Kalendář Pirelli 2009 | foto: Peter Beard

Nahé ženy v divočině: podívejte se na kalendář Pirelli 2009

  • 19
Vzdává hold ženské kráse a síle i magii a moci nedotčené přírody v Africe. Kalendář Pirelli pro příští rok znovu potvrdil, proč je již více než čtyřicet let kulturní ikonou. Jeho výtisky se dostávají jen do rukou VIP elity, na třicet snímků se však už dnes, den před českou premiérou kalendáře, můžete exkluzivně podívat na Xman.cz i vy.

Pirelli si vždy dává záležet, aby se kalendář stal uměleckým dílem, které bude mít nadčasový přesah. Vydání, které bude šťastlivce z řad ekonomické a politické smetánky provázet příštím rokem, tohle zadání splnilo do puntíku.

KALENDÁŘ PIRELLI JE ZBOŽÍM JEN PRO VYVOLENÉ, ZÍSKAT HO VŠAK MŮŽETE I VY, ZÚČASTNÍTE-LI SE 4. PROSINCE EXKLUZIVNÍ AUKCE NA IDNES.CZ

Své kulisy našel kalendář v Botswaně, v deltě řeky Okavango a na poušti Kalahari, v místech, která jsou jedněmi z mála nedotčených oblastí v Africe, které ještě vzdorují plundrování pro zisk a válečnému pustošení. Výběr lokality nebyl rozhodně náhodný, kalendář je totiž mocným ekologickým protestem proti necitlivému zacházení s africkou přírodou.

Kalendář Pirelli 2009: Malgosia Bela a Mariacarla Boscono

Protestem, jehož nositelkami je sedmero žen – světových modelek. Daria Werbowy z Kanady, Emanuela de Paula a Isabeli Fontana z Brazílie, Lara Stone a Rianne Ten Haken z Nizozemska, Malgosia Bela z Polska a Italka Mariacarla Boscono se však tak, jak jsou v kalendáři zachyceny, vzpírají tomu, být viděny jako zástupkyně „něžného a slabého pohlaví“.

Naopak, jsou ztvárněny jako bytosti plné živočišné síly: jako jediná možná naděje, která může svět vyvést ze slepé uličky.

To je ostatně jedno z hesel muže, který během deseti dnů, které modelky v divočině strávily, držel v ruce fotoaparát – Petera Bearda.

Jeho angažováním si Pirelli zařadil do své kolekce špičkových fotografů, kteří se pod jeho kalendář podepsali, skutečné eso.

Dnes sedmdesátiletý fotograf, tvůrce koláží a spisovatel je bezpochyby těžko zařaditelnou osobností a mužem mnoha tváří.

Je playboyem z bohaté rodiny, umělcem se svébytným rukopisem, ale též tak trochu zatrpklým kritikem moderní civilizace a pečlivým dokumentaristou života kolem sebe.

Takhle vznikal v Africe kalendář Pirelli 2009.

Beard není rozhodně známý jen jako obránce africké přírody, ale též jako přítel celebrit všeho druhu, modelek, malířů, rockových hvězd a boháčů. V jejich výčtu neschází Andy Warhol, Truman Capote, Mick Jagger, Jackie Onassisová, ale také majitel luxusní newyorské eskortní agentury a „král všech pasáků“, jak si sám říkal, Jason Itzler.

Poprvé Beard Afriku navštívil v letech 1955 a 1960. Pod dojmem knihy Vzpomínky na Afriku baronky Karen Blixenové, jejímž důvěrným přítelem se stane, se na černý kontinent ale vrací, aby se na třicet let usadil v Keni.

Právě v Africe nalezl ústřední téma svého života: ničení posledních zbytků zvířecího ráje lidskou rukou. V roce 1965 vydává svou první knihu Konec hry. Brutální, šokující svědectví o zániku divoké přírody je postaveno zejména na vymírání zvířat, k němuž ho vázalo nejtěsnější pouto – slonů.

Takhle vznikal v Africe kalendář Pirelli 2009.

Od roku 1949, od svých jedenácti let, tvoří své „deníky“, které jej proslavily snad nejvíc. Jejich stránky jsou pokryty fotografiemi, kresbami, přepisy telefonních rozhovorů, nalepeným hmyzem, kapkami Beardovy vlastní krve. Jsou výpovědí o jeho vztahu k ženám, k Africe, k newyorské umělecké scéně, pozlátkovému světu módy, k Hollywoodu i americkým vládám.

Ve své radikální kritice všech, kteří zacházejí necitlivě s přírodou a původním životem na Zemi, přitom Beard nešetří nikoho: na jeho seznamu škůdců neschází nejen americký prezident, vládci nadnárodních organizací, ale ani nevládní skupiny a mesiášští bossové světové charity Bob Geldof a Bono.

Takhle vznikal v Africe kalendář Pirelli 2009

Proti těm všem plive Beard tutéž námitku: „Sypou peníze do černé díry, jako nějací misionáři! Léky! Západní dogma, politici, právníci!“ „Byrokrati z OSN, George W. Bush na G 8 a v Kjótu… a jeho dokonce ještě trapnější, patetické turné po Africe: jen rozdávat peníze – hodně se cpou, kam nemají, méně chápou …“

Jejich byznys, jejich politika sentimentality, která vypadá tak ušlechtile a heroicky, slouží jen
k ukonejšení jejich viny za zisky, které dolují, horlí Beard.

Do Afriky se kalendář Pirelli vydal z Číny: Patrick Demarchelier, který fotil vydání kalendáře pro letošní rok, totiž našel inspiraci v pověstné Francouzské čtvrti v Šanghaji, v jejích uličkách plných nevěstinců a pomíjivé lásky.

Kalendář Pirelli byl poprvé představen v roce 1964 a s výjimkou let 1975–1983, kdy nebyl vydáván, je každoročně ostře sledovanou a debatovanou fotografickou událostí.

Na jeho tvorbě se podíleli přední světoví fotografové, například Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh nebo Bruce Weber.

Krásky z titulních stran společenských a módních časopisů a největší hvězdy přehlídkových mol i filmového plátna jsou spojovány právě s tímto fotografickým skvostem.

Patří k nim Naomi Campbellová, Cindy Crawfordová, Jennifer Lopezová, Kate Mossová nebo naše Karolina Kurková a mnohé další.

Vždy se vydává jen limitovaná série 30 tisíc kalendářů, které jsou určeny pro významné zákazníky, slavné osobnosti a hlavy států.

Exkluzivně se kalendář již od roku 2002 draží na iDNES.cz. Kalendář pro rok 2008 byl loni v aukci na iDNES.cz vydražen za 170 tisíc korun, které byly určeny na nákup inverzního mikroskopu pro genetické analýzy pro Masarykovo genetické centrum.

Výtěžek z letošní aukce půjde na nákup stolu pro celotělové ozařování. Jde o speciální metodu, kterou se dosáhne rovnoměrného ozáření celého těla před transplantací kostní dřeně především u hematologických malignit jako například leukemie.