Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejextrémnější sportovci si dali rande v extrémní přírodě uprostřed fjordů

aktualizováno 
Ráj všech adrenalinových nadšenců má vypadat právě takhle. Stovky paraglidistů, parašutistů, basejumperů, speedriderů, rogalistů, longboardistů i lezců se sešly o prvním letním týdnu v norském městečku Voss, aby ukázaly, že festival extrémních sportů Ekstremsportveko neztrácí ani při svém dvanáctém ročníku grády.

Swop s dýmovnicí kolem diváků | foto: Markéta Davidová

Není divu, že si borci ze všech možných adrenalinových disciplín dali rande právě tady: uprostřed hlubokých fjordů, rozlehlých jezer a zasněžených vrcholků hor se dají provozovat skoro všechny extrémní sporty, na které si vzpomenete.

Špičkoví místní i zahraniční sportovci tu v přátelském duchu zápolí, aby porovnali síly a schopnosti, ale hlavním smyslem festivalu je vzájemné sdílení zkušeností, zážitků a radosti s ostatními. Na pořádání festivalu participují největší místní sportovní kluby, to vše pod záštitou neziskové organizace The Ekstreme Voss Foundation.

Skákalo se všude a ze všeho

Ať už ve vodě, na zemi či ve vzduchu, skákalo se o sto šest. Lyžaři na Big Air přeskakovali přes cestu v nedalekém Vikafjellet, mountbikeři předváděli triky na slopestyle dráze z hory Bavallen a basejumpeři létali na wingsuitech ze strmých stěn okolních fjordů. Úplně nejvíc se ale skákalo na zdejší dropzóně.

Diváci pozorují závody v přesnosti létání na ponton

Dvě rychlá letadla, King Air a Pilatus Porter, vynesla každých deset minut do 4 500 metrů novou dávku skydiverů, aby si vychutnali volný pád nad panoramatem drsné krajiny.

Profesionální koučové organizovali všechny skokany v disciplínách formation skydiving (sestavy v prsní poloze) a Free Fly (létání hlavou dolů, vsedě či vestoje).

Nechyběly ani skoky do terénu, což tady v podstatě znamená padat mezi rozeklaná skaliska fjordů.

Sušení záložního padáka na břehu

Ti nejzkušenější parašutisté pak každý den zakončovali večerním skokem do města, kde jejich volný pád díky zapáleným dýmovnicím sledovali i diváci na zemi.

Největší aplaus pokaždé sklízeli swoopující piloti prolétávající rychlostí kolem sta kilometrů v hodině těsně nad hlavami přihlížejících.

Vrtulníkem až do adrenalinového nebe

Nejvyužívanějším strojem na výrobu adrenalinu byl jednoznačně vrtulník Bell AS 350. Létal nepřetržitě každý den, pokaždé však s vyznavači jiného sportu.

V úterý vynášel do nebe parašutisty, kteří tak okusili, jaké je vyskakovat z něčeho, co ve vzduchu pro změnu stojí. Ve středu dopravoval mountbikery a speedridery (piloty rychlých padáků na lyžích) na blízkou horu Lonahorgi, aby pak co nejrychleji slétali či sjížděli dolů.

Příprava před skokem ve wingsuitu

V pátek zas vozil vrtulník do basejumpového ráje všechny, kdo se odhodlali skočit ze skalní stěny v Gudvangenu. Zatímco normálně by basejumperům cesta na exit Nebbet zabrala přes tři hodiny, vrtulníkem ji absolvovali za pár minut. Odplachtit na wingsuitu z devět set metrů vysoké skály se tak některým podařilo i třikrát za jediný den.

Akrobacie nad jezerem

V sobotu, poslední den festivalu, si na své přišli i paraglidisté. Dvanáct pilotů vyskočilo pozadu z helikoptéry, když pod nimi bylo jen 1 200 metrů prázdna a hladina ledového jezera.

Závody v akrobacii na paraglidu

Vzápětí se nad nimi nafouklo jejich speciálně zabalené křídlo, které vlastní vahou vytáhli z vaku upevněného ve vrtulníku. Vybuzení adrenalinovým zážitkem pak paraglidisté lačnému obecenstvu předvedli to nejlepší ze svého akrobatického repertoáru.

K vidění byly excelentní sestavy s wingovery, saty, spirálami, tumblingy i infinity, akrobatický let byl zakončen přistáním na pontonu uprostřed jezera. A čím méně přesné přistání bylo, tím více nadšení vyvolalo u diváků.

Záchrana pilota z jezera

Ve vodě skončili piloti i tehdy, když jim nějaký ten trik nevyšel, jak chtěli. Na záložním padáku se pak snesli do chladných vod jezera, ze kterých byli však rychle zachráněni připraveným člunem. Ostré norské sluníčko jim padáky brzy vysušilo a mohli zase letět.

Pokoření vodního živlu

Za extrémními zážitky jste se nemuseli vydávat jen do vzduchu. Tající sníh dopřál dost adrenalinu i těm, kdo se vrhli do rozvodněných průzračně modrých řek. Nejlepší kajakáři se tu zúčastnili několika soutěží až se sedmimetrovými pády a dokázali porazit nejen své soupeře, ale i divoký vodní živel.

Eskymák po velkém dropu

Pokořit řeku museli i soutěžící v závodu nazvaném Horgi Ned, který měl na festivalu svou premiéru. Jedná se o nový typ triatlonu, ušitý na míru místní hoře Lonahorgi, ze které se účastníci museli co nejrychleji dostat dolů, a to nejprve na lyžích, poté prostředním úsekem na kole a na závěr na kajaku.

Převýšení 1 300 metrů dokázal zdolat jako nejrychlejší v jednotlivcích místní mladík Joar Waehle, a to za úctyhodných 32 minut. Nejrychlejším kajakářem tohoto závodu byl pak Čech Jakub Šedivý.

Dlouhý slide ve skalní soutěsce

Ekstremsportveko ve Vossu je jedinečná možnost zažít množství extrémních sportů na jediném místě v několika málo dnech. Nezáleží na tom, jestli nějaký adrenalinový sport už děláte nebo o tom teprve přemýšlíte.

Profesionálové tu zápolí v soutěžích, začátečníci mají příležitost se zdokonalit a ti, kdo ještě nevědí, který ten "extrémek" by je bavil, si mohou vše v průběhu týdne pohodlně obhlédnout.

Jedno však mají ve Vossu společné všichni – v krvi jim koluje adrenalin.

Slovníček

Dropzóna – letiště, na kterém probíhá parašutistický provoz

Swoop – přistávací manévr, při němž pilot "narychlí" padák strmou zatáčkou, aby pak letěl desítky metrů těsně nad zemí rychlostí přes 100km/hod

Exit – místo odskoku basejumperů na skalní stěně (v Gudvangenu je jich několik do různých směrů)

Wingsuit – "ptačí kombinéza" používaná při basejumpingu i skydivingu pro dosažení lepšího klouzání, tedy oblek, který sníží rychlost volného pádu a umožní vám doletět co nejdál

Wingover – elegantní akrobatická figura na paraglidu, při které se pilot rozhoupe symetricky ze strany na stranu, až se tělem dostává nad své křídlo

Sat – spirála, při které je osa otáčení mezi paraglidistou a křídlem: padák se otáčí pozitivně – dopředu, zatímco pilot letí negativně - pozpátku

Tumble - rotační manévr, u kterého pilot přelétává přes svůj vrchlík (přetížení při něm může dosáhnout až 6 G)

Infinity – nejobtížnější figura akrobacie, při které pilot opisuje kruh přesně nad prostředkem svého křídla, díky malé ztrátě výšky se dá dělat téměř do nekonečna


Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Mám za sebou asi dvacet zlomenin, říká biker Maroši

Zlomenin a úrazů měl Michal Maroši nepočítaně. K jeho řemeslu patří.

Léčí si vážnou zlomeninu, letos oslavil čtyřicítku, děti mu rostou jak z vody a veškerou energii teď věnuje přípravám...

Cyklistické heslo veslaře Synka: Nesmí mě předjet nikdo vyšší a těžší

Ondřej Synek na trati boleslavského závodu seriálu Kolo pro život.

Rozhlédne se po kraji, pozdraví diváky, prohodí slovo se soupeři a ještě zajíždí velmi dobré výsledky. Trojnásobný...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Najdete na iDNES.cz