Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neházejte flintu do žita: nadměrné pocení je nemoc, která se dá léčit

aktualizováno 
Když je venku třicet nad nulou nebo vás čeká nepříjemný rozhovor se šéfem, mokré skvrny v podpaží nepřekvapí. Jestliže se z vás však řinou potůčky potu při jakémkoli počasí a jakýchkoli emocích, je načase zakročit. Pomoci může chlorid hlinitý, léky, ale i chirurgický zákrok.

Máte-li neustále mokré skvrny v podpaží, můžete být obětí hyperhidrózy, nadměrného pocení. | foto: Profimedia.cz

Na lidském těle se nachází víc než dva a půl milionu potních žláz. Ačkoli jich mají ženy víc než muži, potí se méně. Například studie zveřejněná v Journal of Strength & Conditioning Research zjistila, že pokud muž a žena vypijí stejné množství tekutiny a podstoupí stejnou tělesnou zátěž, žena vypotí průměrně 0,57 litru za hodinu, zatímco muž 1,12 litru. Ženy totiž mají podle vědců lepší termoregulaci, proto jim stačí vylučovat menší množství potu.

Kolik je moc?

Hned na začátku si odpovězte na několik jednoduchých otázek. Když šlapete pět minut na kole nebo dobíháte autobus, potřebovali byste poté kompletně vyměnit promočené oblečení? Musíte si otřít dlaň vždy, než někomu potřesete rukou? Nosíte si s sebou na důležité pracovní schůzky náhradní košili, protože kvůli pocení vám jedna na den nestačí? Začínáte se potit často bez zjevného důvodu? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, je pravděpodobné, že se problém nadměrného pocení týká i vás.

Je však nutné uvědomit si, že pocení je normální reakcí lidského organismu a pouhá skutečnost, že se potíte víc než ostatní lidé, nemusí znamenat, že trpíte hyperhidrózou, jak nadměrné pocení nazývají lékaři. Každý člověk je jedinečný a stejně tak jsou jedinečné reakce jeho těla, takže zatímco se někteří lidé potí jen minimálně, jiní produkují mnohem větší množství potu. Pokud se hodně potíte při horkém počasí nebo při sportu, nemusí to být příznak zdravotního problému.

Urostlé tělo se leskne potem po cvičení. Není nic, co by bylo víc sexy, tvrdí některé ženy.

Urostlé tělo se leskne potem po cvičení. Není nic, co by bylo víc sexy, tvrdí některé ženy.

Varovným signálem, že něco není v pořádku, by pro vás měly být opakující se situace, kdy se začnete potit v podstatě bez jakéhokoli důvodu, případně kdy je pocení "asymetrické" (potí se vám například pouze jedna dlaň, zatímco druhá je suchá).

Zkuste chlorid hlinitý

Hyperhidrózou trpí podle odhadů jedno až tři procenta lidí na celém světě. Jednotlivé části těla vylučují při tomto onemocnění mnohem víc potu, než kolika by se jejich tělo v daný okamžik potřebovalo zbavit. Nejčastěji jsou při hyperhidróze postiženy ruce a nohy, speciálně dlaně, podpaží a chodidla. Není potřeba žádný zvláštní spouštěč, člověk trpící touto chorobou se potí v jakékoli situaci v průběhu dne, v noci se mu obtíže většinou vyhýbají. Pocení při hyperhidróze nesouvisí s úzkostí, stresem ani s pohybovou aktivitou.

Zpocené tělo může být sexy

"Je potřeba rozlišovat pot a pot. Samozřejmě, na nemytém, zpoceném chlapovi není nic přitažlivého, ale muž, který se vrátí z běhání nebo cvičí ve fitku a propotí čisté tričko, to je jiné kafe. Už mnohokrát jsme se pomilovali těsně poté, co se můj muž vrátil z běhání. Zpocené čisté a přiměřeně svalnaté mužské tělo je největší afrodisiakum, co znám."
Jana, 25 let

"Neznám nic strašnějšího než mužské neoholené zpocené podpaží. Přirozeně mi vadí i zpocené ženy, ale neoholené ženské podpaží už jsem neviděla několik let. Hlasovala bych okamžitě pro to, aby se v podpaží museli povinně holit i muži, protože pach potu, který se rozkládá na chlupech, je prostě odporný."
Denisa, 23 let

"Nikdy jsem o tom pořádně nepřemýšlela. Nejspíš to bude proto, že žádný z mých partnerů nikdy vyloženě nepáchl potem. Pocení je naprosto normální projev lidského těla a myslím, že pokud člověk dodržuje přiměřenou hygienu, nemůže pot nikomu vadit. Nepohoršuji se ani nad mokrými fleky na košilích kravaťáků, nemohou za to, že mají v práci předepsaný oblek."
Kamila, 29 let

Dispozice k hyperhidróze je přitom vrozená, možnosti prevence jsou proto prakticky nulové. Často propukne u postižených už v dětském věku nebo v dospívání a za její příčinu se považuje dysfunkce sympatiku. Nadměrné pocení však může být i symptomem jiného onemocnění, jako jsou například problémy se štítnou žlázou, diabetes nebo infekce. Tímto nepříjemným problémem navíc častěji trpí lidé s nadváhou.

To však neznamená, že by s nadměrným pocením nešlo nic udělat. Flintu do žita házet nemusíte. Typ léčby záleží na rozsahu a závažnosti vašeho onemocnění a pomůže vám s ním specialista. Ještě před jeho návštěvou můžete vyzkoušet běžně dostupné produkty, které obsahují chlorid hlinitý. Ten omezuje pocení a v mírnějších stádiích vám může pomoci, jeho nepříjemným vedlejším efektem však může být vyrážka.

Pokud trpíte hyperhidrózou, lékař vám může předepsat léky ovlivňující sympatikus, který zodpovídá za regulaci tělesné teploty. Obvykle to bývají antidepresiva, sedativa nebo beta blokátory. Řešením mohou být i botoxové injekce, které se aplikují do postižených míst. Botox totiž zablokuje nervy, které stimulují pocení, léčbu je však potřeba zhruba po půl roce opakovat. Posledním řešením, když všechna ostatní selžou, je chirurgický zákrok, při němž se odstraní potní žlázy. Tato operace se však provádí pouze v oblasti podpaží.

I když je nadměrné pocení společensky nepříjemná záležitost, mohly by vás utěšit výsledky výzkumu z roku 2007, které zveřejnil magazín Science Daily. Podle něj působí mužský pot na hormony žen a mimo jiné tak zvyšuje sexuální vzrušení, zlepšuje náladu či zvyšuje srdeční tep. Podle autorů studie se tento efekt dostavuje do patnácti minut poté, co žena ucítí váš pot, a trvá přibližně jednu hodinu.

Autor:Nejčtenější

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Najdete na iDNES.cz