Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdražší na celé královské svatbě jsou bezpečnostní opatření

  11:00aktualizováno  11:00
Davy dostávají o svatbě Williama a Kate bezvýznamné informace o tom, kolik bude stát hostina, kolik šaty a kolik prsteny. Ta nejdůležitější informace ale zní: úplně nejdražší budou bezpečnostní opatření.

Svatba Kate Middletonové a prince Williama přitahuje nejroztodivnější postavičky. | foto: Profimedia.cz

Tím má být řečeno, že ještě nikdy v historii se budoucí britský král a jeho nevěsta nebrali v dobách takové teroristické aktivity jako nyní a ještě nikdy nepředstavovali tak lákavý terč. Při svatbě Williamových rodičů v roce 1981 znamenala hlavní a v podstatě jediné ohrožení Irská republikánská armáda. Při svatbě prarodičů, královny Alžběty a prince Phillipa, si nikdo nebezpečí terorismu ani nedokázal představit.

Teď je však hrozeb spousta.

Vzhledem k tomu, že se novomanželé těsně po obřadu projedou pomalým tempem asi dva kilometry z Westminsterského opatství do Buckinghamského paláce, budou vystaveni všem potenciálním Šakalům, bin Ládinům, výtržníkům, bláznům, recesistům a exhibicionistům, ať už jsou jejich motivy jakékoliv.

Ti vědí, že tahle svatba je supercíl. Je to lepší než dát bombu do letadla (to v případě teroristů) nebo nahý pobíhat po fotbalovém trávníku (v případě těch ostatních). Byl by to totiž čin v přímém přenosu a to nese největší šok, tudíž i dividendy. Obřad má sledovat třetina lidstva, tedy dvě miliardy televizních diváků. Jakmile by se objevila zpráva, že se něco stalo, bylo by to jistě o jednu až dvě miliardy víc.

Londýnské ulice jsou svatebně vyšňořené už dlouhé dny před samotnou událostí.

Londýnské ulice jsou svatebně vyšňořené už dlouhé dny před samotnou událostí.

Sledovanost by byla stejně vysoká jako 11. září. A můžeme si být jisti, že televize by akci přehrávaly znovu a znovu celé hodiny a dny jako záběry padajících mrakodrapů. Pro teroristy i ostatní je to opravdu lákavý cíl.

A svým způsobem snadný. Britská policie má dodnes husí kůži z toho, jak se před několika měsíci stali princ Charles s manželkou Camillou téměř zajatci protestujících v srdci Londýna. Už repríza takové události by svatbu nenávratně zkazila. Navíc: kdyby byl tehdy mezi výtržníky atentátník, který celou věc zinscenoval a mladé anarchisty použil jako nevědomé statisty, nežila by dnes Británie v očekávání svatby, ale ve smutku.

Proto je královská svatba největší bezpečnostní výzvou, jaké kdy britská policie a speciální síly čelily.

Seznam podezřelých

Kdo všechno by mohl mít zájem něco provést?

"Tradičním" ohrožením jsou militantní Irové. Koneckonců již mají na pažbě jeden významný zářez z královské rodiny: v roce 1979 zabili bombou lorda Louise Mountbattena. A útoky irských nacionalistických skupin jsou právě nyní na nejvyšší úrovni od mírové dohody z roku 1998, která přišla po třiceti letech útoků a atentátů. Počátkem dubna byl v Belfastu zabit policista, pod jehož autem vybuchla nálož. O týden později policie zneškodnila bombu o váze čtvrt tuny.

Dalším, koho je třeba brát vážně, jsou samozřejmě islámští teroristé. Británie má ještě v živé paměti krvavé útoky ze 7. července 2005 a pokusy o mnohé další, které byly v následujících letech odhaleny včas. Situaci komplikuje fakt, že Británie má dost svých vlastních "domácích" islámských fanatiků z řad mladíků, jejichž rodiny pocházejí z Blízkého východu nebo Pákistánu, ale kteří se už narodili na ostrovech. Přestože se chovají zcela britsky, nechali se naverbovat radikály a vycvičit v tajných táborech v Afghánistánu.

Největší hrozba ze všech však vypadá jinak. "Existuje spousta lidí, kteří hledají publicitu nebo se prostě snaží dostat do centra pozornosti," řekl televizi Sky News bývalý vysoký britský policejní důstojník Brian Paddick. "Existují lidé, kteří jsou přímo posedlí královskou rodinou. Možná jsou také lidé, kteří v násilí mohou spatřovat poslední šanci, jak mít Williama jen pro sebe. Ale ti úplně nejhorší jsou mezi těmi, kteří jednoduše vidí v terorismu cosi spektakulárního."

Devětadvacátého dubna čeká Kate Middletonovou a prince Williama velký den. A s nimi i celou Británii.

Devětadvacátého dubna čeká Kate Middletonovou a prince Williama velký den. A s nimi i celou Británii

Podobně hovoří i odborník na bezpečnost Scott Stewart, pracující pro americkou analytickou skupinu Stratfor. "Ze svých zkušeností, kdy jsem působil při ochraně prince Charlese a lady Diany nebo Fergie, tedy vévodkyně z Yorku, vím, že britská královská rodina je cosi jako magnet na nenormální lidi." Ano, odtud možná hrozí největší ohrožení.

Proč?

Problém je v tom, že vyšinutí lidé nepůsobí v organizaci, do níž se dá proniknout nebo která má dvojité agenty či dezertéry. Operují jako osamělí vlci. Nemají žádnou komunikaci, která může vyvolat poplach.

A pak jsou tady klasičtí výtržníci. Úklad o život není totiž to jediné, co svatebnímu páru hrozí. Stačí úklad o jejich svatbu.

Britská policie má v hledáčku i protimonarchistické skupiny či anarchisty, pro něž by bylo vítězstvím, kdyby svatbu jen narušili tím, že by na auto s novomanželi hodili jen plechovku s barvou. Ale stejně tak by to mohl být granát.

Co s tím?

Svatba pod hlavněmi odstřelovačů

Už se ví, že jen po trase, kudy svatební průvod pojede mezi statisíci lidmi, ho bude střežit pět tisíc policistů. Ti uniformovaní vytvoří kordon, v davu bude spousta policistů v civilu.

Britská policie považuje za ne úplně pravděpodobné, že by někdo mohl udeřit přímo z davu. Jednak budou lidé muset projít bezpečnostními rámy, jednak učinit něco v našlapaném davu mezi diváky, kteří mohou vzít věci rychle do svých rukou, není jednoduché. Ale není to nemožné: atentátník si může najít místo mezi skupinou žen a podobně.

Přestože budou na střechách odstřelovači a ve voze s novomanželi aspoň jeden člen ochranky se zbraní, Britové říkají, že střelba by byla až poslední možnost. Mohla by zasáhnout nevinné.

Důležitější je, aby případného atentátníka zadrželi detektivové v davu. Anebo ještě lépe: aby ho dostali ještě předtím, než se do davu dostane.

Nadšenci už okupují místa před Westminsterským opatstvím.

Nadšenci už okupují místa před Westminsterským opatstvím.

Policie se zaměří na to, aby našla možné potížisty už předem. Hlavní způsob, jak to udělat, je kontrolovat diváky. Na střechách budou rozmístěni pozorovatelé, ještě nad nimi budou kroužit vrtulníky, aby situaci monitorovaly. S tím monitorováním to berte doslova: na palubách budou kamery přenášející obraz přihlížejících mezi analytiky. Ti budou vyhledávat tváře, které působí podivně, nervózně a napjatě. Pak dostanou příkaz policisté na místě… Ale ještě lepší je eliminovat nebezpečí dřív, než by se mohlo něco stát.

A tak už dnes je policejní akce v plném proudu. Policisté prohlížejí kanály, lampy, semafory, lavičky a další předměty po cestě průvodu. Dokonce kontrolují tlačítka, která si musí chodci zmáčknout, aby dostali přednost. Každý předmět pak dostane pečeť, kterou je snadné rychle překontrolovat před samotným obřadem. Kromě toho už dnes úseky mezi opatstvím a palácem střeží policisté, aby tam nikdo nemohl připravit nevítané překvapení. Dávají také pozor na to, zda se tam nevyskytují podivně se tvářící lidé, tedy vyšinutí útočníci, kteří si obšlapávají terén.

Důležité je rovněž to, že drtivá většina budov podél trasy je vládním majetkem, tudíž je tam ztížena cesta potenciálním Šakalům.

Britská policie má nečekaná práva zakázat přístup rizikovým lidem do míst, kde se budou svatebčané pohybovat. Takové oznámení dostalo už na šedesát osob. Někteří mohou být dokonce preventivně zatčeni jen na základě podezření, že mají něco za lubem. Specialisté také vytipovali lidi, kteří projevují nepřirozeně silný zájem o královskou rodinu, a mnohé z nich diskrétně navštívili, aby jim dali najevo, že o nich vědí.

Seznam toho, co policie dělá, je jistě delší a bezpečnostní složky si mohutně oddechnou, až budou mít všechno v pořádku za sebou. Není divu: bezpečnostní opatření jsou nejdražší částí královské svatby.

Jak taky jinak. Už bylo přece řečeno, že je to první královská svatba v novém věku terorismu po 11. září.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Najdete na iDNES.cz