Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejextrémnější sportovci si dali rande v extrémní přírodě uprostřed fjordů

aktualizováno 
Ráj všech adrenalinových nadšenců má vypadat právě takhle. Stovky paraglidistů, parašutistů, basejumperů, speedriderů, rogalistů, longboardistů i lezců se sešly o prvním letním týdnu v norském městečku Voss, aby ukázaly, že festival extrémních sportů Ekstremsportveko neztrácí ani při svém dvanáctém ročníku grády.

Swop s dýmovnicí kolem diváků | foto: Markéta Davidová

Není divu, že si borci ze všech možných adrenalinových disciplín dali rande právě tady: uprostřed hlubokých fjordů, rozlehlých jezer a zasněžených vrcholků hor se dají provozovat skoro všechny extrémní sporty, na které si vzpomenete.

Špičkoví místní i zahraniční sportovci tu v přátelském duchu zápolí, aby porovnali síly a schopnosti, ale hlavním smyslem festivalu je vzájemné sdílení zkušeností, zážitků a radosti s ostatními. Na pořádání festivalu participují největší místní sportovní kluby, to vše pod záštitou neziskové organizace The Ekstreme Voss Foundation.

Skákalo se všude a ze všeho

Ať už ve vodě, na zemi či ve vzduchu, skákalo se o sto šest. Lyžaři na Big Air přeskakovali přes cestu v nedalekém Vikafjellet, mountbikeři předváděli triky na slopestyle dráze z hory Bavallen a basejumpeři létali na wingsuitech ze strmých stěn okolních fjordů. Úplně nejvíc se ale skákalo na zdejší dropzóně.

Diváci pozorují závody v přesnosti létání na ponton

Dvě rychlá letadla, King Air a Pilatus Porter, vynesla každých deset minut do 4 500 metrů novou dávku skydiverů, aby si vychutnali volný pád nad panoramatem drsné krajiny.

Profesionální koučové organizovali všechny skokany v disciplínách formation skydiving (sestavy v prsní poloze) a Free Fly (létání hlavou dolů, vsedě či vestoje).

Nechyběly ani skoky do terénu, což tady v podstatě znamená padat mezi rozeklaná skaliska fjordů.

Sušení záložního padáka na břehu

Ti nejzkušenější parašutisté pak každý den zakončovali večerním skokem do města, kde jejich volný pád díky zapáleným dýmovnicím sledovali i diváci na zemi.

Největší aplaus pokaždé sklízeli swoopující piloti prolétávající rychlostí kolem sta kilometrů v hodině těsně nad hlavami přihlížejících.

Vrtulníkem až do adrenalinového nebe

Nejvyužívanějším strojem na výrobu adrenalinu byl jednoznačně vrtulník Bell AS 350. Létal nepřetržitě každý den, pokaždé však s vyznavači jiného sportu.

V úterý vynášel do nebe parašutisty, kteří tak okusili, jaké je vyskakovat z něčeho, co ve vzduchu pro změnu stojí. Ve středu dopravoval mountbikery a speedridery (piloty rychlých padáků na lyžích) na blízkou horu Lonahorgi, aby pak co nejrychleji slétali či sjížděli dolů.

Příprava před skokem ve wingsuitu

V pátek zas vozil vrtulník do basejumpového ráje všechny, kdo se odhodlali skočit ze skalní stěny v Gudvangenu. Zatímco normálně by basejumperům cesta na exit Nebbet zabrala přes tři hodiny, vrtulníkem ji absolvovali za pár minut. Odplachtit na wingsuitu z devět set metrů vysoké skály se tak některým podařilo i třikrát za jediný den.

Akrobacie nad jezerem

V sobotu, poslední den festivalu, si na své přišli i paraglidisté. Dvanáct pilotů vyskočilo pozadu z helikoptéry, když pod nimi bylo jen 1 200 metrů prázdna a hladina ledového jezera.

Závody v akrobacii na paraglidu

Vzápětí se nad nimi nafouklo jejich speciálně zabalené křídlo, které vlastní vahou vytáhli z vaku upevněného ve vrtulníku. Vybuzení adrenalinovým zážitkem pak paraglidisté lačnému obecenstvu předvedli to nejlepší ze svého akrobatického repertoáru.

K vidění byly excelentní sestavy s wingovery, saty, spirálami, tumblingy i infinity, akrobatický let byl zakončen přistáním na pontonu uprostřed jezera. A čím méně přesné přistání bylo, tím více nadšení vyvolalo u diváků.

Záchrana pilota z jezera

Ve vodě skončili piloti i tehdy, když jim nějaký ten trik nevyšel, jak chtěli. Na záložním padáku se pak snesli do chladných vod jezera, ze kterých byli však rychle zachráněni připraveným člunem. Ostré norské sluníčko jim padáky brzy vysušilo a mohli zase letět.

Pokoření vodního živlu

Za extrémními zážitky jste se nemuseli vydávat jen do vzduchu. Tající sníh dopřál dost adrenalinu i těm, kdo se vrhli do rozvodněných průzračně modrých řek. Nejlepší kajakáři se tu zúčastnili několika soutěží až se sedmimetrovými pády a dokázali porazit nejen své soupeře, ale i divoký vodní živel.

Eskymák po velkém dropu

Pokořit řeku museli i soutěžící v závodu nazvaném Horgi Ned, který měl na festivalu svou premiéru. Jedná se o nový typ triatlonu, ušitý na míru místní hoře Lonahorgi, ze které se účastníci museli co nejrychleji dostat dolů, a to nejprve na lyžích, poté prostředním úsekem na kole a na závěr na kajaku.

Převýšení 1 300 metrů dokázal zdolat jako nejrychlejší v jednotlivcích místní mladík Joar Waehle, a to za úctyhodných 32 minut. Nejrychlejším kajakářem tohoto závodu byl pak Čech Jakub Šedivý.

Dlouhý slide ve skalní soutěsce

Ekstremsportveko ve Vossu je jedinečná možnost zažít množství extrémních sportů na jediném místě v několika málo dnech. Nezáleží na tom, jestli nějaký adrenalinový sport už děláte nebo o tom teprve přemýšlíte.

Profesionálové tu zápolí v soutěžích, začátečníci mají příležitost se zdokonalit a ti, kdo ještě nevědí, který ten "extrémek" by je bavil, si mohou vše v průběhu týdne pohodlně obhlédnout.

Jedno však mají ve Vossu společné všichni – v krvi jim koluje adrenalin.

Slovníček

Dropzóna – letiště, na kterém probíhá parašutistický provoz

Swoop – přistávací manévr, při němž pilot "narychlí" padák strmou zatáčkou, aby pak letěl desítky metrů těsně nad zemí rychlostí přes 100km/hod

Exit – místo odskoku basejumperů na skalní stěně (v Gudvangenu je jich několik do různých směrů)

Wingsuit – "ptačí kombinéza" používaná při basejumpingu i skydivingu pro dosažení lepšího klouzání, tedy oblek, který sníží rychlost volného pádu a umožní vám doletět co nejdál

Wingover – elegantní akrobatická figura na paraglidu, při které se pilot rozhoupe symetricky ze strany na stranu, až se tělem dostává nad své křídlo

Sat – spirála, při které je osa otáčení mezi paraglidistou a křídlem: padák se otáčí pozitivně – dopředu, zatímco pilot letí negativně - pozpátku

Tumble - rotační manévr, u kterého pilot přelétává přes svůj vrchlík (přetížení při něm může dosáhnout až 6 G)

Infinity – nejobtížnější figura akrobacie, při které pilot opisuje kruh přesně nad prostředkem svého křídla, díky malé ztrátě výšky se dá dělat téměř do nekonečna


Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Parašutistický tandem dělal ve vzduchu kotrmelce

Ano, vidíte dobře. Ten parašutista je vzhůru nohama

Kotrmelců bylo celkem dvacet a tandem parašutistů s nimi začal ve třech stovkách metrů nad zemí. Nad tureckým pohořím...

VIDEO: Dostanu děsně na hubu, říká o svém thaiboxerském souboji Marpo

Marpo jako host Óčka Drive

Osm let nebyl v ringu, ale na konci letošního roku ho čeká super-zápas v O2 areně. Pokud vše vyjde, postaví se proti...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Najdete na iDNES.cz