Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


„Nejnechutnější“ nemoci z vašich toulek po světě

aktualizováno 
Dovolená v tropech, to není jen slunce, květinové věnce kolem krku a slečny v bikinách. Na výpravách do pralesa, odlehlých domorodých vesnic a podobných míst vám mohou pořádně zavařit nejrůznější paraziti a živočichové, kterým útočiště skutečně poskytovat nechcete. Víte, co všechno si můžete dovézt z dovolené snů?

Z dovolené si můžete přivézt nejenom vzpomínky na pěkná panoramata. | foto: Profimedia.cz

Neexistuje proti nim očkování a ve většině případů ani léky. Někdy pomůže operace, jindy se nositel musí smířit s představou, že se v něm doživotně bude hýbat klubko něčeho, co si raději nechce ani představovat.

Ačkoli se o nich příliš nemluví a nepotkáte je na každém rohu, parazitálními onemocněními trpí stovky tisíc lidí na celém světě. Vybrali jsme pro vás ty největší „lahůdky“, které si můžete z tropických oblastí přivézt.

Penis v ohrožení

Nejhorší nápad, který můžete dostat, pokud se jedete plavit po Amazonce či jiném toku jižní Ameriky, je vykoupat se na Adama a případně ještě začít do vody močit. V zdejších vodách žije totiž tři a pět centimetrů dlouhá rybička, které místní říkají kandiru neboli rybí upír.

Vědecká veřejnost ji zná pod názvem vandélie obecná. Tato, velikostí skutečně nenápadná, rybička má jednak velmi ráda slané prostředí a jednak je neodolatelně přitahována jakýmkoli proudem.

A toho všeho se jí v hojné míře dostane ve vaší močové trubici. Díky své velikosti nemá s průnikem žádnou velkou práci a je možné, že její vniknutí nejprve ani nezaznamenáte. Postupem času se nicméně začne objevovat nepříjemná infekce a tehdy zjistíte, že odstranění nezvaného návštěvníka nebude nic lehkého.

Nemocnice

Vandélie má totiž na těle umístěné ostny, kterými se v trubici zachytí, a její vytáhnutí je tak možné jen za pomoci operace. Lékařské prameny dokonce uvádějí, že u některých pacientů se muselo přistoupit k amputaci penisu.

Červi pod kůží

Jak je vám příjemná představa larev vzdáleně podobných klasickým moučným červům, které vám vyžírají chodbičky pod kůží? To se vám může přihodit ve Střední či Jižní Americe.

Tady žije jeden z nejrychleji létajících druhů hmyzu na světě – střeček. Svá vajíčka neklade přímo na ostatní savce, ale na zadeček komárů a much. Teprve ti je potom přenesou na další zvíře... nebo člověka.

Jakmile se vajíčka dostanou do kontaktu s teplou lidskou kůží, uvolní se z nich larvy, které se do ní zavrtají. Následuje vývoj, jenž trvá přibližně šest týdnů – a pokud larvy dosáhnou posledního stádia vývoje, dorostou do velikosti jednoho centimetru. Potom začnou po těle migrovat a vyžírat v podkoží až několik desítek centimetrů dlouhé chodbičky.

Pokud se nedostanou do mozku či do oka (kde způsobují těžká poškození), doporučuje se zamáznout vřídky, které zajišťují larvám přísun vzduchu, v podstatě jakoukoli mastí – a udusit je tak. Nicméně tento postup znamená vydržet po určitou dobu pocit, že se vám pod kůží pohybuje množství skutečně nehezkých červů.

Infekční boule

Byli jste na dovolené v Súdánu, Ghaně, Etiopii nebo Nigérii? A jak jste na tom byli s vodou? Pokud jste se napili vody z místních zdrojů, můžete s největší pravděpodobností očekávat v nejbližší budoucnosti velmi inspirativní zážitky.

Ve sladké vodě v této oblasti se daří cizopasnému červu, který se jmenuje vlasovec medinský. Jeho larvy se dostávají do těla hostitele právě kontaminovanou vodou.

Ze střeva se prokoušou do břišní dutiny, ale živé zde vydrží jen samičky, protože samci po páření hynou. Samičky se snaží dostat co nejblíž povrchu těla. Přibližně za rok po nákaze se pod kůží objeví nejprve vyvýšená linie, což je obrys samice.

V druhé fázi se udělá boule, která svědí – a člověk má tendenci ji ochlazovat. Jakmile přijde vřed do styku s vodou, samice vysune konec těla ven a začne vypouštět vajíčka. Tak je zajištěn žádoucí koloběh.

Okamžik, kdy samice vykoukne z těla, je také jediný, kdy se jí lze zbavit. Lékař ji musí šikovně namotat a vytáhnout. Nicméně, někteří jedinci vlasovce mohou měřit až přes metr a být zarostlí ve svalech, takže rozhodně nejde o nijak příjemný zákrok.

Písečná blecha

Pokud se domníváte, že se vám v případě, když nebudete pít neprověřenou vodu a použijete repelent, nemůže na exotické dovolené nic stát, jste na omylu.

Nemocnice

Stačí když se v tropické, ale i subtropické oblasti projdete několikrát naboso. Potom možná budete mít příležitost seznámit se zblízka s písečnou blechou. Její dospělé samičky žijí v písku a měří jen něco kolem jednoho milimetru.

Oplozená samička se přichytí na vaši nohu a hledá místo, kde by se mohla zavrtat a v klidu klást vajíčka. A jedno z nejpříhodnějších míst je pod vašimi nehty na nohou. Samička se pod ně zavrtá a dál se úspěšně vyvíjí.

Postupem času, jak v ní vajíčka dozrávají, se zvětšuje. Jakmile jsou vajíčka zralá, blecha je stahy zadečku vytlačuje na povrch kůže. V té době ale už blecha stihla rozšířit ve vašem těle infekcí, u níž není vyloučena nákaza tetanem či nutnost amputace prstů.

Autoři: pro iDNES.cz,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Najdete na iDNES.cz