Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejčastější duševní onemocnění u mužů: závislosti a sociální poruchy

aktualizováno 
Kdybyste vy a vaše partnerka tvořili typický pár duševně nemocných lidí, vy byste byl agresivním, schizofrenním alkoholikem a vaše partnerka v depresi a s úzkostnými stavy. Pravděpodobnost, jakou psychickou poruchou onemocníte, je totiž ovlivněna tím, jestli jste muž, nebo žena.

Mužům hrozí především schizofrenie, disociální porucha a závislost na alkoholu. | foto: Profimedia.cz

V první řadě zklameme všechny, kteří se domnívají, že muži jsou příliš mužní na to, aby trpěli psychickými poruchami. Podle statistik jsou u nich duševní onemocnění stejně častá jako u žen, jen se různí typy poruch, kterými trpí muži a kterými ženy.

Podle výsledků rozsáhlého výzkumu z roku 2011, který citoval Science Daily, jsou u žen častější deprese a úzkostné poruchy, zatímco muži mají spíše sklon k závislostem a sociálním poruchám. Je tomu tak údajně proto, že ženy mají tendence své emoce a pocity řešit spíše vnitřně, z čehož plynou právě deprese a stavy úzkosti. Oproti tomu muži je směřují spíše ke svému okolí, takže se projevují více agresivně a impulsivně.

V rámci výzkumu vědci zpracovali víc než třiačtyřicet tisíc zdravotnických záznamů. Zjistili například, že zatímco depresí trpí téměř 23 procent žen, stejné onemocnění se projevuje jen u 13 procent mužů. Sedm procent žen trpí panickou poruchou a šest procent úzkostnou poruchou, kdežto stejnými problémy trpí jen přibližně tři procenta mužů.

Na druhou stranu téměř 17,5 procenta mužů trpí závislostí na alkoholu (oproti osmi procentům žen) a u 5,5 procent mužů byla diagnostikována takzvaná disociální porucha osobnosti (porucha osobnosti, charakterizovaná bezohledností v sociálních závazcích). Ta se naopak vyskytuje jen u necelých dvou procent žen. Podle psychologů se tak muži při léčbě musí více než ženy učit zvládat svou agresivitu a tendence k destruktivnímu chování.

Vlci samotáři

K podobným výsledkům dospěli už v roce 2005 autoři článku, který vyšel v American Journal Psychiatry a shrnul výsledky dosud provedených výzkumů na toto téma. Jeden z nich zkoumal dvouvaječná dvojčata a případný výskyt duševních onemocnění a zjistil, že u žen se v mnohem větší míře vyskytují poruchy nálady (deprese, úzkostné poruchy apod.) než u mužů.

U žen také studie objevila silnou souvislost mezi sociální podporou okolí a jejich sklonem k depresi, zatímco u mužů tato skutečnost nehraje prakticky žádnou roli. Jinak řečeno, mužům je v podstatě jedno, jestli mají pocit, že je jejich okolí podporuje a rozumí jim. Pokud tomu tak není, do depresivních stavů kvůli tomu neupadají.

Kromě toho výzkum z roku 2005 odhalil, že muži trpí významně častěji schizofrenií, poruchami učení a zmíněnou disociální poruchou osobnosti. U žen se opět potvrdil vyšší výskyt nejrůznějších poruch nálady.

Hlasy v hlavě

Pokud se u vás projeví disociální porucha osobnosti, mnoho příznivců si ve svém okolí nezískáte. Nebudete totiž schopni vcítit se do pocitů ostatních, a bude vám proto naprosto lhostejné, jestli a jak jim ubližujete. Bezohlednost, egoismus a ignorace jakýchkoli společenských norem a pravidel se stanou vašimi životními hesly. Na druhou stranu vám bude stačit i sebenepatrnější podnět, který vás vyprovokuje k agresivnímu a destruktivnímu chování. Pokud se kvůli svému chování ocitnete ve vězení, existuje jen malá pravděpodobnost, že byste se dokázali poučit a změnit.

Schizofrenické poruchy, které jsou pro muže také typické, se vyznačují sluchovými halucinacemi (hlasy v hlavě, které vám napovídají, komentují nebo si povídají o vašem chování), a pocitem, že vás někdo ovládá, či že vám někdo vkládá do hlavy své myšlenky.

I když si většina lidí spojuje schizofrenii s pocitem, že vás někdo pronásleduje a sleduje, tyto bludy se vyskytují pouze u jednoho z jejích typů. Těch je celá řada a mohou vás dohnat k naprosto nevysvětlitelnému chování, k záchvatům ztuhlosti, kdy se nebudete schopni pohnout (ačkoli s vaším tělem bude všechno v pořádku a jediný problém bude ve vaší hlavě), či absolutní otupělosti.

Třetí nejčastější mužskou poruchou je alkoholismus. Čeká-li na vás, budete potřebovat stále více alkoholu, abyste se dokázali opít. To však samozřejmě neznamená, že byste byli opilí méně často, jen k tomu budete potřebovat mnohem více peněz. Sice se často s dobrými úmysly vypravíte jen "na jedno", ale vždycky se vám to nějak vymkne z rukou.

Postupem času pro vás přestane být podstatné a zajímavé cokoliv jiného než alkohol. Když se vám však vaše okolí bude snažit naznačit, že máte zásadní problém, nebudete mu věřit. Přesvědčí vás možná až abstinenční příznaky, které vás budou vyřazovat z provozu ve výjimečných chvilkách, kdy nebudete mimo kvůli opilosti.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Najdete na iDNES.cz