Hlasité a časté telefonování v kanceláři spolehlivě zničí všechny vaše pokusy

Hlasité a časté telefonování v kanceláři spolehlivě zničí všechny vaše pokusy zabrat se do práce. | foto: Profimedia.cz

Nejotravnější kolegové: tchoři a stěžovači

  • 97
Neustále vás krmí svými soukromými problémy, které vás vůbec nezajímají. Páchne tak, že pobyt v jeho blízkosti je zdraví nebezpečný. Ke všemu má milion výhrad a připomínek. Přinášíme vám první pomoc při jednání s otravnými kolegy. Najděte si toho svého.

Když vědci z univerzity v Seattlu dělali výzkum ohledně otravných spolupracovníků, zjistili, že naprostá většina těch, kteří pili krev svým kolegům, si svého problému není vědoma. O tom, že jsou otravní, vědělo 94 procent zaměstnanců firmy včetně šéfů, ale tři čtvrtiny z nich je odmítalo na jejich nepřijatelné chování upozornit, protože se bálo otevřené konfrontace. V naprosté většině případů tak nesnesitelný kolega kazil atmosféru celého pracoviště, ale situace zůstávala dlouhodobě neřešená.

Není to náhodou i váš případ? Neotravuje vás v zaměstnání spolupracovník, jehož byste nejraději vystřelili na Měsíc? Přinášíme vám soupis typů nesnesitelných kolegů, kteří se vyskytují nejčastěji.

Notorický svěřovač

Poznávací znamení: Neustále vás zahrnuje nevyžádanými detaily ze svého soukromí, takže víte první poslední o jeho zdravotním stavu, sexuálním životě, problémech s příbuznými i trávení jeho psa. Jeho slovní projev připomíná kulomet a posluchače hledá všude.

Proč je nebezpečný: Kromě toho, že o tyto informace absolutně nestojíte, vás zdržuje svým žvaněním od práce a nedovolí vám soustředit se. To se samozřejmě musí odrazit i na vaší pracovní výkonnosti.

Jak na něj: Oběťmi notorického svěřovače se většinou stávají lidé, které mají příliš ohledů a jsou příliš vychovaní na to, aby mu sdělili, že už o žádné další historky s jeho tchyní nestojí. Vzhledem k tomu, že svěřovači nepotřebují žádnou vaši aktivní reakci, ale stačí jim trpělivé ucho, se ve finále jen snažíte "vypnout" a vnímat tok řeči jen jako hluk v pozadí.

"Někteří lidé skutečně nejsou obdařeni příliš vysokou sociální inteligencí a diplomatické naznačování v tomto případě není nic platné," říká psycholožka Marcela Vojířová. "Je potřeba přistoupit k zcela jasnému odmítnutí, kdy jim sdělíte, že se jim teď nemůžete věnovat a že máte neodkladný pracovní úkol. Po několika opakováních to většinou pochopí i ti nejzatvrzelejší." Jako nouzovou variantu si pořiďte sluchátka, která si pro zdůraznění svých slov nasadíte.

Permanentní telefonista

Poznávací znamení: Pobyt v zaměstnání v něm spouští neodolatelnou touhu vyřešit si po telefonu všechny své soukromé záležitosti. Sice je neadresuje přímo vám osobně, ale huláká, směje se a komentuje tak hlasitě, že je vyloučené, abyste cokoli přeslechli.

Proč je nebezpečný: Ze stejného důvodu jako notorický svěřovač. Rozptyluje však ještě mnohem víc než on. Podle studie zveřejněné v roce 2009 v Psychological Science vyrušuje hlasité telefonování lidi mnohem víc než stejně hlasitá konverzace. Je tomu tak proto, že když slyšíme jen polovinu rozhovoru, mozek se mimovolně snaží domyslet si i druhou. Při hlasitém telefonování se lidé, kteří jsou jí přítomni, hůře soustředí na zadané úkoly a jejich pracovní výkonnost klesá.

Jak na něj: "Hlasité telefonování bývá problémem především v takzvaných open spacech," říká psycholožka. "Nejenže se víc rozléhá, ale tím, že postihuje větší množství lidí, dochází k takzvané difuzi zodpovědnosti. Tento jev je dobře známý z psychologických experimentů a v praxi znamená, že čím víc lidí je přítomno problematické situaci, tím víc všichni spoléhají na to, že začne jednat někdo jiný a zjedná nápravu nebo najde řešení."

Převezměte proto iniciativu a zeptejte se dalších kolegů, zda je hlasité telefonování obtěžuje a jak by bylo možné situaci řešit. Můžete se například jako kolektiv dohodnout, že se budou soukromé telefonáty chodit vyřizovat důsledně na chodbu a podobně.

Blíženec tchoře

Poznávací znamení: Těžký odér, který se kolem něj vznáší, ho ohlašuje už stovky metrů dopředu. V jeho těsné blízkosti je ovzduší prakticky nedýchatelné. Je dost jedno, zda pochází jeho aroma z nedostatečné hygieny nebo přílišného používání levných ruských voňavek, výsledek je totiž stejný.

Proč je nebezpečný: Protože se vám v jeho přítomnosti permanentně houpe žaludek a toužíte ho posadit do vzduchotěsného boxu.

Jak na něj: V případě zapáchajícího kolegy je každá rada drahá, protože si nejspíš svůj problém vůbec neuvědomuje a jedná se o téma, mírně řečeno, společensky složité. Jemným naznačováním v podobě nabízených žvýkaček a podobně nejspíš nic nezmůžete. Pokud si netroufnete na přímou konfrontaci sami, zkuste požádat o vyřešení situace svého nadřízeného. Jde sice o značně alibistické řešení, ale váš šéf je v tomto ohledu v jiné pozici než vy a může vyjednávat a upozornit ho na problém coby prostředník, aniž by se vztek vašeho kolegy obrátil přímo proti vám.

Věčný negativista

Poznávací znamení: Ať jde o jakoukoli oblast, člověka nebo záležitost, všechno je špatně a na nic. Nic mu není dost dobré, neustále hledá problémy a vymýšlí si důvody, proč není možné jednoduché řešení. Je úplně jedno, zda jde o pracovní problém nebo o to, co si dá k obědu. Velmi rád hraje hru "Ano, ale...", kdy vám předkládá problémy a odvrhuje všechna vámi nabízená řešení jako nemožná.

Proč je nebezpečný: Můžete mít dobrou vůli a optimismus rozžhavený doběla, ale v jeho přítomnosti brzy podlehnete depresi, špatné náladě a splínu. Jeho společnost je velmi psychicky vyčerpávající a spolehlivě zlikviduje jakoukoli vaši radost.

Jak na něj: "Škarohlídi a věční pesimisté mají na pracovní kolektiv velmi rozkladný vliv," potvrzuje psycholožka. "Negativisticky založeného člověka velmi pravděpodobně nepředěláte, ale můžete mu dát najevo, že vás jeho projevy obtěžují. Jednoduchou a účinnou metodou je poslat stěžovatele za někým jiným, kdo jeho problém může skutečně vyřešit."

Nadává váš kolega permanentně na šéfa? Upozorněte ho, že vy s jeho problémem nemůžete nic udělat (a je tedy zbytečné vám to neustále opakovat), a doporučte mu, aby si šel své stížnosti vyříkat přímo s ním, nebo si stěžoval jeho nadřízenému. "Snažte se vyvarovat projevů účasti a souhlasu, které toto chování ještě posilují," uzavírá psycholožka.