Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na co myslí... František Straka

aktualizováno 
Ve druhém dílu našeho seriálu "na co právě myslí..." se na stránkách XMAN.cz zpovídá jeden z nejslavnějších českých fotbalových trenérů, srdcař, elegán, muž emocí, ale nakonec vždy rytíř - František Straka. Nynější trenér Českých Budějovic otevřeně píše o tom, jak vidí nešvary českého fotbalu.

František Straka | foto: Martin AdamecMF DNES

Znáte mne, nemůžu než myslet na náš fotbal. Zaráží mne přitom jedna věc - máme v sobě vypěstovaný takový ošklivý zlozvyk, že míváme radost, když se někomu nedaří.

Cítím absenci kodexu slušnosti - chybí dnes i mezi námi trenéry. Můžu to porovnat s Německem, kde je takový kodex takřka na prvním místě.

Můžu dát příklad z poslední doby, kdy byl vyhozen trenér Chotěbuze Patrik Sander. Na tiskovce se tam k tomu všichni trenéři vyjádřili velice odmítavě, protože ten trenér dostal mančaft do 1. ligy a teď, když se mu pár kol nedařilo, byl vyhozen. Slavný Maghath dokonce odmítl podat prezidentovi Chotěbuze ruku.

U nás bohužel ta sounáležitost chybí. I trenéři se za zády pomlouvají, co vše dělají špatně. Je to trochu špinavý boj o džob, který jsem sám zažil na Spartě.

Například v Německu se ten nepsaný kodex udržuje v tom, že se trenéři o svých kolezích nevyjadřují a spíše si navzájem ve vyhrocených situacích pomáhají. Cítíte tam rytířskost a stavovskou čest.

Zažil jsem to i při svém nedávném působení v rakouském Insbrucku. Trenéři se třeba pohádají, ale po zápase si podají ruku a respektují se.

Myslím pochopitelně i na to, co se stalo mezi Teplicemi a Spartou. Vzpomínám si na podobné období v Německu. Tam to ale nakonec přineslo očistný proces.

Věřím, že i u nás budeme muset něco přehodnotit, aby se to už neopakovalo. Kdyby se dnes něco podobného stalo v Německu, byl by to exemplární příklad. A tím by to skončilo.

Podívejte se i na diváckou vyspělost v ostatních zemích. Přiznám se, že nesu těžce, když mne někdo uráží za plotem. Pak si říkám, zda bylo správné se vracet domů. Važme si těch, kteří se vracejí a přinášejí zkušenosti.

Je to i o integraci fanouška a dalších lidí s klubem, aby se s ním identifikovali nejen v dobrých, ale i ve špatných časech. V Německu nebo v Anglii se s tím vypořádali. Lidé pochopili, že nejde o nenávist, ale hlavně o sport, o čest a jakousi mezilidskost. Samotní hráči k tomu přispěli.

Sami bychom nyní měli zapracovat na tom, abychom otevřeli naše hranice pro evropský fotbal. To pak pro nás bude mnohem atraktivnější. Něco takového už se pomalu děje v našem basketu. Musíme rozbourat ten malý český rybník.

Autoři: ,Nejčtenější

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

OBRAZEM: Grid Girls odcházejí. Na svou práci jsme byly hrdé, říkají

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro...

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro jiné úzkoprsý diktát, který samotným...

Najdete na iDNES.cz