by se o dítě neuměli dobře postarat, a totéž si myslí každá pátá matka, jak ukázaly výzkumy ministerstva práce a sociálních věcí a serveru tatanaplnyuvazek.cz.

"Může to však být jen výmluva, kterou používají jak muži, tak paradoxně i ženy. Muži se tím zbavují zodpovědnosti za péči o děti a ženy si tím kolikrát brání své domácí teritorium," připomíná však Liga otevřených mužů a dodává, že běžná péče o děti je z velké části získaná dovednost: "I matky se totiž musí učit, jak pečovat o dítě. Praxe ukazuje, že otcové, kteří zůstali se svými dětmi doma, a to třeba hned od narození dětí, se dokáží o dítě postarat stejně dobře jako matka. Samozřejmě vyjma kojení."

Co vy a rodičovská?

celkem hlasů: 517

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 19. května 2014. Anketa je uzavřena.

Nechystám, jsem pro tradičnější rodinný model
Nechystám, jsem pro tradičnější rodinný model 186
Chystám se
Chystám se 140
Byl jsem
Byl jsem 105
Nebyl jsem
Nebyl jsem 86