Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na co myslí... František Straka

aktualizováno 
Ve druhém dílu našeho seriálu "na co právě myslí..." se na stránkách XMAN.cz zpovídá jeden z nejslavnějších českých fotbalových trenérů, srdcař, elegán, muž emocí, ale nakonec vždy rytíř - František Straka. Nynější trenér Českých Budějovic otevřeně píše o tom, jak vidí nešvary českého fotbalu.

František Straka | foto: Martin AdamecMF DNES

Znáte mne, nemůžu než myslet na náš fotbal. Zaráží mne přitom jedna věc - máme v sobě vypěstovaný takový ošklivý zlozvyk, že míváme radost, když se někomu nedaří.

Cítím absenci kodexu slušnosti - chybí dnes i mezi námi trenéry. Můžu to porovnat s Německem, kde je takový kodex takřka na prvním místě.

Můžu dát příklad z poslední doby, kdy byl vyhozen trenér Chotěbuze Patrik Sander. Na tiskovce se tam k tomu všichni trenéři vyjádřili velice odmítavě, protože ten trenér dostal mančaft do 1. ligy a teď, když se mu pár kol nedařilo, byl vyhozen. Slavný Maghath dokonce odmítl podat prezidentovi Chotěbuze ruku.

U nás bohužel ta sounáležitost chybí. I trenéři se za zády pomlouvají, co vše dělají špatně. Je to trochu špinavý boj o džob, který jsem sám zažil na Spartě.

Například v Německu se ten nepsaný kodex udržuje v tom, že se trenéři o svých kolezích nevyjadřují a spíše si navzájem ve vyhrocených situacích pomáhají. Cítíte tam rytířskost a stavovskou čest.

Zažil jsem to i při svém nedávném působení v rakouském Insbrucku. Trenéři se třeba pohádají, ale po zápase si podají ruku a respektují se.

Myslím pochopitelně i na to, co se stalo mezi Teplicemi a Spartou. Vzpomínám si na podobné období v Německu. Tam to ale nakonec přineslo očistný proces.

Věřím, že i u nás budeme muset něco přehodnotit, aby se to už neopakovalo. Kdyby se dnes něco podobného stalo v Německu, byl by to exemplární příklad. A tím by to skončilo.

Podívejte se i na diváckou vyspělost v ostatních zemích. Přiznám se, že nesu těžce, když mne někdo uráží za plotem. Pak si říkám, zda bylo správné se vracet domů. Važme si těch, kteří se vracejí a přinášejí zkušenosti.

Je to i o integraci fanouška a dalších lidí s klubem, aby se s ním identifikovali nejen v dobrých, ale i ve špatných časech. V Německu nebo v Anglii se s tím vypořádali. Lidé pochopili, že nejde o nenávist, ale hlavně o sport, o čest a jakousi mezilidskost. Samotní hráči k tomu přispěli.

Sami bychom nyní měli zapracovat na tom, abychom otevřeli naše hranice pro evropský fotbal. To pak pro nás bude mnohem atraktivnější. Něco takového už se pomalu děje v našem basketu. Musíme rozbourat ten malý český rybník.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Najdete na iDNES.cz