Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší je studená sprcha aneb největší mýty o kocovině

aktualizováno 
Nechcete-li mít kocovinu, pijte nejdřív pivo, teprve potom tvrdý alkohol. Na kocovinu je nejlepší studená sprcha, aspirin a silná káva. Zveme vás na exkurzi největších mýtů o kocovině.

Probuzení po propitých nocích nebývají růžová. | foto: Profimedia.cz

Mýtus číslo 1: Nejdřív pivo, pak panáky a nebude vám špatně

Pokud se řídíte heslem, že když budete nejdřív pít pivo a teprve pak přejdete na tvrdý alkohol, nebude vám druhý den špatně, nejspíš budete ráno nepříjemně překvapeni. V jakém pořadí pijete, je totiž celkem jedno, pro kocovinu je podstatné celkové množství alkoholu.

Předpokládá se, že mýtus vznikl kvůli skutečnosti, že s vypitým alkoholem se zmenšují zábrany, takže člověk pije rychleji a víc. Pokud začnete pivem, v němž je obsah alkoholu přirozeně menší než v pálenkách, lze předpokládat, že se opijete pomaleji a vypijete tak celkově méně alkoholu, proto by mohla být i vaše kocovina poněkud mírnější.

Podle údajů Division of Neuroscience and Behavior v the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) v USA závisí intenzita kocoviny na množství alkoholu v krvi, a tedy na tom, jak rychle a kolik jste pili. Podle množství alkoholu se také odvíjí i délka kocoviny, která trvá obvykle mezi osmi a čtyřiadvaceti hodinami.

Mýtus číslo 2: Kocoviny vás zbaví studená sprcha

I když se celá řada lidí domnívá, že kocovinu zničí studená sprcha, energetický nápoj nebo silná káva, je to podle NIAAA nesmysl. Po studené sprše nebo energetickém nápoji se sice budete cítit svěžejší a méně ospalí, ale na odbourání alkoholu v krvi nemá ani jedna procedura žádný vliv.

Od aspirinu záchranu od kocoviny nečekejte. Spíš vsaďte na vydatný přísun vody.

Od aspirinu záchranu od kocoviny nečekejte. Spíš vsaďte na vydatný přísun vody.

Káva navíc působí diureticky, takže ještě víc prohloubí dehydrataci, která je hlavní příčinou poalkoholové bolesti hlavy. Pokud máte po mejdanu chuť na kávu, je ji potřeba doplnit několika sklenicemi vody, abyste zmírnili dehydrataci.

Mýtus číslo 3: Na kocovinu je nejlepší aspirin

Než se rozhodnete sáhnout do domácí lékárničky, abyste kocovinu zažehnali, raději si důkladně přečtěte složení léku.

Na sklenici záleží

Pokud pijete z nižších širokých sklenic, hrozí vám větší ranní kocovina. Vypijete totiž o dvacet až třicet procent víc, než kdybyste alkohol konzumovali z úzkých a vysokých sklenic. Podle autorů výzkumu provedeného v roce 2005 na Cornell University je to proto, že lidé mají tendenci vnímat vertikální linie jako delší než horizontální a při popíjení z širokých nižších sklenic mají pocit, že vypili menší množství alkoholu, proto se víc snaží. Mýtem je naopak přesvědčení, že pokud člověk pije alkohol brčkem, opije se rychleji.

Aspirin a další protizánětlivé léky vám sice při kocovině uleví od bolesti svalů a hlavy, jak dokázal výzkum publikovaný v Alcohol Health and Research World, ale podráždí žaludek a zhorší tak vaše žaludeční obtíže.

Navíc jsou zcela nevhodné pro osoby, které trpí žaludečními vředy a dalšími onemocněními trávicího ústrojí.

Nevolnost a bolest žaludku naopak mohou zmírnit antacida. Nejhorší, co můžete udělat, je vzít si léky před spaním. Jejich účinnost je časově omezená a ve spánku nebudete jejich účinek moci ocenit, pouze zbytečně zatížíte žaludek a játra, která mají už tak dost práce s odbouráváním alkoholu.

Mýtus číslo 4: Dejte si panáka a bude po kocovině

Oblíbenou "léčbou" kocoviny je panák nebo pivo po ránu, podle hesla "Čím jsi to pokazil, tím to také naprav". Konzumací dalšího alkoholu skutečně můžete dosáhnout zlepšení kocoviny, je to však pouze prodlužováním agónie. Další alkohol k odbourání toho předchozího samozřejmě nevede, jeho hladinu v krvi naopak zvýší. Dočasně tak sice otupíte smysly a zdá se vám, že se kocovina zlepšila, jen ji však oddálíte a prodloužíte.

Mýtus číslo 5: Po víně mít kocovinu nebudete, po vodce ano

Víno považuje většina lidí za ušlechtilý nápoj, po němž kocovina nehrozí. Jenže zejména po červeném víně budete mít větší kocovinu než například po vodce. Je to způsobeno takzvanými kongenery, které kocovinu výrazně zhoršují. Jsou to vedlejší produkty kvašení, a když se dostanou do krevního oběhu, začne je imunitní systém eliminovat tím, že vylučuje jistý druh proteinů, a tím vyvolá příznaky kocoviny. Množství kongenerů se v jednotlivých alkoholických nápojích liší.

Velmi zjednodušeně lze říci, že v tmavých alkoholických nápojích, jako je například brandy, whisky nebo červené víno, se jich nachází více než v čirých nápojích typu gin, vodka či bílé víno. Podle testu zveřejněném v British Medical Journal budete mít například po bourbonu dvakrát intenzivnější kocovinu, než když vypijete stejné množství vodky.

Autoři: ,


Témata: Poradna: Bolest

Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

Najdete na iDNES.cz