Přetržení tricepsu dá o sobě kromě pekelné bolesti vědět i hematomem.

Přetržení tricepsu dá o sobě kromě pekelné bolesti vědět i hematomem. | foto: Profimedia.cz

Sportovní zranění: když se svaly přetrhnou

  • 10
Sportujete, najednou se ale ozve zlověstné prasknutí, následuje ochromující bolest a možná dokonce zjistíte, že nemůžete pořádně hýbat nohou nebo rukou. Zjišťovali jsme, co se děje při natržení svalu.

Natažené či natržené svaly patří, podle odborníků, k nejčastějším sportovním zraněním vůbec. Nejčastěji k nim dochází při běhu, fotbalu a tenisu a mezi nejpostiženější patří hamstringy (svaly na zadní straně stehen) a lýtkové svaly.

Jak mu předejít

Následující tipy vám pomohou předejít sportovnímu zranění:

před sportováním se zahřejte a svaly protáhněte

zátěž při sportu zvyšujte pozvolna

udržujte si zdravou tělesnou váhu, nadváha klade na svaly větší nároky a zvyšuje riziko jejich přetížení

při sportování dbejte na správnou techniku a provedení pohybu

dbejte na dostatečný pitný režim, dehydrované svaly jsou náchylnější ke zranění

naslouchejte svému tělu a nikdy nepřemáhejte bolest

Každý sval se skládá z množství vláken, která zajišťují jeho natažení i smrštění. Jsou v neustálém napětí, jinak řečeno svalovém tonu. V tomto napětí jsou některá vlákna i v situaci, kdy je sval uvolněný, a jsou "nastavená", respektive zvyklá, na určitou zátěž. Pokud jste tedy v posledních několika měsících dobíhali maximálně jednou za dva týdny autobus, budou vaše svaly zřejmě značně "zlenivělé" a zátěž, kterou vydrží, nebude oslňující.

Představme si, že se v tomto tělesném rozpoložení rozhodnete, že své tělo přinutíte uběhnout deset kilometrů v pekelném tempu. Nejenže svaly nejsou na tento požadavek absolutně připraveny, vy se navíc, jako většina nárazových sportovců, nebudete ani obtěžovat jejich zahřátím či protažením před výkonem. Pitnému režimu také moc nedáte, čímž své svaly postavíte prakticky před nesplnitelný úkol.

Prohlubeň v místě přetržení

Vaše netrénované svaly se nyní musejí extrémně natahovat nebo naopak smršťovat. V okamžiku, kdy je překročen maximální rozsah svalového vlákna, dochází ke vzniku trhlinek. Rozsah poškození je různý podle toho, zda se jedná jen o trhlinky mikroskopické velikosti, nebo je poškození závažnějšího charakteru.

První pomoc

Při namožených/natržených svalech:

okamžitě se sportem přestaňte

postižené místo ledujte, led by však neměl na pokožce zůstat déle než čtvrt hodiny

poté postižené místo stáhněte obvazem

pomůže vám i zvýšená poloha (např. zraněnou nohu podložte polštáři)

dopřejte si dostatek odpočinku

pokud bolest neustupuje, nebo se dokonce zhoršuje, je potřeba vyhledat lékaře

Pokud je poranění svalu jen mírného stupně, trhlinky se objevují jen na několika málo svalových vláknech, sval sám však zůstává celistvý a jeho funkce není nijak narušena. I přesto, že vás to bolí, jste tedy schopni pohybu. Při středně závažném postižení je natrženo či úplně přetrženo větší množství svalových vláken, což vede k větší bolesti a v okolí svalu se objevuje otok. Ten je většinou způsoben tím, že dojde k narušení cévní stěny, z cév potom uniká tekutina, která se hromadí v okolních tkáních a projevuje se navenek právě jako otok.

Při nejzávažnějším stupni poškození dojde k přetržení všech svalových vláken, čímž se sval "rozdělí" na dvě části. Každá z těchto částí se okamžitě smrští ke svému úponu. Je samozřejmé, že tím dojde ke kompletní ztrátě funkčnosti svalu - nemluvě o citelné bolesti, která tuto záležitost doprovází. Někdy se kompletní přetržení svalu projeví také jako jakási prohlubeň pod kůží v místě, kde se od sebe dvě části přetrženého svalu vzdálily. V okamžiku maximálního přetížení můžete dokonce slyšet zřetelné prasknutí, které přetržení svalu doprovází.