Nejvýrazněji se na plešatění podepisuje dědičnost, vliv na něj však mají i další faktory: intenzivní posilování podle vědců mezi ně patří

Nejvýrazněji se na plešatění podepisuje dědičnost, vliv na něj však mají i další faktory: intenzivní posilování podle vědců mezi ně patří | foto: Profimedia.cz

Nechcete pleš? Neposilujte a nekuřte

  • 4
Milimetrový sestřih nebo vyholená hlava je typickým image oddaného návštěvníka posiloven. Podle vědců to však nemusí být dobrovolná volba, ale poznaná nutnost. Intenzivní posilování totiž může podporovat plešatost.

Princip je dobře znám. Čím více testosteronu muž má, tím má sice více svaloviny, energie a vitality, ale tím mu také více ubývá porostu na hlavě.

A právě po náruživém posilování se tohoto hormonu vylije do těla značné množství, následně se mění v toxickou látku, která napadá vlasové folikuly.

Po každém posilování se hladina mužského pohlavního hormonu zvýší v krvi asi o 25 procent.

Na normální hladinu se dostane zhruba za půl hodiny, kdy tělo rozloží testosteron a přemění na DHT – dihydrotestosteron. Jenže tato látka právě potlačuje vlasové kořínky, takže jednotlivé vlasy jsou tenčí, slábnou a vypadávají.

Dalším z faktorů podporující plešatost je poté podle studie vědeckého týmu z Londýnské univerzity kvalita životního prostředí.

Kouření a znečištěné prostředí vaší bujné hřívě nepřejí.

Vědci věří, že toxiny a karcinogeny, které jsou přítomné ve znečištěném ovzduší, mohou zabránit vlasům v růstu tím, že blokují mechanismy produkující protein, z něhož je vlas tvořený.

„Myslíme si, že každý znečišťovatel, který se dokáže dostat do krevního oběhu nebo kůže a do vlasové cibulky, může oslabit její schopnost vytvořit vlasové vlákno. Existuje celá řada karcinogenů a toxinů, které tento proces mohou spustit,“ uvádí Mike Philpott, autor studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of Investigative Dermatology.

Plešatost, která postihuje dvě třetiny mužské populace, se obvykle rozvíjí postupně. Začíná řídnutím vlasů na spáncích a vytvořením typického kolečka na temeni.
 
Lékaři už dlouho vědí, že plešatost je dědičný faktor, existuje ale řada faktorů, které mohou vypadávání vlasů zhoršit.

Kromě náruživých návštěvníků posiloven a kuřáků jsou ohroženi  též muži konzumující potraviny s vysokým obsahem tuků a ženy, které se snaží rychle a výrazně zhubnout.