Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejčastější duševní onemocnění u mužů: závislosti a sociální poruchy

aktualizováno 
Kdybyste vy a vaše partnerka tvořili typický pár duševně nemocných lidí, vy byste byl agresivním, schizofrenním alkoholikem a vaše partnerka v depresi a s úzkostnými stavy. Pravděpodobnost, jakou psychickou poruchou onemocníte, je totiž ovlivněna tím, jestli jste muž, nebo žena.

Mužům hrozí především schizofrenie, disociální porucha a závislost na alkoholu. | foto: Profimedia.cz

V první řadě zklameme všechny, kteří se domnívají, že muži jsou příliš mužní na to, aby trpěli psychickými poruchami. Podle statistik jsou u nich duševní onemocnění stejně častá jako u žen, jen se různí typy poruch, kterými trpí muži a kterými ženy.

Podle výsledků rozsáhlého výzkumu z roku 2011, který citoval Science Daily, jsou u žen častější deprese a úzkostné poruchy, zatímco muži mají spíše sklon k závislostem a sociálním poruchám. Je tomu tak údajně proto, že ženy mají tendence své emoce a pocity řešit spíše vnitřně, z čehož plynou právě deprese a stavy úzkosti. Oproti tomu muži je směřují spíše ke svému okolí, takže se projevují více agresivně a impulsivně.

V rámci výzkumu vědci zpracovali víc než třiačtyřicet tisíc zdravotnických záznamů. Zjistili například, že zatímco depresí trpí téměř 23 procent žen, stejné onemocnění se projevuje jen u 13 procent mužů. Sedm procent žen trpí panickou poruchou a šest procent úzkostnou poruchou, kdežto stejnými problémy trpí jen přibližně tři procenta mužů.

Na druhou stranu téměř 17,5 procenta mužů trpí závislostí na alkoholu (oproti osmi procentům žen) a u 5,5 procent mužů byla diagnostikována takzvaná disociální porucha osobnosti (porucha osobnosti, charakterizovaná bezohledností v sociálních závazcích). Ta se naopak vyskytuje jen u necelých dvou procent žen. Podle psychologů se tak muži při léčbě musí více než ženy učit zvládat svou agresivitu a tendence k destruktivnímu chování.

Vlci samotáři

K podobným výsledkům dospěli už v roce 2005 autoři článku, který vyšel v American Journal Psychiatry a shrnul výsledky dosud provedených výzkumů na toto téma. Jeden z nich zkoumal dvouvaječná dvojčata a případný výskyt duševních onemocnění a zjistil, že u žen se v mnohem větší míře vyskytují poruchy nálady (deprese, úzkostné poruchy apod.) než u mužů.

U žen také studie objevila silnou souvislost mezi sociální podporou okolí a jejich sklonem k depresi, zatímco u mužů tato skutečnost nehraje prakticky žádnou roli. Jinak řečeno, mužům je v podstatě jedno, jestli mají pocit, že je jejich okolí podporuje a rozumí jim. Pokud tomu tak není, do depresivních stavů kvůli tomu neupadají.

Kromě toho výzkum z roku 2005 odhalil, že muži trpí významně častěji schizofrenií, poruchami učení a zmíněnou disociální poruchou osobnosti. U žen se opět potvrdil vyšší výskyt nejrůznějších poruch nálady.

Hlasy v hlavě

Pokud se u vás projeví disociální porucha osobnosti, mnoho příznivců si ve svém okolí nezískáte. Nebudete totiž schopni vcítit se do pocitů ostatních, a bude vám proto naprosto lhostejné, jestli a jak jim ubližujete. Bezohlednost, egoismus a ignorace jakýchkoli společenských norem a pravidel se stanou vašimi životními hesly. Na druhou stranu vám bude stačit i sebenepatrnější podnět, který vás vyprovokuje k agresivnímu a destruktivnímu chování. Pokud se kvůli svému chování ocitnete ve vězení, existuje jen malá pravděpodobnost, že byste se dokázali poučit a změnit.

Schizofrenické poruchy, které jsou pro muže také typické, se vyznačují sluchovými halucinacemi (hlasy v hlavě, které vám napovídají, komentují nebo si povídají o vašem chování), a pocitem, že vás někdo ovládá, či že vám někdo vkládá do hlavy své myšlenky.

I když si většina lidí spojuje schizofrenii s pocitem, že vás někdo pronásleduje a sleduje, tyto bludy se vyskytují pouze u jednoho z jejích typů. Těch je celá řada a mohou vás dohnat k naprosto nevysvětlitelnému chování, k záchvatům ztuhlosti, kdy se nebudete schopni pohnout (ačkoli s vaším tělem bude všechno v pořádku a jediný problém bude ve vaší hlavě), či absolutní otupělosti.

Třetí nejčastější mužskou poruchou je alkoholismus. Čeká-li na vás, budete potřebovat stále více alkoholu, abyste se dokázali opít. To však samozřejmě neznamená, že byste byli opilí méně často, jen k tomu budete potřebovat mnohem více peněz. Sice se často s dobrými úmysly vypravíte jen "na jedno", ale vždycky se vám to nějak vymkne z rukou.

Postupem času pro vás přestane být podstatné a zajímavé cokoliv jiného než alkohol. Když se vám však vaše okolí bude snažit naznačit, že máte zásadní problém, nebudete mu věřit. Přesvědčí vás možná až abstinenční příznaky, které vás budou vyřazovat z provozu ve výjimečných chvilkách, kdy nebudete mimo kvůli opilosti.

Autor:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2018 se představil: zbavuje Alenku v říši divů nevinnosti

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Je průkopnický, excentrický, magický. Kalendář Pirelli pro rok 2018 nabídne příběh Alenky v říši divů, se surreálnou...

Nahota je pro mě přirozená, svoje tělo mám ráda, říká MOgirl Ilona

„Ráda si dělám radost,“ říká MOgirl Ilona.

Je upřímná a přiznává, že automaticky očekává, že od druhých se jí dostane téhož. „S každým člověkem se pro mě otevírá...Přes rauš až na vrchol. Kuřáci marihuany mají více sexu, říká studie

Konzumace marihuany podle vědců souvisí s častějším sexem. Proč to tak je, však...

Lidé, kteří si dopřávají marihuanu, mají o dvacet procent více sexu než ti, kteří se droze zcela vyhýbají. Tvrdí to...

Wilhelm Tranow: génius, který louskal britské šifry a pak zmizel

Wilhelm Tranow (na snímku) byl génius, který zasáhl do druhé světové války ve...

Vydal za celé divize německých vojáků. Drtil totiž jednu spojeneckou šifru za druhou. Pro kryptoanalytika Wilhelma...

Zdravá síla. Cvičení s činkami i vlastní vahou sníží riziko rakoviny

Síla je dobrá ve všech směrech. Snižuje riziko předčasného úmrtí i rakoviny,...

Kliky, dřepy, mrtvé tahy jsou cestou k delšímu a zdravějšími životu. Takové je poselství aktuální rozsáhlé studie....

Další z rubriky

Kalendář Pirelli 2018 se představil: zbavuje Alenku v říši divů nevinnosti

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Je průkopnický, excentrický, magický. Kalendář Pirelli pro rok 2018 nabídne příběh Alenky v říši divů, se surreálnou...

Rakve s periskopem i alarmem: děs z pohřbení zaživa měl i Washington

Odsouzeni ke smrti. Lidstvo hrozba pohřbení zaživa fascinovala odnepaměti.

Lidstvo provází od nepaměti. Tafofóbie, tedy psychopatologický strach z vlastního předčasného pohřbu, ovládá naši mysl...

Se svou sexuální robotkou budu mít dítě. A vy brzy též, říká vynálezce

„A budu s ní mít dítě“. Potomka má vynálezci vyjet z 3D tiskárny.

Dopřává jí orgasmy, které prý jeho milá doprovází zcela realistickými zvukovými výbuchy. Respektuje její přání, když...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.