Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejotravnější kolegové: tchoři a stěžovači

aktualizováno 
Neustále vás krmí svými soukromými problémy, které vás vůbec nezajímají. Páchne tak, že pobyt v jeho blízkosti je zdraví nebezpečný. Ke všemu má milion výhrad a připomínek. Přinášíme vám první pomoc při jednání s otravnými kolegy. Najděte si toho svého.

Hlasité a časté telefonování v kanceláři spolehlivě zničí všechny vaše pokusy zabrat se do práce. | foto: Profimedia.cz

Když vědci z univerzity v Seattlu dělali výzkum ohledně otravných spolupracovníků, zjistili, že naprostá většina těch, kteří pili krev svým kolegům, si svého problému není vědoma. O tom, že jsou otravní, vědělo 94 procent zaměstnanců firmy včetně šéfů, ale tři čtvrtiny z nich je odmítalo na jejich nepřijatelné chování upozornit, protože se bálo otevřené konfrontace. V naprosté většině případů tak nesnesitelný kolega kazil atmosféru celého pracoviště, ale situace zůstávala dlouhodobě neřešená.

Není to náhodou i váš případ? Neotravuje vás v zaměstnání spolupracovník, jehož byste nejraději vystřelili na Měsíc? Přinášíme vám soupis typů nesnesitelných kolegů, kteří se vyskytují nejčastěji.

Notorický svěřovač

Poznávací znamení: Neustále vás zahrnuje nevyžádanými detaily ze svého soukromí, takže víte první poslední o jeho zdravotním stavu, sexuálním životě, problémech s příbuznými i trávení jeho psa. Jeho slovní projev připomíná kulomet a posluchače hledá všude.

Proč je nebezpečný: Kromě toho, že o tyto informace absolutně nestojíte, vás zdržuje svým žvaněním od práce a nedovolí vám soustředit se. To se samozřejmě musí odrazit i na vaší pracovní výkonnosti.

Jak na něj: Oběťmi notorického svěřovače se většinou stávají lidé, které mají příliš ohledů a jsou příliš vychovaní na to, aby mu sdělili, že už o žádné další historky s jeho tchyní nestojí. Vzhledem k tomu, že svěřovači nepotřebují žádnou vaši aktivní reakci, ale stačí jim trpělivé ucho, se ve finále jen snažíte "vypnout" a vnímat tok řeči jen jako hluk v pozadí.

"Někteří lidé skutečně nejsou obdařeni příliš vysokou sociální inteligencí a diplomatické naznačování v tomto případě není nic platné," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Je potřeba přistoupit k zcela jasnému odmítnutí, kdy jim sdělíte, že se jim teď nemůžete věnovat a že máte neodkladný pracovní úkol. Po několika opakováních to většinou pochopí i ti nejzatvrzelejší." Jako nouzovou variantu si pořiďte sluchátka, která si pro zdůraznění svých slov nasadíte.

Permanentní telefonista

Poznávací znamení: Pobyt v zaměstnání v něm spouští neodolatelnou touhu vyřešit si po telefonu všechny své soukromé záležitosti. Sice je neadresuje přímo vám osobně, ale huláká, směje se a komentuje tak hlasitě, že je vyloučené, abyste cokoli přeslechli.

Proč je nebezpečný: Ze stejného důvodu jako notorický svěřovač. Rozptyluje však ještě mnohem víc než on. Podle studie zveřejněné v roce 2009 v Psychological Science vyrušuje hlasité telefonování lidi mnohem víc než stejně hlasitá konverzace. Je tomu tak proto, že když slyšíme jen polovinu rozhovoru, mozek se mimovolně snaží domyslet si i druhou. Při hlasitém telefonování se lidé, kteří jsou jí přítomni, hůře soustředí na zadané úkoly a jejich pracovní výkonnost klesá.

Jak na něj: "Hlasité telefonování bývá problémem především v takzvaných open spacech," říká psycholožka. "Nejenže se víc rozléhá, ale tím, že postihuje větší množství lidí, dochází k takzvané difuzi zodpovědnosti. Tento jev je dobře známý z psychologických experimentů a v praxi znamená, že čím víc lidí je přítomno problematické situaci, tím víc všichni spoléhají na to, že začne jednat někdo jiný a zjedná nápravu nebo najde řešení."

Převezměte proto iniciativu a zeptejte se dalších kolegů, zda je hlasité telefonování obtěžuje a jak by bylo možné situaci řešit. Můžete se například jako kolektiv dohodnout, že se budou soukromé telefonáty chodit vyřizovat důsledně na chodbu a podobně.

Blíženec tchoře

Poznávací znamení: Těžký odér, který se kolem něj vznáší, ho ohlašuje už stovky metrů dopředu. V jeho těsné blízkosti je ovzduší prakticky nedýchatelné. Je dost jedno, zda pochází jeho aroma z nedostatečné hygieny nebo přílišného používání levných ruských voňavek, výsledek je totiž stejný.

Proč je nebezpečný: Protože se vám v jeho přítomnosti permanentně houpe žaludek a toužíte ho posadit do vzduchotěsného boxu.

Jak na něj: V případě zapáchajícího kolegy je každá rada drahá, protože si nejspíš svůj problém vůbec neuvědomuje a jedná se o téma, mírně řečeno, společensky složité. Jemným naznačováním v podobě nabízených žvýkaček a podobně nejspíš nic nezmůžete. Pokud si netroufnete na přímou konfrontaci sami, zkuste požádat o vyřešení situace svého nadřízeného. Jde sice o značně alibistické řešení, ale váš šéf je v tomto ohledu v jiné pozici než vy a může vyjednávat a upozornit ho na problém coby prostředník, aniž by se vztek vašeho kolegy obrátil přímo proti vám.

Věčný negativista

Poznávací znamení: Ať jde o jakoukoli oblast, člověka nebo záležitost, všechno je špatně a na nic. Nic mu není dost dobré, neustále hledá problémy a vymýšlí si důvody, proč není možné jednoduché řešení. Je úplně jedno, zda jde o pracovní problém nebo o to, co si dá k obědu. Velmi rád hraje hru "Ano, ale...", kdy vám předkládá problémy a odvrhuje všechna vámi nabízená řešení jako nemožná.

Proč je nebezpečný: Můžete mít dobrou vůli a optimismus rozžhavený doběla, ale v jeho přítomnosti brzy podlehnete depresi, špatné náladě a splínu. Jeho společnost je velmi psychicky vyčerpávající a spolehlivě zlikviduje jakoukoli vaši radost.

Jak na něj: "Škarohlídi a věční pesimisté mají na pracovní kolektiv velmi rozkladný vliv," potvrzuje psycholožka. "Negativisticky založeného člověka velmi pravděpodobně nepředěláte, ale můžete mu dát najevo, že vás jeho projevy obtěžují. Jednoduchou a účinnou metodou je poslat stěžovatele za někým jiným, kdo jeho problém může skutečně vyřešit."

Nadává váš kolega permanentně na šéfa? Upozorněte ho, že vy s jeho problémem nemůžete nic udělat (a je tedy zbytečné vám to neustále opakovat), a doporučte mu, aby si šel své stížnosti vyříkat přímo s ním, nebo si stěžoval jeho nadřízenému. "Snažte se vyvarovat projevů účasti a souhlasu, které toto chování ještě posilují," uzavírá psycholožka.

Autor:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Další z rubriky

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Město duchů: lázeňské středisko Epecuén si vzala voda

Je to zkáza, ale působivá.

Z kalné hladiny vystupují torza budov, automobilů, zkamenělých stromů. Vše pokrývá křupavá bílá krusta, do níž praží...

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...

Najdete na iDNES.cz