Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ne všichni chlapi v oboru jsou homosexuálové, říká kadeřník-motorkář

aktualizováno 
Pyšní se několika kérkami, jezdí na chopperu a má rád holky. Pokud si profesi kadeřníka spojujete výlučně s obrazem zženštilého gaye, v kadeřnickém salonu Michala Restela v ostravské Stodolní vám dojde, jak zavádějící jsou předsudky.

Michal Restel je šikovným kadeřníkem i drsným motorkářem | foto: Martin Kupka

Původně se živil jako zubní laborant, víc ho ale bavilo vymýšlet si sám pro sebe účesy. Na myšlenku změnit profesi ho pak přivedla jeho matka. "Když jsme se bavili o výtvorech, které jsem si vymýšlel pro vlastní hlavu, zeptala se mě, proč se tím vlastně neživím, když mě to tak baví," vzpomíná Michal.

Absolvoval tedy rekvalifikační kurz, udělal si živnosťák, několik let sbíral zkušenosti a před dvěma a půl lety si otevřel vlastní salon.

Musí mít člověk pro tuhle profesi nějaké speciální předpoklady?
Musí být tvořivý, dobré je být komunikativní a vlídný k lidem.

O kadeřnících se říká, že jsou pro své zákazníky jakousi "vrbou". Platí to?
Vlastně víc než dřív. Kdysi, když se ke kadeřníkovi ještě neobjednávalo, se bavily ženy v salonu mezi sebou, kadeřník tam byl jen na střihání, barvení, dělal prostě jen svou práci. Teď se to posunulo. Ta "drbárna" se teď už odehrává mezi mnou a zákaznicí, na niž si vyhradím určitý čas.

Účes z dílny Michala Restela

O čem si kadeřník se svou zákaznicí povídá?
Každé roční období se řeší něco jiného, někdy navazujeme na téma, které jsme načali minule.
Jsou ovšem též zákaznice, které si přijdou odpočinout a které nechávám relaxovat. Navíc, od pěti hodin dál mi to už stejně nemluví, mám toho dost. (smích) Lidí je hodně a v práci trávím denně deset jedenáct hodin.

Máte mezi klienty hodně známých?
Mám. Existuje kategorie zákazníků a zákaznic, s nimiž se známe opravdu dobře a povídáme si o všem. Navíc, mezi mými zákazníky vzniká vlastně takový pospojovaný mikrosvět. Dnes přišel klient a bavili jsme se o tom, že o víkendu budu česat nevěstu na svatbu. Za minutu jsme zjistili, že jde o jeho kámošku. Jindy jsem potkal v hospodě jednu zákaznici, seděla tam s kamarádkami a na stole měla ubaleného obrovského špeka, fakt masakr. (smích) Pár dnů nato jsem to říkal v salonu jiné zákaznici, načež jsme přišli na to, že slečna s tím gigantickým jointem byla její sestra.

Peroxid už nefrčí

O kadeřnících panuje obecné přesvědčení, že to bývají homosexuálové. Jak je to ve skutečnosti?
Kadeřníků znám spoustu a gayů je mezi nimi fakt hodně.

Michal Restel je šikovným kadeřníkem i drsným motorkářem

Čím si myslíte, že to je?
Kadeřníci potřebují velký cit pro estetiku a musí být kreativní. Právě homosexuálové takové vlastnosti mívají.

Mají homosexuální kadeřníci větší úspěch?
Jak u koho. Každému člověku "sedne" jiný typ kadeřníka. Ke mně například chodí gayové, ale naopak i lidé, kteří homosexuály nemají rádi. Některá slečna si může říct, že gayové jsou lepší kadeřníci, a bude chodit jedině k nim – já to beru. Ale myslím si, že talent a cit musí mít každý kadeřník, ať je to gay nebo ne. Žádný kadeřník nemůže být buran.

Já homosexuál nejsem, ale občas se taky nechovám jako typický chlap.

V čem?
Někdy řeším blbosti typu co si vzít na sebe. Ráno se občas pětkrát převlíknu, než vyrazím ven. (smích)

Jaké trendy dnes vůbec účesům vládnou?
Dlouhým vlasům se dávají pouze přírodní odstíny s malými kontrasty, navrací se jim zdravý vzhled. Osmdesát procent ostravských holek se však chce odbarvit na blondýny. To se ve světě vůbec nenosí, trend je naprosto opačný, od takového zbytečného ničení vlasů se odvrací.

Účes z dílny Michala Restela

Děláte tyhle "peroxidové" zakázky?
Většinou se slečnám snažím vysvětlit, že účes může být i o něčem jiném než o kupě zničených vlasů. Takové holky občas přijdou, já jim udělám hlavu, ale už se pak tak často nevracejí. Já se snažím dělat účesy tak, aby vlasy vypadaly zdravě a lépe. Je pravda, že klasický český vlas většinou nemá pigment, jde o nevýrazné odstíny. Ale kvůli tomu, aby výsledek vypadal dobře, se celá hlava obarvit nemusí.

O snobskou klientelu nestojím

Nepřemýšlel jste, že byste opustil Ostravu a udělal kariéru v Praze?
Je pravda, že pokud bych se chtěl prosadit a "být nejlepší", musel bych do Prahy odejít. Daly by se tam asi vydělat peníze snáze, mně ale přijde brutální, když někdo chce za melír se střiháním dva tisíce. Vím, že kdybych za takové ceny dělal, zákazníky bych si našel. Ale jak by to dopadlo? Chodili by ke mně jenom samí snobáči.

Účes z dílny Michala Restela

O snobskou klientelu nestojíte?
Snobové mě nezajímají, já mám rád obyčejné lidi. Navíc, došlo mi, že mi je v Ostravě dobře, že tady mám kořeny a že jsou mým cílem hlavně spokojení klienti. Nechci udělat díru do světa.

Takže vás netáhnou ani žádné kadeřnické soutěže?
V Ostravě nemají žádnou úroveň, tady mezi sebou soutěží učni. Pořádné soutěže jsou v Praze a na to nemám čas. Od pondělí do pátku jsem v práci a o víkendu pracuji na zahradě, což mě baví a je to pro mě relax. I když máte svou práci rád, odpočívat se musíte naučit. Jinak se pro vás stane stereotypem.

Chlapi mají sny o drahých autech, motorkách… Jaké jsou ty vaše?
Já mám svého choppera a toho si tuním. V budoucnu bych chtěl větší barák s menší zahradou na nějakém lepším místě. Fakt mě baví zahradničit. Ještě loni jsem měl skleník a pěstoval rajčata a jinou zeleninu, vážně. (smích) Chci mít prostě pěkné bydlení, k tomu parádního choppera a být spokojený.

Autoři:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Najdete na iDNES.cz