Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naslouchejte jí a zapomeňte na sex aneb co pro ni musíte udělat po porodu

aktualizováno 
Z porodnice jste si nepřivezli jen miminko, ale i vyčerpanou a možná nervózní či dokonce nevrlou partnerku. Výkyvy nálady a depresivní ladění, které se odborně nazývá baby blues, se podle statistik objevuje po porodu až u osmdesáti procent žen. Nejen ony si proto po návratu domů zaslouží to nejohleduplnější zacházení.
Po návratu z porodnice potřebuje vaše žena maximální porci empatie

Po návratu z porodnice potřebuje vaše žena maximální porci empatie | foto: Profimedia.cz

1. Nechte ji vyspat

Představte si, jak by vám bylo, kdybyste uběhli maraton a hned potom vás zavřeli do místnosti, kde se spustí příšerný rámus, kdykoli se pokusíte zavřít oči. Přesně tak se po porodu cítí vaše partnerka.

Má za sebou vyčerpávající porod, ale nedostala žádnou šanci na regeneraci nebo odpočinek, protože dítě potřebuje každé tři hodiny (nebo tak nějak) nakrmit. "O fyziologické potřebě spánku a o tom, že bez něj naše tělo nedokáže fungovat, zřejmě není potřeba mluvit. Po porodu ženy často pociťují extrémní únavu způsobenou jednak náročným porodem, poporodními zraněními, ale i velkým stresem a zcela novými úkoly, které musí plnit," vysvětluje psycholožka Zdena Dušková.

"Základem nápravy je, aby se žena alespoň několik dní po porodu mohla do sytosti prospat a načerpat novou energii. Ideální situace nastává, pokud matka může spát tehdy, když usne její novorozené dítě."

2. Naslouchejte jí

Jistě, devět měsíců se všechno točilo kolem ní a všichni jí vycházeli vstříc, ale smiřte se s tím, že celé šestinedělí to nebude jinak. Možná vás k smrti nudí poslouchat, kolikrát za noc se vaše dítě vzbudilo, jak dlouho pilo a kolikrát mu přes den měnila pleny. Jenže se zkuste vcítit do její kůže a představte si sami sebe v situaci, kdy byste trávili celý den jen ve společnosti mimina. Rázem by pro vás konzistence dětské stolice nabrala dramaticky na významu. Nechte ji vypovídat se a zajímejte se o to, co vám chce říct. Dospělí posluchači jsou pro novopečené matky nedostatkovým zbožím.

Poporodní deprese, baby blues, čeká až na osmdesát procent žen

3. Zajímejte se o její pocity

"Velmi častým projevem poporodní deprese jsou pocity méněcennosti a absolutního selhání v roli matky. Žena má pocit, že své dítě nemá dostatečně ráda, pokud k němu necítí pozitivní vazbu každou minutu. Trpí výčitkami svědomí, že není dobrá matka a že svému dítěti ubližuje. Objevují se pocity osamění a nepochopení, za nimiž logicky následuje podrážděnost a přecitlivělost," varuje psycholožka.

Zajímejte se proto o její pocity, starosti i obavy a rozhodně nespoléhejte na to, že vždy byla sebevědomá a racionální, protože po porodu to už nemusí platit. Možná budete překvapeni, jakými pochybami se trápí.

4. Zapojte se

Naučte se koupat, přebalovat nebo alespoň čas od času vezměte dítě sami na vycházku, aby si vaše partnerka mohla odpočinout. "Zapojení se muže do každodenních povinností kolem dítěte je prospěšné pro všechny," tvrdí psycholožka.

"Kromě úlevy, které se dostane matce, ztratí oba rodiče ostych a strach z toho, že s dítětem manipuluje muž. Muži mají totiž často strach, že nebudou umět s dítětem správně zacházet a ublíží mu, přičemž tyto obavy v nich ještě podporují ženy, které se jim dítě bojí svěřit do péče." Čím dříve se naučíte o svého malého potomka starat, tím více vám bude vaše partnerka vděčná, o vytváření pout mezi vámi a tím malým človíčkem ani nemluvě.

5. Zapomeňte na sex

Ano, je možné, že se na vás manželka vrhne ještě v průběhu šestinedělí a bude se náruživě dožadovat svých práv. Raději s tím ale nepočítejte. Přece jen je její tělo ještě rozbolavělé po porodu, hojí se jí stehy z případného nástřihu a veškerou energii věnuje vašemu dítěti. Je pravděpodobné, že na erotické laškování už jí žádná nezbude.

"Častým problémem žen po porodu je nespokojenost s vlastním tělem, které se po něm samozřejmě změní. Ženy často trpí sníženým sebevědomím, pocitem, že se už svému partnerovi nemohou líbit," upozorňuje psycholožka. Dejte jí čas, nenaléhejte a nešetřete komplimenty. Zdůrazňujte jí, že je pro vás stále přitažlivá, pomůžete tak rychlejšímu návratu do sexuálního života.

Autoři: ,Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

OBRAZEM: Grid Girls odcházejí. Na svou práci jsme byly hrdé, říkají

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro...

Pro jedny je to další malé vítězství moderních hodnot a ženské emancipace, pro jiné úzkoprsý diktát, který samotným...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz