Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejpozoruhodnější vězení světa. Někde luxus, jinde deprese

  10:00aktualizováno  10:00
Věznice jako luxusní ubytovna se sportovními centry a koupelnami na pokojích i jako zanedbané a přeplněné zamřížované peklo plné nemocí a agresivity. Seznamte se s vězeními, která jsou ve své kategorii „nej“.

Fitness centra, kurty, televize na pokojích. Justizzentrum Leoben rozhodně není ušmudlaným kriminálem | foto: Wikimedia Commons - Daniela Ebner

San Pedro: nejdražší

Věznice San Pedro v bolivijském La Paz přijde uvězněným poměrně draho. Neexistuje, že by na vězení platil stát. Vězni si musejí své cely financovat sami, stejně jako například stravu.

San Pedro je totiž svět sám pro sebe a najdete tady školu, nemocnici, obuvnictví, pekárnu, kadeřnictví a dokonce i hotel. Podpora vězňů je minimální, a aby tady mohli vůbec fungovat, vydělávají si například úklidem areálu, výrobou suvenýrů, které se prodávají obchodníkům z města, či prací v krámcích uvnitř vězení.

Za peníze si tady ale můžete koupit úplně všechno, od cigaret přes kokain až po luxusní celu se soukromou koupelnou, televizí a kuchyní. Jeví se vám to jako dokonalá idyla? Potom byste možná měli vědět, že věznice původně navržená pro tři sta vězňů dnes poskytuje domov patnácti stům lidí.

Kresty: nejpřeplněnější

Ještě hůř na tom je vězení Kresty nedaleko ruského Petrohradu. Zatímco oficiální kapacita je maximálně dva tisíce vězňů, žije v něm víc než deset tisíc trestanců. Cely navržené původně pro dvě osoby obývá i dvanáct vězňů a průměrně připadají na každého obyvatele čtyři metry čtvereční.

Ruské vězení Kresty je poslední místo na světě, na němž byste se chtěli ocitnout

Jednou za týden si může vězeň dopřát patnáctiminutovou sprchu. Navíc je věznice postavená nedaleko bažin, takže v létě dosahuje vlhký vzduch uvnitř cel teploty až čtyřicet stupňů a vězni čelí náletům komárů.

Justizzentrum Leoben: nejluxusnější

Když vidíte budovu ze skla a kovu, nejspíš vás napadne, že se jedná o luxusní, elegantní hotel. Ve skutečnosti je to ale rakouské vězení.

V jeho útrobách se nacházejí tělocvičny, sportovní centra, krytý kurt na tenis i soukromé pokoje pro hosty. Samozřejmostí je knihovna, multimediální místnost či kaple. Přibližně dvě stovky vězňů žijí v celách s televizí a soukromou koupelnou. Vězení je určeno pro zločince s mírnými tresty a nejdéle zde člověk může strávit osmnáct měsíců.

La Santé: nejdepresivnější

Zdaleka největším počtem pokusů o sebevraždu se může "pochlubit" zařízení La Santé, například v roce 1999 dosáhly rekordního počtu 124. Francouzská věznice, která funguje už od roku 1867, byla od svého vzniku proslulá svými neutěšenými zdravotními poměry. Slamníky zamořily vši, rozšířená byla kožní onemocnění, na vězně útočily houfy krys.

Francouzská věznice La Santé. Místo, kde není o sebevrahy nouze

I když už jsou z tohoto hlediska zdejší podmínky samozřejmě mnohem lepší, údajně zde stále dochází k velkému množství znásilnění, zneužívání i ponižujících metod používaných dozorci.

Alcatraz: nejzabezpečenější

První vězni se v Alcatrazu objevili už na konci devatenáctého století. Americká armáda si Ostrov pelikánů za sídlo věznice vybrala především kvůli jeho poloze. Ledová voda, nebezpečné proudy a žraloci měli učinit z Alcatrazu jediné vězení na světě, z něhož se nedá uprchnout.

Ve třicátých letech došlo k velké přestavbě věznice a k posílení bezpečnostních opatření. Byly postaveny speciální střelecké ochozy, z nichž se dají mimo jiné aktivovat nádoby se slzným plynem v jídelně. Ve věznici je umístěno téměř šest stovek cel, ale ani jedna nepřiléhá k obvodové zdi, takže pokud se vězni podaří prokopat se z cely, příliš si nepomůže. Na jednoho dozorce připadají tři vězni (zatímco průměrný počet vězňů na jednoho dozorce v ostatních věznicích je dvanáct).

Takhle vypadá "pokojíček" v Alcatrazu

Svou pověst nejzabezpečenější věznice si Alcatraz zatím úspěšně drží. Vězni se z něj pokusili uprchnout celkem čtrnáctkrát, ale ani jeden z útěků se nezdařil. Uprchlíci byli buď chyceni, nebo zabiti.

Gulagy v Severní Koreji: nejstrašnější

Jsou umístěny zejména u hranic s Čínou a Ruskem a podle odhadů je v nich uvězněno na dvě stě tisíc lidí. Kvůli nelítostnému mučení, nelidským podmínkám, ale i krutému počasí v nich umírá každým rokem až čtvrtina vězňů, kteří jsou okamžitě nahrazeni novými. Do táborů jsou zavírány i celé široké rodiny, protože tu platí pravidlo, že za hříchy svých rodičů mají být potrestány i děti.

Ke koloritu severokorejských gulagů patří bohužel mučení, vraždy, násilí a hromadná znásilnění.

La Sabeneta: nejnebezpečnější

Pokud se dostanete do věznice La Sabeneta ve Venezuele, měli byste si co nejrychleji opatřit spolehlivou zbraň. Na jednoho dozorce tu totiž připadá sto padesát vězňů, takže pokud si mezi sebou rozhodnou vyřídit účty, jsou většinou strážní bezmocní.

Rekordní byl z tohoto pohledu rok 1995, kdy bylo ve zdech vězení zraněno 624 osob a 196 jich bylo zabito. Průměrně tady každý rok vězni zabijí stovku svých kolegů.


Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz