I mobil je na špičce hitparády předmětů, na nichž najdete nejvíc bakterií.

I mobil je na špičce hitparády předmětů, na nichž najdete nejvíc bakterií. | foto: Profimedia.cz

Tankovací pistole, TV ovladač v hotelu: kde číhá nejvíc bakterií

  • 15
Váš mobilní telefon, tankovací pistole u benzinky, kuchyňské prkénko nebo televizní ovladač v hotelu. Seznamte se s předměty, na nichž se to bakteriemi přímo hemží.

U vás doma

Devět z deseti lidí považuje za nejšpinavější předmět ve své domácnosti záchod, nicméně podle výzkumu z roku 2012 je jeho pověst nespravedlivá. Vědci z University of Arizona zkoumali, které věci v domácnosti poskytují útočiště největšímu počtu choroboplodných zárodků, přičemž pátrali zejména po E.coli a zlatém stafylokokovi. Překvapivě se zjistilo, že problém není ani tak v záchodové míse, kterou pravidelně dezinfikujete a umýváte, ale že mnohem víc choroboplodných zárodků se nachází například na vašem mobilním telefonu.

A co teprve kuchyňská prkénka. Zatímco na záchodové míse se nachází zhruba 25 bakterií na centimetr čtvereční, na kuchyňském prkénku, kde krájíte maso, zeleninu a další potraviny, se jich nachází dvěstěkrát víc. Podle odborníků za to může především skutečnost, že lidé dřevěné prkénko dostatečně neumyjí (do myčky ho nedáte a jen málokdo ho drhne vařící vodou), takže bakterie z masa se mohou ve vlhkém a teplém prostředí nerušeně množit. Když si potom na stejném prkénku nakrájíte zeleninu na salát, na vašem zdraví se to může značně podepsat.

V kuchyni je velmi problematická i houbička na nádobí, která opět poskytuje bakteriím ideální prostředí, vlhko a teplo. Podle provedených měření se v ní ukrývá pět milionů bakterií na centimetr čtvereční. Tím se houbička na nádobí posouvá jednoznačně na první místo v hitparádě nejšpinavějších věcí ve vaší domácnosti. Choroboplodným zárodkům se ještě mimořádně daří ve spárech mezi dlaždicemi v koupelně, v ledničce nebo na kuchyňské utěrce.

Podle dalšího výzkumu mohou být mikrobi ve vaší domácnosti vysoce rizikoví zejména pro osoby s horším imunitním systémem. Bakterie E. coli vám může způsobit průjem, infekci močových cest, zápal plic a další zdravotní komplikace. Zárodky salmonely obsahuje čtvrtina věcí ve vaší domácnosti a jsou původci průjmu, horečky a úporných bolestí žaludku. Plísně a houby jsou zase původcem alergických reakcí.

Na veřejnosti

Jezdíte často na služební cesty a přespáváte v hotelech? Pokud se domníváte, že jeho personál udržuje hotelové pokoje v dokonalé čistotě, je nejvyšší čas vrátit se zpátky na zem. Vědci z University of Houston zkoumali, jak je to vlastně ve skutečnosti s čistotou hotelových pokojů, a výsledky skutečně nebyly nijak povzbudivé. Pokojská stráví úklidem každého pokoje přibližně třicet minut a největší koncentrace bacilů se nachází na jejích pracovních nástrojích: mopu, houbičce, hadru. Ty zároveň slouží i jako cestovní prostředek mikrobů, kteří jsou jejich prostřednictvím přenášeni z pokoje do pokoje. Coby hotelového hosta by vás mohlo zajímat, že nejvíc choroboplodných zárodků leží na vypínačích světel a televizním ovladači.

Vlastníte auto? Odborníci tvrdí, že obrovské množství mikrobů je na tankovací pistoli u benzinových stanic. Koncentrace bacilů je tu dokonce vyšší než například u bankomatů nebo na madlech eskalátorů. Dalšímu útoku mikrobů budete čelit, jakmile sáhnete do peněženky, abyste zaplatili. Víc než devadesát procent bankovek je kontaminováno stafylokokem a dalšími choroboplodnými zárodky.

Napadlo vás někdy, že chřipku můžete chytit i z jídelního lístku v restauraci? Vědci upozorňují na to, že chřipkové viry dokáží na povrchu jídelního lístku přežít až osmnáct hodin, za tu dobu přitom projde rukama stovek lidí. Další nápor mikroorganismů na vás čeká na klikách dveří od toalet či na dávkovačích tekutého mýdla, které jsou kontaminovány především fekálními bakteriemi.