Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nehazardujte: tahle preventivní vyšetření vám mohou zachránit život

aktualizováno 
Ve dvaceti si hlídejte cholesterol i tlak, s třicítkou se o pozornost ucházejí kvůli riziku rakoviny varlata. Čtyřicítka zařadí do vašeho "menu" EKG, po padesátce se preventivní prohlídky zaměří i na rakovinu tlustého střeva. Seznamte se s vyšetřeními, na která byste si rozhodně měli najít čas.

Vyšetření EKG je nebolestivé a dá vašemu lékaři první informaci o stavu srdečního stavu například při podezření na infarkt myokardu nebo srdeční arytmii. | foto: Profimedia.cz

Muži věnují zdraví mnohem menší pozornost než ženy. Například průzkum, který si v roce 2009 nechala zpracovat stanice CNN a magazín Men's Health ukázal, že jedna třetina mužů navštíví lékaře teprve v případě, že mají závažný zdravotní problém, nejčastěji bolest na hrudi nebo dechovou nedostatečnost. Podceňováním a zanedbáváním preventivních prohlídek a vyšetření však hazardujeme se svým životem. I náš laxní postoj ke zdraví totiž může podle odborníků za to, že v Česku se muži dožívají v průměru o šest let kratšího věku než ženy.

Dvacítka: cholesterol a krevní tlak

V osmnácti byste v rámci přechodu od pediatra měli absolvovat měření cholesterolu. Jednou za dva roky by vám měl praktický lékař prohlédnout šourek a varlata v rámci onkologické prevence, minimálně jednou do roka byste si měli nechat prohlédnout mateřská znaménka, výrůstky a další kožní útvary, které mohou být rizikové z hlediska rozvoje melanomu. Pozornost byste jim samozřejmě měli věnovat i v dalších letech.

Kromě toho máte jednou za dva roky nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. Její automatickou součástí by mělo být změření krevního tlaku. Za normální hodnoty se považuje 120/80, cokoli nad 140/90 je už závažným varovným signálem.

Třicítka: pozor na rakovinu varlat

Absolvovat byste měli další měření cholesterolu. Preventivní vyšetření by se ale mělo zaměřit i na šourek a varlata. Největší riziko rakoviny varlat hrozí totiž ve věkovém rozptylu mezi patnácti a pětatřiceti lety, ve vaší věkové skupině je to dokonce nejrozšířenější forma rakoviny (po čtyřicítce četnost jejího výskytu naopak klesá).

Muži doplácejí na svůj lehkomyslný přístup k péči o zdraví nižší průměrnou délkou života.

Muži doplácejí na svůj lehkomyslný přístup k péči o zdraví nižší průměrnou délkou života.

Čtyřicítka: je čas hlídat si, jak funguje srdce

Jakmile překročíte čtyřicítku, měl by vám lékař jednou za čtyři roky natočit preventivně EKG. Podle lékařských statistik postihuje v současné době infarkt pětkrát častěji muže než ženy, polovina lidí, kteří na něj zemřou, přitom umírá do jedné hodiny. Jinými slovy, investovat čas do prevence se vám určitě vyplatí.

Ve dvouletých intervalech byste měli po čtyřicítce absolvovat též vyšetření glykemie, tedy koncentrace glukózy v krvi. Odborníci doporučují nechat si v tomto věku opět změřit cholesterol jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Pozornost by měl lékař dál věnovat varlatům a šourku. Jestliže máte v rodinné anamnéze rakovinu tlustého střeva nebo konečníku, měli byste začít chodit na kontroly už teď.

Padesátka: v hledáčku jsou prostata, tlusté střevo i konečník

V tomto věkovém období rapidně narůstá riziko nejen kardiovaskulárních onemocnění, ale také například rakoviny prostaty, proto je mimořádně důležité brát preventivní prohlídky vážně. Jejich součástí je též test na odhalení skrytého krvácení ve stolici, které může upozorňovat na rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Podle údajů 1. lékařské fakulty UK z roku 2010 onemocní ročně rakovinou tlustého střeva a konečníku 8 300 lidí, čtyři tisíce z nich na toto onemocnění zemřou. Čeští muži jsou tak v tomto onkologickém onemocnění první na světě, Češky na devátém místě.

Od padesáti do čtyřiapadesáti let máte nárok na jedno vyšetření ročně. Po dovršení pětapadesátého roku si můžete vybrat, zda přijdete jednou za deset let na primární preventivní kolonoskopii, tedy vyšetření endoskopem, nebo jednou za dva roky na test na okultní krvácení do stolice, který detekuje krevní barvivo hemoglobin. Podle údajů zveřejněných na ABC News podstoupí tohle vyšetření ve Spojených státech a Evropě jen přibližně třetina mužů, je to však přitom nejefektivnější způsob, jak rakovinu tlustého střeva diagnostikovat hned v počátečních stádiích.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

Najdete na iDNES.cz