Pozor, prsty o vás mohou napovědět více, než byste chtěli.

Pozor, prsty o vás mohou napovědět více, než byste chtěli. | foto: Profimedia.cz

Na délce záleží. Muži s kratším ukazováčkem jsou milejší k ženám

  • 16
Kratší ukazováček a delší prsteníček jsou indicií, že jsou jejich majitelé galantnější k ženám. To proto, že byli v matčině děloze vystaveni hormonům, které se se podepsaly na jejich nastavení. A díky nim mívají i více dětí.

„Je fascinující sledovat, že výkyvy hormonů ještě před narozením mohou v budoucnu ovlivnit chování dospělých lidí,“ komentoval výsledky studie její spoluautor Simong Young z univerzity McGill.

To, že poměr mezi délkou ukazováčku a prsteníčku poukazuje na úroveň mužských hormonů, především testosteronu, jimž byli vystaveni jejich držitelé v matčině lůně, věděli vědci již dávno. Aktuální výzkum však navíc poprvé prokázal, že se dotyčný poměr podepisuje i na chování k ženám. Muži s kratšími ukazováčky a delšími prsteníčky byli ve vztahu k ženám přístupnější, pozorněji jim naslouchali, byli otevřenějším ke kompromisům, více se smáli a dopřávali svým partnerkám více komplimentů.

O třetinu více se byli schopni se ženami dohodnout a o třetinu méně měli méně sporů. Týkalo se to přitom jak jejich intimních partnerek, tak ostatních žen, jako byly jejich kolegyně v práci. Muži s delšími ukazováčky a kratšími prsteníčky byli nepřístupnější dohodám a svárlivější, a to jak při jednání s ženami, tak s muži. Na délce prstů žen nezáleželo, zjistili vědci.

Výsledky výzkumu jsou velmi překvapivé, protože se zdají být v rozporu s předchozími studiemi, které odhalily, že čím kratší ukazováček a delší prsteníček, tím vyšší hladiny testosteronu, který je spojen s dominancí. Podle výzkumu z univerzity McGill jsou však právě takoví muži ideálními romantickými partnery.

Autoři studie otištěné v magazínu Personality and Individual Differences mají dokonce i vysvětlení předchozích studií, podle nich mívají muži s kratšími ukazováčky a delšími prsteníčky více dětí. „Naše výzkumy ukazují, že mají harmoničtější vztahy se ženami, jejich chování podporuje vytváření a udržování pevnějších vztahů, proto mají více potomků,“ říká spoluautorka studie Debbie Moskowitzová.

Její kolegyně Rachel Suttonová však vyzývá k dávce skepse. „Jen na poměr mezi délkou ukazováčku a prsteníčku bych nesázela,“ směje se v rozhovoru pro magazín Vice, podotýká však, že onen poměr naznačuje, jakým hormonům jsme byli v děloze vystaveni, což má vliv na rozvoj mozku. „Předchozí studie napověděly, že ženy s poměrem dálky druhého a čtvrtého prstu, který je typický pro ženy, mají typicky ženské snímky mozku. Myšlenka tedy zní, že hormony v děloze mohou mít vliv na rozvoj mozku – a později v našem životě i na chování lidí,“ tvrdí.

Studie jí a jejích kolegů není jedinou, která se v nedávné době na prsty zaměřila. Práce oxfordských vědců rozporně tvrdí, že muži se stejně dlouhým ukazováčkem a prsteníčkem bývají věrnější, zatímco majitelé delších prsteníčků mají tendence k nevěře. A ruští vědci mají za to, že ženy, jejichž ukazováček je delší než prsteníček, zastávají profese považované za typicky ženské, jako jsou zdravotní sestry či učitelky na základní škole. Naopak dámy, které se mohly prokázat kratším ukazováčkem než prsteníčkem, pracovaly na pozicích, jako je manažerka či právnička.

„Již se ví, že ženy, které byly více vystaveny prenatálnímu působení testosteronu, vykazují větší sebevědomí, agresivitu a ochotu riskovat,“ komentoval výsledky John Nye.