Nejpozoruhodnější vězení světa. Někde luxus, jinde deprese

  10:00aktualizováno  10:00
Věznice jako luxusní ubytovna se sportovními centry a koupelnami na pokojích i jako zanedbané a přeplněné zamřížované peklo plné nemocí a agresivity. Seznamte se s vězeními, která jsou ve své kategorii „nej“.

Fitness centra, kurty, televize na pokojích. Justizzentrum Leoben rozhodně není ušmudlaným kriminálem | foto: Wikimedia Commons - Daniela Ebner

San Pedro: nejdražší

Věznice San Pedro v bolivijském La Paz přijde uvězněným poměrně draho. Neexistuje, že by na vězení platil stát. Vězni si musejí své cely financovat sami, stejně jako například stravu.

San Pedro je totiž svět sám pro sebe a najdete tady školu, nemocnici, obuvnictví, pekárnu, kadeřnictví a dokonce i hotel. Podpora vězňů je minimální, a aby tady mohli vůbec fungovat, vydělávají si například úklidem areálu, výrobou suvenýrů, které se prodávají obchodníkům z města, či prací v krámcích uvnitř vězení.

Za peníze si tady ale můžete koupit úplně všechno, od cigaret přes kokain až po luxusní celu se soukromou koupelnou, televizí a kuchyní. Jeví se vám to jako dokonalá idyla? Potom byste možná měli vědět, že věznice původně navržená pro tři sta vězňů dnes poskytuje domov patnácti stům lidí.

Kresty: nejpřeplněnější

Ještě hůř na tom je vězení Kresty nedaleko ruského Petrohradu. Zatímco oficiální kapacita je maximálně dva tisíce vězňů, žije v něm víc než deset tisíc trestanců. Cely navržené původně pro dvě osoby obývá i dvanáct vězňů a průměrně připadají na každého obyvatele čtyři metry čtvereční.

Ruské vězení Kresty je poslední místo na světě, na němž byste se chtěli ocitnout

Jednou za týden si může vězeň dopřát patnáctiminutovou sprchu. Navíc je věznice postavená nedaleko bažin, takže v létě dosahuje vlhký vzduch uvnitř cel teploty až čtyřicet stupňů a vězni čelí náletům komárů.

Justizzentrum Leoben: nejluxusnější

Když vidíte budovu ze skla a kovu, nejspíš vás napadne, že se jedná o luxusní, elegantní hotel. Ve skutečnosti je to ale rakouské vězení.

V jeho útrobách se nacházejí tělocvičny, sportovní centra, krytý kurt na tenis i soukromé pokoje pro hosty. Samozřejmostí je knihovna, multimediální místnost či kaple. Přibližně dvě stovky vězňů žijí v celách s televizí a soukromou koupelnou. Vězení je určeno pro zločince s mírnými tresty a nejdéle zde člověk může strávit osmnáct měsíců.

La Santé: nejdepresivnější

Zdaleka největším počtem pokusů o sebevraždu se může "pochlubit" zařízení La Santé, například v roce 1999 dosáhly rekordního počtu 124. Francouzská věznice, která funguje už od roku 1867, byla od svého vzniku proslulá svými neutěšenými zdravotními poměry. Slamníky zamořily vši, rozšířená byla kožní onemocnění, na vězně útočily houfy krys.

Francouzská věznice La Santé. Místo, kde není o sebevrahy nouze

I když už jsou z tohoto hlediska zdejší podmínky samozřejmě mnohem lepší, údajně zde stále dochází k velkému množství znásilnění, zneužívání i ponižujících metod používaných dozorci.

Alcatraz: nejzabezpečenější

První vězni se v Alcatrazu objevili už na konci devatenáctého století. Americká armáda si Ostrov pelikánů za sídlo věznice vybrala především kvůli jeho poloze. Ledová voda, nebezpečné proudy a žraloci měli učinit z Alcatrazu jediné vězení na světě, z něhož se nedá uprchnout.

Ve třicátých letech došlo k velké přestavbě věznice a k posílení bezpečnostních opatření. Byly postaveny speciální střelecké ochozy, z nichž se dají mimo jiné aktivovat nádoby se slzným plynem v jídelně. Ve věznici je umístěno téměř šest stovek cel, ale ani jedna nepřiléhá k obvodové zdi, takže pokud se vězni podaří prokopat se z cely, příliš si nepomůže. Na jednoho dozorce připadají tři vězni (zatímco průměrný počet vězňů na jednoho dozorce v ostatních věznicích je dvanáct).

Takhle vypadá "pokojíček" v Alcatrazu

Svou pověst nejzabezpečenější věznice si Alcatraz zatím úspěšně drží. Vězni se z něj pokusili uprchnout celkem čtrnáctkrát, ale ani jeden z útěků se nezdařil. Uprchlíci byli buď chyceni, nebo zabiti.

Gulagy v Severní Koreji: nejstrašnější

Jsou umístěny zejména u hranic s Čínou a Ruskem a podle odhadů je v nich uvězněno na dvě stě tisíc lidí. Kvůli nelítostnému mučení, nelidským podmínkám, ale i krutému počasí v nich umírá každým rokem až čtvrtina vězňů, kteří jsou okamžitě nahrazeni novými. Do táborů jsou zavírány i celé široké rodiny, protože tu platí pravidlo, že za hříchy svých rodičů mají být potrestány i děti.

Ke koloritu severokorejských gulagů patří bohužel mučení, vraždy, násilí a hromadná znásilnění.

La Sabeneta: nejnebezpečnější

Pokud se dostanete do věznice La Sabeneta ve Venezuele, měli byste si co nejrychleji opatřit spolehlivou zbraň. Na jednoho dozorce tu totiž připadá sto padesát vězňů, takže pokud si mezi sebou rozhodnou vyřídit účty, jsou většinou strážní bezmocní.

Rekordní byl z tohoto pohledu rok 1995, kdy bylo ve zdech vězení zraněno 624 osob a 196 jich bylo zabito. Průměrně tady každý rok vězni zabijí stovku svých kolegů.


Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Dražte kalendář Pirelli. Nabídky již překročily 50 tisíc korun

Herečka a modelka Laetitia Casta představuje  ženu, která sní o umělecké dráze....

Skvostné fotografie, krásné a silné ženy i muži, působivé poselství. Kalendář Pirelli pro rok 2019 je zásluhou...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Jsem akční, romantická a naivní, prozrazuje MOgirl Vendy

Jsem romantická a snad i naivní, říká MOgirl Vendy.

Pochází z Chebu, nakonec si však splnila sen a začala tak trochu nový život v Praze. „Otevřelo se mi víc možností...

Další z rubriky

OBRAZEM: Lovec a jeho dravec. Fotky lovců s orly jsou ikonické

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní,...

Gigantické rozpětí křídel, mohutný zobák, silné spáry. Orel skalní je robustní, výhružný predátor. V mongolských...

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Najdete na iDNES.cz