Pleš je postrachem mnoha mužů, aplikace gelů ani nošení čepic ji ale

Pleš je postrachem mnoha mužů, aplikace gelů ani nošení čepic ji ale nezpůsobuje. | foto: Profimedia.cz

Hlavně nenosit čepice aneb největší mýty o plešatění

  • 112
Postihuje jen staré muže a koledujete si o něj nošením pokrývek hlavy, používáním gelů na vlasy a jejich každodenním mytím. Seznamte se s nejrozšířenějšími mýty o padání vlasů.

Nejspíš už jste také slyšeli, že normální je, pokud vám vypadne sto vlasů denně. Tento názor byl však v roce 2008 vyvrácen výzkumem, který citoval magazín Archives of Dermatology. Vědci dokázali, že počet denně vypadnutých vlasů je individuální a závisí především na celkovém počtu vlasů (jde o jejich poměrnou část). Mladým mužům s hustou kšticí jich tedy denně vypadne mnohem více než mužům ve vyšším věku. Mýtus stovky však nebyl jediný, který se o vypadávání vlasů traduje.

Plešatění postihuje jen staré muže

Máte pocit, že pokud vám není šedesát, nemusíte si se ztrátou vlasů dělat těžkou hlavu, protože plešatění se přece týká jen starších mužů? Omyl. Řídnutí kštice se může objevit už u náctiletých, ale nejčastěji se jeho první příznaky poprvé objeví mezi dvaceti a třiceti lety. I když je řídnutí vlasového porostu většinou vnímáno spíše negativně, vědci pro vás přece jen mají jednu dobrou zprávu: u mužů, kteří začali plešatět před třicátým rokem, existuje významně menší pravděpodobnost rozvoje rakoviny prostaty.

Prokázala to studie vědců z americké University of Washington School of Medicine z roku 2010, kterou citoval magazín Cancer Epidemiology. Předpokládá se, že vysoká hladina mužských hormonů, která je jedním z faktorů přispívajících k plešatosti, zároveň snižuje riziko výskytu rakovinového bujení. U pánů, kteří začali ztrácet vlasy v raném věku, byl pozorován o 29 až 45 procent menší výskyt rakoviny prostaty než u jejich vrstevníků.

Když budete nosit často čepici, budete plešatí

Možná, že vám to tvrdila už vaše babička, protože přesvědčení o tom, že přílišné nošení klobouků a čepic způsobuje plešatost, je skutečně letité. I když přežilo roky a stále mu řada lidí věří, je to nesmysl. Velmi pravděpodobně vzniklo záměnou příčiny a důsledku: páni s prořídlým vlasovým porostem totiž nosili častěji klobouky proto, aby svou začínající pleš zamaskovali.

Plešatost je v naprosté většině případů způsobena kombinací genetických a hormonálních faktorů a s nošením čepic či klobouků nemá nic společného. Přesto je však pravda, že z hlediska zdraví vlasové pokožky se přílišné nošení těsných pokrývek hlavy příliš nedoporučuje. Pod těsnou čepicí či kloboukem se totiž pokožka mnohem víc potí, rozmnožují se bakterie a důsledkem může být i infekce pokožky vlasové části hlavy.

Plešatost postihuje jen muže

Plešatění je odjakživa spojováno spíše s muži, to však neznamená, že by se nadměrné vypadávání vlasů týkalo jen jich. Podle údajů American Hair Loss Association postihuje plešatění až čtyřicet procent žen. Čím starší žena, tím větší pravděpodobnost, že se u ní řídnutí vlasového porostu objeví.

Do padesáti let se plešatění objeví přibližně u jedné ze čtyř žen. Oproti tomu se plešatění objevuje u čtyřiceti procent mužů ve věku pětatřiceti let, u šedesátiletých tvoří však už podobně postižení šedesát procent. Odborníci však také dokázali, že ženy vnímají ztrátu vlasů mnohem hůře než muži a velmi obtížně se s ní vyrovnávají.

Po traumatu nebo stresu vám vlasy nevypadají

Může se vám to jevit jako babská povídačka, ale je tomu skutečně tak. Po prožitém silném stresu nebo traumatu vám vlasy mohou prořídnout či úplně vypadat. Nejčastěji se taková ztráta vlasů objeví po mimořádně traumatické události, jako je například prožitá nehoda, úmrtí někoho blízkého, vážné onemocnění blízkého člověka a podobně.

Za normálních okolností se osmdesát až devadesát procent folikulů nachází v růstové fázi, zatímco deset až dvacet procent je ve fázi klidové. Mimořádně vysoká hladina stresu či prožité trauma může tuto rovnováhu narušit, což se projeví nadměrným vypadáváním vlasů. Při stresu se totiž zvýší produkce hormonů, které mohou plešatění způsobit. Dobrou zprávou však je, že jde pouze o dočasnou plešatost a růst vlasů by se měl časem vrátit zpátky do normálu.

Pokud budete používat příliš gelu na vlasy, budete plešatí

Toto varování k vám nejspíš dorazilo už v pubertálních letech, kdy jste se svou bujnou kštici pokoušeli zkrotit za použití půl tuby gelu na vlasy. Pokud však pomineme estetické hledisko, z pohledu budoucí plešatosti je úplně jedno, kolik kilogramů gelu, vosku či spreje na vlasech budete mít.

Plešatost je způsobena geneticky a hormonálně a používání či nepoužívání vlasových produktů na ni nemá žádný vliv. To samé pravidlo platí i pro každodenní mytí vlasů, ani to k plešatosti nevede. Bohužel se však nezakládá na pravdě ani opačné tvrzení, že každodenní mytí studenou vodou vás před plešatěním spasí. Je pravda, že jím zvýšíte krevní zásobení pokožky vlasové části hlavy, ale pokud jste k plešatění předurčeni, vlasy vám budou padat vesele dál.