Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší je studená sprcha aneb největší mýty o kocovině

aktualizováno 
Nechcete-li mít kocovinu, pijte nejdřív pivo, teprve potom tvrdý alkohol. Na kocovinu je nejlepší studená sprcha, aspirin a silná káva. Zveme vás na exkurzi největších mýtů o kocovině.

Probuzení po propitých nocích nebývají růžová. | foto: Profimedia.cz

Mýtus číslo 1: Nejdřív pivo, pak panáky a nebude vám špatně

Pokud se řídíte heslem, že když budete nejdřív pít pivo a teprve pak přejdete na tvrdý alkohol, nebude vám druhý den špatně, nejspíš budete ráno nepříjemně překvapeni. V jakém pořadí pijete, je totiž celkem jedno, pro kocovinu je podstatné celkové množství alkoholu.

Předpokládá se, že mýtus vznikl kvůli skutečnosti, že s vypitým alkoholem se zmenšují zábrany, takže člověk pije rychleji a víc. Pokud začnete pivem, v němž je obsah alkoholu přirozeně menší než v pálenkách, lze předpokládat, že se opijete pomaleji a vypijete tak celkově méně alkoholu, proto by mohla být i vaše kocovina poněkud mírnější.

Podle údajů Division of Neuroscience and Behavior v the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) v USA závisí intenzita kocoviny na množství alkoholu v krvi, a tedy na tom, jak rychle a kolik jste pili. Podle množství alkoholu se také odvíjí i délka kocoviny, která trvá obvykle mezi osmi a čtyřiadvaceti hodinami.

Mýtus číslo 2: Kocoviny vás zbaví studená sprcha

I když se celá řada lidí domnívá, že kocovinu zničí studená sprcha, energetický nápoj nebo silná káva, je to podle NIAAA nesmysl. Po studené sprše nebo energetickém nápoji se sice budete cítit svěžejší a méně ospalí, ale na odbourání alkoholu v krvi nemá ani jedna procedura žádný vliv.

Od aspirinu záchranu od kocoviny nečekejte. Spíš vsaďte na vydatný přísun vody.

Od aspirinu záchranu od kocoviny nečekejte. Spíš vsaďte na vydatný přísun vody.

Káva navíc působí diureticky, takže ještě víc prohloubí dehydrataci, která je hlavní příčinou poalkoholové bolesti hlavy. Pokud máte po mejdanu chuť na kávu, je ji potřeba doplnit několika sklenicemi vody, abyste zmírnili dehydrataci.

Mýtus číslo 3: Na kocovinu je nejlepší aspirin

Než se rozhodnete sáhnout do domácí lékárničky, abyste kocovinu zažehnali, raději si důkladně přečtěte složení léku.

Na sklenici záleží

Pokud pijete z nižších širokých sklenic, hrozí vám větší ranní kocovina. Vypijete totiž o dvacet až třicet procent víc, než kdybyste alkohol konzumovali z úzkých a vysokých sklenic. Podle autorů výzkumu provedeného v roce 2005 na Cornell University je to proto, že lidé mají tendenci vnímat vertikální linie jako delší než horizontální a při popíjení z širokých nižších sklenic mají pocit, že vypili menší množství alkoholu, proto se víc snaží. Mýtem je naopak přesvědčení, že pokud člověk pije alkohol brčkem, opije se rychleji.

Aspirin a další protizánětlivé léky vám sice při kocovině uleví od bolesti svalů a hlavy, jak dokázal výzkum publikovaný v Alcohol Health and Research World, ale podráždí žaludek a zhorší tak vaše žaludeční obtíže.

Navíc jsou zcela nevhodné pro osoby, které trpí žaludečními vředy a dalšími onemocněními trávicího ústrojí.

Nevolnost a bolest žaludku naopak mohou zmírnit antacida. Nejhorší, co můžete udělat, je vzít si léky před spaním. Jejich účinnost je časově omezená a ve spánku nebudete jejich účinek moci ocenit, pouze zbytečně zatížíte žaludek a játra, která mají už tak dost práce s odbouráváním alkoholu.

Mýtus číslo 4: Dejte si panáka a bude po kocovině

Oblíbenou "léčbou" kocoviny je panák nebo pivo po ránu, podle hesla "Čím jsi to pokazil, tím to také naprav". Konzumací dalšího alkoholu skutečně můžete dosáhnout zlepšení kocoviny, je to však pouze prodlužováním agónie. Další alkohol k odbourání toho předchozího samozřejmě nevede, jeho hladinu v krvi naopak zvýší. Dočasně tak sice otupíte smysly a zdá se vám, že se kocovina zlepšila, jen ji však oddálíte a prodloužíte.

Mýtus číslo 5: Po víně mít kocovinu nebudete, po vodce ano

Víno považuje většina lidí za ušlechtilý nápoj, po němž kocovina nehrozí. Jenže zejména po červeném víně budete mít větší kocovinu než například po vodce. Je to způsobeno takzvanými kongenery, které kocovinu výrazně zhoršují. Jsou to vedlejší produkty kvašení, a když se dostanou do krevního oběhu, začne je imunitní systém eliminovat tím, že vylučuje jistý druh proteinů, a tím vyvolá příznaky kocoviny. Množství kongenerů se v jednotlivých alkoholických nápojích liší.

Velmi zjednodušeně lze říci, že v tmavých alkoholických nápojích, jako je například brandy, whisky nebo červené víno, se jich nachází více než v čirých nápojích typu gin, vodka či bílé víno. Podle testu zveřejněném v British Medical Journal budete mít například po bourbonu dvakrát intenzivnější kocovinu, než když vypijete stejné množství vodky.

Autoři: ,


Témata: Poradna: Bolest

Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz