Každý muž má doma několik milenek, jen to neví, říká autor Návodu na ženy

aktualizováno 
Žena je nevyzpytatelná bytost s chaoticky se měnícími názory a emocemi, myslel si dřív. Dnes zná pár jednoduchých pravidel, jak se v ženské proměnlivosti vyznat. Pochopil, že změny se opakují v cyklech. „Z mých vztahů se ženami proto zmizela nuda,” říká Erik Hutter, spoluautor knihy Návod na ženy.

Díky pochopení cyklického charakteru ženského života se prý Erika Hutterovi ve vztazích lépe kormidluje. | foto: archiv Erika Huttera

Publikaci napsal společně se svou ženou Danou-Sofií Šlancarovou. Partneři v ní společně vysvětlují, jak ženy kvůli hormonálním změnám v těle procházejí v průběhu přirozeného menstruačního cyklu v jednom měsíci čtyřmi fázemi, během kterých se radikálně mění jejich nálady, chuť na sex, fyzické i psychické schopnosti a způsoby uvažování. Ukazují, že zdánlivá ženská nevyzpytatelnost má jasný harmonogram, jehož může využít i muž.

Co přinese znalost takové zdánlivě čistě ženské věci, jako je měsíční cyklus, do života muže?
Víc klidu a pohody, protože bude znát pár základních lehce uchopitelných pravidel, jak se žena proměňuje. A díky tomu zcela zmizí, nebo se alespoň sníží množství nedorozumění vznikajících zdánlivě bez příčiny a zmizí dojem chaosu z ženské „nevyzpytatelnosti“.

Fotogalerie

Jak vám znalost těchto pravidel prakticky pomáhá v každodenním soužití s vaší ženou?
Vnímám teď řadu věcí, které by jinak vedly k nedorozumění nebo konfliktu, úplně jinak, a můžu proto mnoha konfliktům úspěšně předcházet. Například když si všimnu, že se moje žena přehoupla do premenstruační fáze, vím, že nemá smysl s ní otevírat debatu a řešit nějaké problémy. Stejně tak vím, že od ní pravděpodobně uslyším řadu připomínek k věcem, které podle ní nejsou aktuálně v pořádku, a nezaskočí mě to. Neberu si to už tak osobně jako dřív, informaci pouze přijmu a rozhodně se nepouštím ihned do řešení.

Má obávaná premenstruační fáze i nějakou výhodu?
Když potřebuji další nezávislý pohled třeba na nějaký byznysový projekt, vím, že mi její premenstruačně kritické oko může dát cenné podněty, které by mě nemusely napadnout.

Jak fungovaly vaše vztahy před tím, než jste začal brát v potaz ženskou cykličnost?
Dalo by se asi říci, že normálně, podobně jako většině lidí. Ale když jsem objevil, že je možné celkem jednoduše mít se ženami vztahy výrazně lepší v podstatě jenom díky tomu, že budu respektovat jejich odlišnost, otevřel se přede mnou celý nový svět k objevování. Zmizela obvyklá postupem času více či méně se opakující nuda, šeď a obyčejnost a naopak přibylo víc klidu, pohody, zábavy i sexu.

Co se změnilo, co teď děláte jinak?
Zejména ženám víc naslouchám a víc respektuju jejich názory a potřeby, i když jim někdy nemusím jako muž zcela rozumět. Díky tomu se mnou ženy najednou komunikují otevřeněji a naše vztahy jsou hlubší, ať už jde o ty osobní, či pracovní. Snadněji se domluvíme, protože si zkrátka lépe vzájemně rozumíme.

Čtyři fáze cyklické ženy

  • 1. - 6. den: menstruační fáze: klid, odpočinek, nadhled, moudrost, vhledy, očista, fyzický útlum, ukončování věcí, vidění podstaty, vědomí vyššího smyslu
  • 7. - 13. den: dynamická fáze: akce, síla, rychlost, sebejistota, logika, netrpělivost, nové projekty, práce, úkoly
  • 14. - 20. den: ovulační fáze: sex a milování, péče o druhé, naslouchání, krása, ženství, týmová práce, optimismus
  • 21. - 28. den: premenstruační fáze: intuice, nápady, kreativita, systém a struktura, dokončování věcí, pokles energie, strachy a obavy, přecitlivělost, kritičnost, plačtivost

(podle knihy Návod na ženy)

Vidíte teď pověstnou ženskou „náladovost a nevyzpytatelnost” v jiném světle?
Dřív jsem si myslel, že žena je naprosto nevyzpytatelná bytost s chaoticky se měnícími názory a emocemi. A to často vedlo k větší či menší frustraci, zejména když přišla ona obávaná premenstruační fáze, kdy je na první pohled všechno špatně. Teď, když vím, že to má své zákonitosti a důvody, že se s tím dá pracovat a stinné stránky je možné zmírnit nebo zcela odstranit, mám daleko klidnější a pohodovější život než dřív. Navíc mě baví zjišťovat, jak to u různých žen funguje v některých ohledech mírně odlišně.

Jedna věc je však vědět a druhá to opravdu přijmout.
Dá se to, ale souhlasím, že to není úplně snadné a že to nejde ze dne na den. Zahodit všechna dogmata a předsudky, začít zkoumat něco dosud nepoznaného, objevovat, co s tím lze dělat, nebo si nebrat osobně náhlé změny či výkyvy, to chvíli trvá. Je třeba ale zdůraznit, že to není záležitost pouze pro muže, ale i pro ženy samotné, aby svou cykličnost poznávaly a respektovaly. Protože pak udělají ve vztahu onu důležitou část, díky které bude stát muži za to, aby on udělal tu svou. Harmonický vztah je totiž vždy úkol pro obě strany.

Dodržujete doma pravidla popsaná v Návodu na ženy?
To, o čem v knize píšeme, je prověřeno i naší vlastní každodenní praxí. Například nechat ženu více odpočívat v premenstruační fázi a zejména v menstruační fázi se v praxi opravdu vyplácí. Stejně tak v premenstruační fázi neřešíme složitější věci, protože hádky opravdu hrozí více. V ovulační fázi trávíme více času spolu a na dynamickou fázi si plánujeme pro změnu akční posouvání pracovních úkolů.

Nebylo by jednodušší se ženě vyhnout, když víte, že je zrovna v premenstruační fázi?
Není důvod se jí vyhýbat. Když si neberu osobně kritické poznámky, když jsem k dispozici jako opora ve chvíli, kdy přijde plačtivá chvilka, když využívám její vhledy a kreativitu a sám přitom zůstávám v pohodě, premenstruační fáze je stejně v klidu jako ty ostatní.

Jak může muž konkrétně využít jednotlivé ženské fáze?
V dynamické fázi, první týden po menstruaci, má nechat ženu řešit praktické problémy, zvládne toho víc. V menstruační fázi je možné využít hlubších vhledů do podstaty problémů. Nechat se hýčkat je nejlepší v ovulační fázi. Na fyzické aktivity je obvykle vhodná dynamická fáze, ale ta už nemusí být úplně vhodná na romantiku. V premenstruační fázi dodá žena zcela bez servítků radu – uvidí vše, co je špatně. V menstruační fázi dodá radu ještě na hlubší úrovni, jako moudrá vědma.

Erik Hutter

Původní profesí je ajťák, dnes je koučem, mentorem a také podnikatelem a investorem. Miluje objevování a dobrodružství a rád se označuje za šťastného člověka. V projektu Cyklická žena, v nakladatelství OSULE a distribuční firmě Vědomý svět působí na pozici výkonného a finančního ředitele. Cvičí tai-chi a kung-fu, miluje jachting, cestování a užívání života naplno.

Jak nejlépe pracovat s ženskou cykličností?
Nebát se toho. Troufnout si dát najevo, že když se muž nebojí ženě rozumět a respektovat její odlišnosti, nijak to nesnižuje jeho mužnost, ba právě naopak. Být sám sebou, být mužem, který je ochoten jít za svými životními vizemi po boku žen a ne na jejich úkor.

V knize tvrdíte, že díky cykličnosti má muž doma hned čtyři, respektive rovnou osmadvacet milenek. Jak to?
Právě proto, že se žena v rámci měsíce proměňuje, mění se i její sexuální choutky v jednotlivých fázích a v jemných odstínech doslova ze dne na den. Otevřená komunikace mezi partnery v oblasti sexu o jejich představách a chutích je první krok. Odvaha experimentovat v jednotlivých fázích je druhý krok a uvolnit se tělesně i psychicky hlubším prožitkům je krok třetí. Dohromady z toho vzniká nejlepší sex vašeho života znovu a znovu.

Není to trochu škoda, odhalit kouzlo ženské nevyzpytatelnosti? Nepřipravíte se tak o překvapení a vzrušení z toho, že nevíte, jaká zase zítra bude?
Naopak, odhalit ženskou cykličnost znamená sice nahlédnout pod roušku tajemné nevyzpytatelnosti a díky tomu minimalizovat negativa pramenící z neznalosti, ale také to znamená poodhalit mnohem větší a zábavnější svět nových objevů. Věřte mi, že o překvapení a vzrušení rozhodně nouze nebude, jen budou mnohem pozitivnější a příjemnější.

Funguje to opravdu u všech žen? Kdy ne?
Fungují přírodní zákony pro všechny? Hormonální hladiny se mění všem ženám, ať se jim to líbí, nebo ne. V moderní době sice farmaceutické produkty jako hormonální antikoncepce dokážou v těle ženy leccos ovlivnit, včetně projevů cykličnosti, ale ani ty nedokážou zcela potlačit cyklickou podstatu ženského fungování. A to je dobře.

V Česku jsme první na světě v konzumaci hormonální antikoncepce. Bere ji přes padesát procent žen ve fertilním věku, a nemají tudíž přirozený cyklus. Neovulují ani skutečně nemenstruují. Nevyskytuje se u nich tedy ani přirozená cykličnost v náladách?
Hormonální antikoncepce projevy emocí a cykličnosti u žen zplošťuje, takže se často zdá, že se u nich žádné fáze nestřídají. Nicméně i tady jsou jemné rozdíly v rámci měsíce zaznamenatelné. Navíc se postupem času příroda více snaží nad umělou chemií zvítězit, což se často projevuje negativně v podobě nejrůznějších zdravotních obtíží. Ženy pod vlivem hormonální antikoncepce mají například nezřídka menší sexuální touhu a méně výrazné prožívání sexu než ženy, které ji neberou.

Zažil jste proměnu ženy, která přestala brát hormonální antikoncepci?
Mám k dispozici řadu informací od žen, které přestaly hormonální antikoncepci brát. Obecně se dá říci, že se jim všem postupem času cyklus stabilizoval a úroveň prožívání zvýšila, a neznám snad žádnou ženu, která by si na tuto změnu stěžovala.

Pozorujete na sobě, že se tím, že se adaptujete na ženskou cykličnost, stáváte také cyklickým?
Někdy pozoruji, že mám tendenci kopírovat některé aspekty konkrétní fáze své ženy. Například v dynamické fázi jsem aktivnější i já, v ovulační třeba zase přítulnější. Obecně je už dnes vědecky prokázáno, že i muži fungují v rámci určitých cyklů v rámci roku, střídají se u nich období vyšší energie s obdobími zvýšené únavy a podobně. Na rozdíl od žen je ale toto téma prozatím mnohem méně prozkoumané.

Autoři:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

Další z rubriky

Palte podprsenky, ne knihy, říká spolek čtenářek nahoře bez

Newyorský spolek topless čtenářek funguje již sedm let.

Nahá ženská prsa nemusí být jen sexuální výzvou, signálem. Stejně jako odhalená mužská hruď. V New Yorku ženám právo...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Podchlazení se podobá opilosti, říká Čech, který přeplaval Severní kanál

„Čekal jsem, že to bude horší,“ říká plavec ze Vsiska u Olomouce Jaroslav...

Ze sto padesáti plavců, kteří se ročně pokusí o zdolání Severního kanálu mezi Skotskem a Severní Irskem, uspěje pět až...

Najdete na iDNES.cz