Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na vlastní kůži: jak se dělá lidská pochodeň

  9:00aktualizováno  9:00
Bez zoufale pobíhající hořící postavy se neobejde žádný poctivý akční snímek. Aby si ho diváci užili, někdo se připéct musí. Tím někým jsou filmoví kaskadéři, kluci zapálení pro svou věc.

I hořet se musí umět. | foto: Profimedia.cz

Takže ačkoli by to titulek mohl naznačovat, v článku se nevydáme po stopách mistra Jana Husa: podíváme se do zákulisí filmových triků a kaskadérských kousků.

Filmoví kaskadéři mají hoření v popisu práce. Všude tam, kde potřebuje režisér potácející se živou pochodeň, oběť výbuchu nebo požáru, nastrčí kaskadéra, který se svého úkolu umí zhostit opravdu urputně, v tomto případě je případnější spíš termín horlivě.

Žádnému poctivému kaskadérovi totiž jeho stavovská čest nedovolí, aby pro přemíru tepla nebo trochu bolesti zkazil záběr.

Takže tihle kluci vědí, co to je, jít až za hranici lidských možností.

Jak se s takovou výzvou poperu já?

Přímo v barrandovských ateliérech se mě ujímá šéf agentury filmových kaskadérů FILMKA Láďa Lahoda, podsaditý tvrďák se šátkem na hlavě, který už si podle rutinního přístupu evidentně taky odhořel svoje.

Sekunduje mu jeden z jeho kmenových kaskadérů, jinak též profesionální hasič Petr Hnětkovský. Tihle dva mi v následujících chvílích ukazují, jak to vypadá, když se to lidově řečeno vezme pěkně do teplejch. A to doslova.

Základem přežití v plamenech je pochopitelně správná ochrana. Takže  se napřed soukám do mnoha kusů nehořlavého prádla, jaké používají třeba automobiloví závodníci.

I hořet se musí umět.

Další vrstvu tvoří ohnivzdorný overal, rovněž užívaný i v automobilovém sportu. Pánové jsou pintlich a na všem si dávají hodně záležet.

Ne, že by mi to vadilo. Při nebezpečných tricích hrozí totiž největší nebezpečí právě tehdy, pokud se něco zanedbá nebo podcení.

Když mám na sobě dostatek nehořlavých vrstev, nacházíme si malý příhodný plácek hned vedle skladu s kaskadérským materiálem. Ze skladu přináší Láďa Lahoda kýbl speciálního chladivého gelu a starý, pořádně tlustý kabát.

Protože si pro tentokrát udělil roli palivce, staví na zem láhev s benzinem a zapalovač. Petr jako hasič profesionál si  paralelně chystá na dosah několik příručních hasicích přístrojů.

Potírám si gelem celou hlavu a obličej, na radu zkušenějších si pořádně promazávám hlavně krk a citlivé uši, navlékám si ohnivzdornou kuklu a přes sebe přehazuji starý hubertus, určený pro dnešek k likvidaci žehem.

Láďa mi poté uděluje poslední velmi důležité rady: „Necouvej! Oheň se může dostat před tebe a spálit ti obličej. Naopak se pomalu pohybuj jen směrem dopředu, aby plameny plápolaly za tebou. Jak na tebe zakřičíme, lehni na zem a rukama si chraň hlavu – to už tě budeme hasit.“

Prázdným polknutím mi trochu poskakuje ohryzek, ale hrdinsky přikyvuji a otáčím se ke kaskadérům zády, aby mě mohli přiměřeně potřísnit benzinem.

Chvíle napětí.

Pak už slyším jenom: "Hoříš!“

Přesně podle instrukcí kráčím dopředu volným krokem a pro větší efekt kolem sebe mávám rukama, jak to znám z akčních bijáků. Netuším, jak vysoké plameny mi šlehají ze zad, a Petrovo uznalé "hoříš pěkně“ mě nijak zvlášť neuklidňuje.

Až zpětně na fotkách a videozáznamu vidím, že plameny šlehají místy i metr a půl vysoko.

A rozhodně to pěkně připaluje už po pár krocích, přes všechen gel i nehořlavé vrstvy.

I hořet se musí umět.

Nějakých patnáct vteřin mě kaskadéři nechávají plápolat, pak se na příkaz vrhám k zemi a zvedám se až poté, co mě a blízké okolí řádně zkropí obsah tří malých hasicích přístrojů.

V hubertusu zeje díra, jako by jím prosvištěl čert, ale jinak to ve zdraví přežívám já i další vrstvy oblečení. 

A to si představte, že profesionální kaskadéři musejí kvůli dobrému záběru vydržet plápolat i víc než minutu, často v mnohem větším rozsahu, takže to odnesou i nějakou tou popáleninou.

A, jak už jsme si řekli, nikdy nepovolí. Protože kdo by povolil, ten u skutečných kaskadérů nemá co dělat. Tak je to.

Zajímavost: aby nevzpláli sirkaři

Baštou českých zápalek je Solo sirkárna v Sušici. Pracovníci, kteří vyrábí hlavičky od zápalek, a ti, kteří dělají škrtátka, musejí z bezpečnostních důvodů pracovat odděleně. Prach z obou materiálů se totiž usazuje na oblečení a vzájemným třením by se pracovníci z obou provozů mohli vznítit.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

VIDEO: Reportér Rádia Impuls sjel divokou Sázavu a rozrážel ledy na Vltavě

Zuřivý reportér - adrenalin

Vzduch minus dva stupně, voda ve Vltavě mezi jedním a dvěma nad nulou a ledová vrstva na hladině. Zuřivý reportér Rádia...

VIDEO: Sparring partnera hledám jen těžko, říká český mistr v kickboxu

Daniel Škvor

Loni podstoupil šest zápasů, všechny vyhrál. Vynesly mu dva tituly, na podzim se stal mistrem světa organizace WACO,...

Najdete na iDNES.cz