Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejpozoruhodnější vězení světa. Někde luxus, jinde deprese

  10:00aktualizováno  10:00
Věznice jako luxusní ubytovna se sportovními centry a koupelnami na pokojích i jako zanedbané a přeplněné zamřížované peklo plné nemocí a agresivity. Seznamte se s vězeními, která jsou ve své kategorii „nej“.

Fitness centra, kurty, televize na pokojích. Justizzentrum Leoben rozhodně není ušmudlaným kriminálem | foto: Wikimedia Commons - Daniela Ebner

San Pedro: nejdražší

Věznice San Pedro v bolivijském La Paz přijde uvězněným poměrně draho. Neexistuje, že by na vězení platil stát. Vězni si musejí své cely financovat sami, stejně jako například stravu.

San Pedro je totiž svět sám pro sebe a najdete tady školu, nemocnici, obuvnictví, pekárnu, kadeřnictví a dokonce i hotel. Podpora vězňů je minimální, a aby tady mohli vůbec fungovat, vydělávají si například úklidem areálu, výrobou suvenýrů, které se prodávají obchodníkům z města, či prací v krámcích uvnitř vězení.

Za peníze si tady ale můžete koupit úplně všechno, od cigaret přes kokain až po luxusní celu se soukromou koupelnou, televizí a kuchyní. Jeví se vám to jako dokonalá idyla? Potom byste možná měli vědět, že věznice původně navržená pro tři sta vězňů dnes poskytuje domov patnácti stům lidí.

Kresty: nejpřeplněnější

Ještě hůř na tom je vězení Kresty nedaleko ruského Petrohradu. Zatímco oficiální kapacita je maximálně dva tisíce vězňů, žije v něm víc než deset tisíc trestanců. Cely navržené původně pro dvě osoby obývá i dvanáct vězňů a průměrně připadají na každého obyvatele čtyři metry čtvereční.

Ruské vězení Kresty je poslední místo na světě, na němž byste se chtěli ocitnout

Jednou za týden si může vězeň dopřát patnáctiminutovou sprchu. Navíc je věznice postavená nedaleko bažin, takže v létě dosahuje vlhký vzduch uvnitř cel teploty až čtyřicet stupňů a vězni čelí náletům komárů.

Justizzentrum Leoben: nejluxusnější

Když vidíte budovu ze skla a kovu, nejspíš vás napadne, že se jedná o luxusní, elegantní hotel. Ve skutečnosti je to ale rakouské vězení.

V jeho útrobách se nacházejí tělocvičny, sportovní centra, krytý kurt na tenis i soukromé pokoje pro hosty. Samozřejmostí je knihovna, multimediální místnost či kaple. Přibližně dvě stovky vězňů žijí v celách s televizí a soukromou koupelnou. Vězení je určeno pro zločince s mírnými tresty a nejdéle zde člověk může strávit osmnáct měsíců.

La Santé: nejdepresivnější

Zdaleka největším počtem pokusů o sebevraždu se může "pochlubit" zařízení La Santé, například v roce 1999 dosáhly rekordního počtu 124. Francouzská věznice, která funguje už od roku 1867, byla od svého vzniku proslulá svými neutěšenými zdravotními poměry. Slamníky zamořily vši, rozšířená byla kožní onemocnění, na vězně útočily houfy krys.

Francouzská věznice La Santé. Místo, kde není o sebevrahy nouze

I když už jsou z tohoto hlediska zdejší podmínky samozřejmě mnohem lepší, údajně zde stále dochází k velkému množství znásilnění, zneužívání i ponižujících metod používaných dozorci.

Alcatraz: nejzabezpečenější

První vězni se v Alcatrazu objevili už na konci devatenáctého století. Americká armáda si Ostrov pelikánů za sídlo věznice vybrala především kvůli jeho poloze. Ledová voda, nebezpečné proudy a žraloci měli učinit z Alcatrazu jediné vězení na světě, z něhož se nedá uprchnout.

Ve třicátých letech došlo k velké přestavbě věznice a k posílení bezpečnostních opatření. Byly postaveny speciální střelecké ochozy, z nichž se dají mimo jiné aktivovat nádoby se slzným plynem v jídelně. Ve věznici je umístěno téměř šest stovek cel, ale ani jedna nepřiléhá k obvodové zdi, takže pokud se vězni podaří prokopat se z cely, příliš si nepomůže. Na jednoho dozorce připadají tři vězni (zatímco průměrný počet vězňů na jednoho dozorce v ostatních věznicích je dvanáct).

Takhle vypadá "pokojíček" v Alcatrazu

Svou pověst nejzabezpečenější věznice si Alcatraz zatím úspěšně drží. Vězni se z něj pokusili uprchnout celkem čtrnáctkrát, ale ani jeden z útěků se nezdařil. Uprchlíci byli buď chyceni, nebo zabiti.

Gulagy v Severní Koreji: nejstrašnější

Jsou umístěny zejména u hranic s Čínou a Ruskem a podle odhadů je v nich uvězněno na dvě stě tisíc lidí. Kvůli nelítostnému mučení, nelidským podmínkám, ale i krutému počasí v nich umírá každým rokem až čtvrtina vězňů, kteří jsou okamžitě nahrazeni novými. Do táborů jsou zavírány i celé široké rodiny, protože tu platí pravidlo, že za hříchy svých rodičů mají být potrestány i děti.

Ke koloritu severokorejských gulagů patří bohužel mučení, vraždy, násilí a hromadná znásilnění.

La Sabeneta: nejnebezpečnější

Pokud se dostanete do věznice La Sabeneta ve Venezuele, měli byste si co nejrychleji opatřit spolehlivou zbraň. Na jednoho dozorce tu totiž připadá sto padesát vězňů, takže pokud si mezi sebou rozhodnou vyřídit účty, jsou většinou strážní bezmocní.

Rekordní byl z tohoto pohledu rok 1995, kdy bylo ve zdech vězení zraněno 624 osob a 196 jich bylo zabito. Průměrně tady každý rok vězni zabijí stovku svých kolegů.


Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Mlékař Al Capone. Gangster se dal před uvězněním na počestný byznys

Mléko mělo být jeho legálním byznysem. O přestup na „počestný“ byznys se však...

Na svědomí měl desítky lidských životů, nakonec se však chtěl stát počestným obchodníkem. Mlékařem. Kromě toho si však...

Najdete na iDNES.cz