Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naslouchejte jí a zapomeňte na sex aneb co pro ni musíte udělat po porodu

aktualizováno 
Z porodnice jste si nepřivezli jen miminko, ale i vyčerpanou a možná nervózní či dokonce nevrlou partnerku. Výkyvy nálady a depresivní ladění, které se odborně nazývá baby blues, se podle statistik objevuje po porodu až u osmdesáti procent žen. Nejen ony si proto po návratu domů zaslouží to nejohleduplnější zacházení.
Po návratu z porodnice potřebuje vaše žena maximální porci empatie

Po návratu z porodnice potřebuje vaše žena maximální porci empatie | foto: Profimedia.cz

1. Nechte ji vyspat

Představte si, jak by vám bylo, kdybyste uběhli maraton a hned potom vás zavřeli do místnosti, kde se spustí příšerný rámus, kdykoli se pokusíte zavřít oči. Přesně tak se po porodu cítí vaše partnerka.

Má za sebou vyčerpávající porod, ale nedostala žádnou šanci na regeneraci nebo odpočinek, protože dítě potřebuje každé tři hodiny (nebo tak nějak) nakrmit. "O fyziologické potřebě spánku a o tom, že bez něj naše tělo nedokáže fungovat, zřejmě není potřeba mluvit. Po porodu ženy často pociťují extrémní únavu způsobenou jednak náročným porodem, poporodními zraněními, ale i velkým stresem a zcela novými úkoly, které musí plnit," vysvětluje psycholožka Zdena Dušková.

"Základem nápravy je, aby se žena alespoň několik dní po porodu mohla do sytosti prospat a načerpat novou energii. Ideální situace nastává, pokud matka může spát tehdy, když usne její novorozené dítě."

2. Naslouchejte jí

Jistě, devět měsíců se všechno točilo kolem ní a všichni jí vycházeli vstříc, ale smiřte se s tím, že celé šestinedělí to nebude jinak. Možná vás k smrti nudí poslouchat, kolikrát za noc se vaše dítě vzbudilo, jak dlouho pilo a kolikrát mu přes den měnila pleny. Jenže se zkuste vcítit do její kůže a představte si sami sebe v situaci, kdy byste trávili celý den jen ve společnosti mimina. Rázem by pro vás konzistence dětské stolice nabrala dramaticky na významu. Nechte ji vypovídat se a zajímejte se o to, co vám chce říct. Dospělí posluchači jsou pro novopečené matky nedostatkovým zbožím.

Poporodní deprese, baby blues, čeká až na osmdesát procent žen

3. Zajímejte se o její pocity

"Velmi častým projevem poporodní deprese jsou pocity méněcennosti a absolutního selhání v roli matky. Žena má pocit, že své dítě nemá dostatečně ráda, pokud k němu necítí pozitivní vazbu každou minutu. Trpí výčitkami svědomí, že není dobrá matka a že svému dítěti ubližuje. Objevují se pocity osamění a nepochopení, za nimiž logicky následuje podrážděnost a přecitlivělost," varuje psycholožka.

Zajímejte se proto o její pocity, starosti i obavy a rozhodně nespoléhejte na to, že vždy byla sebevědomá a racionální, protože po porodu to už nemusí platit. Možná budete překvapeni, jakými pochybami se trápí.

4. Zapojte se

Naučte se koupat, přebalovat nebo alespoň čas od času vezměte dítě sami na vycházku, aby si vaše partnerka mohla odpočinout. "Zapojení se muže do každodenních povinností kolem dítěte je prospěšné pro všechny," tvrdí psycholožka.

"Kromě úlevy, které se dostane matce, ztratí oba rodiče ostych a strach z toho, že s dítětem manipuluje muž. Muži mají totiž často strach, že nebudou umět s dítětem správně zacházet a ublíží mu, přičemž tyto obavy v nich ještě podporují ženy, které se jim dítě bojí svěřit do péče." Čím dříve se naučíte o svého malého potomka starat, tím více vám bude vaše partnerka vděčná, o vytváření pout mezi vámi a tím malým človíčkem ani nemluvě.

5. Zapomeňte na sex

Ano, je možné, že se na vás manželka vrhne ještě v průběhu šestinedělí a bude se náruživě dožadovat svých práv. Raději s tím ale nepočítejte. Přece jen je její tělo ještě rozbolavělé po porodu, hojí se jí stehy z případného nástřihu a veškerou energii věnuje vašemu dítěti. Je pravděpodobné, že na erotické laškování už jí žádná nezbude.

"Častým problémem žen po porodu je nespokojenost s vlastním tělem, které se po něm samozřejmě změní. Ženy často trpí sníženým sebevědomím, pocitem, že se už svému partnerovi nemohou líbit," upozorňuje psycholožka. Dejte jí čas, nenaléhejte a nešetřete komplimenty. Zdůrazňujte jí, že je pro vás stále přitažlivá, pomůžete tak rychlejšímu návratu do sexuálního života.

Autoři: ,


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Najdete na iDNES.cz