Největší mýty o rozvodu

aktualizováno 
Jakékoli, byť i nefunkční, manželství je lepší než rozvod, který vašim dětem zkazí celý život. Jako prevence rozchodu nejlépe funguje společné bydlení před svatbou a narození dítěte. Těmito mýty o rozvodech se ve svém životě rozhodně neřiďte.

Rozvod je nepříjemným krokem, může však uvolnit cestu k lepší budoucnosti pro dospělé i děti. | foto: Profimedia.cz

1.mýtus: jakékoli manželství je lepší než rozvod

Názor, že sebešpatnější a sebenekvalitnější manželství je lepší než vztah rozpustit je ve společnosti pevně zakořeněný. K čemu to vede, naznačil i nejnovější výzkum, podle něhož jedna čtvrtina sezdaných už svého partnera či partnerku nemiluje, patnáct procent by si chtělo vzít někoho jiného a tři z deseti uvažují o rozvodu. Nicméně každý pátý nespokojený člověk s ním váhá. Podle autorů je to právě kvůli společenskému mýtu, podle něhož je rozvod pouze špatným krokem.

Podle jiného výzkumu z letošního roku však může otevřít dveře do lepší budoucnosti a položit základy spokojenějšímu, pevnějšímu a stabilnějšímu manželství. Druhá manželství mají totiž mnohem větší šanci na úspěch, rozpadají se pouze v jednatřiceti procentech, zatímco první manželství končí rozvodem v pětačtyřiceti procentech.

2.mýtus: rozvod vás může potkat kdykoli

Ano, je pravda, že se váš vztah může rozpadnout v jakékoli fázi, bez ohledu na svou délku. Na druhou stranu je prokázáno, že čím déle spolu vydržíte, tím menší je pravděpodobnost rozvodu. Výzkum z letošního roku prokázal, že pokud spolu mladé páry překonají prvních deset let manželství, mají velkou pravděpodobnost, že spolu vydrží stejně dlouho jako manželské páry z generace jejich prarodičů. Zatímco v prvních letech po svatbě máte dvaačtyřicetiprocentní šanci, že se rozvedete, po deseti letech manželství toto riziko klesá na dvacet procent. Po dvaceti letech manželství už se rozvádí jen třináct procent párů a po třicetiletém manželství pouze deset procent.

3.mýtus: společné bydlení před svatbou snižuje riziko rozvodu

Zdá se to být dobrý nápad: sestěhujete se ještě před svatbou, abyste si vyzkoušeli společné bydlení a zjistili, jak jste spolu schopni fungovat v rámci každodenních povinností. Vědci na to mají však zcela odlišný názor. Podle výzkumu, jehož výsledky zveřejnil například deník Telegraph, se páry, které spolu před svatbou bydlely, rozvádějí mnohem častěji. Důvodem je podle vědců to, že se pro svatbu rozhodnou spíše kvůli zvyku, prostě kvůli tomu, že spolu již bydlí, než kvůli tomu, že by spolu skutečně chtěly strávit život. Pravděpodobnost rozvodu je u dvojic, které spolu bydlely i před svatbou, o deset procent vyšší než u těch, které se sestěhovaly až po svatbě.

4.mýtus: rozvod je pro děti vždy utrpením, které je poznamená na celý život

Je samozřejmé, že rozvod není příjemnou záležitostí pro nikoho ze zúčastněných a na děti má velký vliv. Nezpochybnitelnou je také skutečnost, že děti nesou rozvod většinou hůře než dospělí. Na druhou stranu však odborníci tvrdí, že rodiče dopad rozvodu na děti často přeceňují. Podle nich je rozvod pro děti sice bolestnou zkušeností, ale většina dětí se s ní dokáže poměrně rychle vyrovnat. Stejně tak upozorňují na to, že řada dospělých zbytečně zůstává v nefunkčním a defektním manželství jen proto, aby uchránili své potomky před traumatem z rozvodu. Autoři studie tvrdí, že naprostá většina dětí si z rozvodu rodičů "odnese" krátkodobé následky, jako jsou pocity úzkosti, vztek, šok či rozčarování. Ty však typicky vymizí do dvou let, dlouhodoběji poznamená rozvod rodičů pouze naprostou menšinu dětí. Nefunkční soužití rodičů, plné hádek, konfliktů a agrese, je podle psychologů pro děti mnohem větší zátěží.

5.mýtus: rozpadající se manželství zachrání dítě

Pojali jste úmysl počít dítě v naději, že potomek zachrání váš rozpadající se vztah? Omyl. Dítě představuje pro partnery naopak změnu tak obrovského rozsahu, že může ohrozit i fungování zdravého vztahu. Upozorňuje na to mimo jiné i výzkum z letošního roku, v němž vědci upozorňují, že narození dítěte není spojeno jen s radostí a optimismem, ale velmi často i se vztahovými otřesy, konflikty a hádkami. Ty jsou podle autorů výzkumu často způsobeny změnami v intimním soužití rodičů, které je po porodu, alespoň po nějakou dobu, výrazně horší než před narozením dítěte. Mnoho rodičů má také v několika prvních měsících potíže vyrovnat se se svou novou rolí. S konflikty, které předtím neexistovaly, se po narození dítěte potýkají dvě třetiny párů. Pokud je váš vztah už teď "nalomený", s plozením dětí proto rozhodně nespěchejte.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...Najdete na iDNES.cz