Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mužská pokožka: voda a mýdlo nestačí

aktualizováno 
Nemusíte mít v koupelně baterii kelímků a lahviček, ale alespoň základní péči byste svému obličeji dopřát měli. V poličce nad umyvadlem by vám v žádném případě neměl scházet přípravek na čištění pleti, odstranění odumřelých kožních buněk a zvlhčení.

Doba, kdy si muži mohli dovolit zanedbávat kosmetické minimum, už je pryč. | foto: Profimedia.cz

Vyznáváte přesvědčení, že správný chlap má být cítit potem a ke kosmetické péči zcela stačí voda z kohoutku? Potom jste beznadějně pozadu. Mužů, jimž záleží na tom, jak vypadají a kteří nepovažují péči o svůj vzhled za zženštilost, stále přibývá. Podle údajů kosmetických firem stoupl za poslední roky prodej kosmetických produktů pro muže o čtyřicet až padesát procent. Muži jsou ochotni investovat stále víc peněz do kvalitních kosmetických výrobků. Mýdlu s jelenem a kouskům toaletního papíru nalepeným na ranky po holení už skutečně odzvonilo.

Mezi mužskou a ženskou pokožkou existují významné rozdíly, které byste měli znát při výběru vhodných kosmetických přípravků. I když si tedy občas vypůjčíte některý z četných kelímků své drahé polovičky, své kůži tím žádnou zvláštní službu neprokážete, protože její potřeby ženská kosmetika logicky nezohledňuje.

Méně vrásek, více potu

Podle německé studie, jejíž závěry byly zveřejněny v roce 2010 v magazínu Optics Letters, stárne ženská pokožka rychleji než pokožka mužů. Ve větší míře se na ní podepisuje poškození sluncem i stáří. Mužská pokožka ztrácí kolagen a elastin pomaleji než ženská, proto pro vás vrásky nebudou tak palčivým problémem jako pro vaši drahou polovičku.

Mnohem důležitější je, aby vaše kosmetické přípravky zvládly pokožku dostatečně hydratovat. I když vám to nemusí znít příliš mužně, vaše pokožka je také zranitelnější než pleť žen a snadněji se podráždí. Je to především proto, že vaše partnerka nejspíš neshazuje denně strniště rašící na tvářích. Tím, že se pravidelně holíte, poškozujete hydrolipický film pokožky, který má zajišťovat její přirozenou hydrataci.

Doba, kdy si muži mohli dovolit zanedbávat kosmetické minimum, už je pryč.

Výzkum z roku 2001 provedený na univerzitě v Kodani zase zjistil, že muži mají na povrchu kůže nižší pH než ženy. Mužská pokožka má kromě toho menší potní a mazové žlázy než ženská. Vzhledem k tomu, že většina aktivních látek z kosmetických produktů se vstřebává právě skrz tyto žlázy, musí se této skutečnosti přizpůsobit i složení kosmetických přípravků, které mají pečovat o mužskou pleť.

Přestože jsou mazové žlázy v mužské pokožce menší než u žen, produkují víc mazu. Je to způsobeno vysokou hladinou testosteronu. Když se po padesátém roce začne jeho produkce zmenšovat, klesá i produkce mazu. Právě kvůli větší produkci mazu je vaše pokožka náchylnější k akné a ucpaným pórům. Při čištění pleti byste proto měli sáhnout po intenzivnějších a silnějších přípravcích s antibakteriálním působením.

Důležité je vyčistit póry do hloubky a odstranit nečistoty a bakterie. Hledejte přípravky, které obsahují například tangarine nebo kyselinu glykolovou. Možná si budete připadat lehce perverzně, až si budete před zrcadlem čistit obličej, ale zase nebudete muset na rande maskovat pupínky na bradě a dokazovat, že pubertu už máte skutečně za sebou.

Hvězdná trojka

Pokud nemáte metrosexuální sklony, nepotřebujete mít v koupelně baterii lahviček a celkem v pohodě zvládnete každodenní péči s přípravky, které vám zajistí tři základní funkce: čištění pleti, odstranění odumřelých kožních buněk a zvlhčení. Jestliže chcete být skutečně zodpovědní a vzhled je pro vás důležitý, jako bonus si ještě můžete pořídit balzám na rty a krém, který občas aplikujete do okolí očí, kde je pokožka na poškození zvláště citlivá a kde vznikají jemné vrásky.

Když byste si měli vybrat jen jediný úkon, který svému obličeji každý den dopřejete, jednoznačně by to mělo být čištění. Právě kvůli větší produkci mazu je mužská pleť náchylnější k zadržování nečistot. Smiřte se s tím, že k vyčištění pórů vám rozhodně nebude stačit kostka mýdla, kterou si myjete ruce poté, co se přestanete vrtat v motoru auta. Pokud si umyjete obličej mýdlem, docílíte jedině toho, že ho dokonale vysušíte. Rozhodně se vám vyplatí investovat do kvalitního gelu nebo mycí emulze.

Samotné čištění však nestačí, jednou za dva až tři týdny byste měli vydrhnout svůj obličej kvalitním peelingem, který z něj odstraní odumřelé kožní buňky. Zní vám to zženštile a zbytečně? Jenže peeling dokáže mimo jiné i zmírnit podráždění po holení a po jeho použití pokožka lépe absorbuje vlhkost, tudíž je v mnohem lepší kondici.

Posledním krokem, který byste měli svému obličeji dopřát, jestli nechcete, aby vypadal jako smirkový papír, je hydratace. Při holení či sprchování se otevírají póry a pokožka tak ztrácí přirozenou vlhkost rychleji. Hydratační přípravky často obsahují i ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor), který je schopný ochránit pokožku před působením UVA a UVB paprsků. Můžete tak prospět svému obličeji hned dvojnásobně.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz