Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsi-li ve Wikipedii, jako bys nebyl

  13:00aktualizováno  13:00
Staré přísloví říká, že když člověk uspěje v New Yorku, prosadí se všude. Dnes se však zdá, že snem lidí bažících po slávě a úspěchu není ani tak New York jako vlastní stránka se životopisem na internetové encyklopedii Wikipedia, píše agentura Reuters.

Být ve Wikipedii je známkou úspěchu. | foto: Profimedia.cz

Podstatný je v této souvislosti fakt, že na rozdíl od populárních stránek MySpace a Facebook provozovatelé Wikipedie nedovolují uživatelům vytvářet si své vlastní profily. Toto nové potvrzení úspěšné kariéry si totiž musí člověk „zasloužit“.

„Jde o jakousi poctu,“ říká sedmačtyřicetiletý americký novinář Howard Altman. „Na baseballu mi kolega říkal, že jsem první člověk, co zná, který je ve Wikipedii... je to super pocit,“ dodává. To, že se před několika dny dostal do Wikipedie, těší i dvaasedmdesátiletého amerického hudebníka Steva Knighta: „Oceňuji, že jsem považován za důležitou osobu... Je to docela vzrušující.“

„Pokud je někdo slavný nebo důležitý ve svém oboru, skončí ve Wikipedii,“ říká její jednačtyřicetiletý zakladatel Jim Wales.

Novinář Altman si vlastní heslo „zasloužil“ podle svých slov zřejmě proto, že před časem v médiích rozvířil diskusi o věrohodnosti numerologa Johna Patricka Ennise, který mimo jiné předpověděl teroristické útoky z 11. září 2001. Knight se zase do internetové encyklopedie dostal coby „člen rockové kapely Mountain, která se proslavila počátkem 70. let“.

Počet jednotlivců s vlastním profilem ve Wikipedii rychle stoupá. Koncem září v ní mělo životopis 224 785 žijících lidí, což je oproti 177 512 z počátku letošního roku, respektive 93 392 z počátku roku minulého obrovský nárůst.

A všechna tato biografická hesla se velmi dobře čtou. Wikipedia je se svými 52,8 miliony uživatelů za měsíc ve Spojených státech osmým nejnavštěvovanějším serverem. Celosvětově ji měsíčně navštíví přes 200 milionů uživatelů.

Úspěch

Za vzrušení, že se člověk dostal do prestižní společnosti, se ale také „platí“. Nad každým novým heslem, které je do Wikipedie zařazeno, totiž na zvláštních stránkách diskutuje komunita přispěvatelů, kteří mohou jakýkoli životopis také vymazat. „Může to být nepříjemná zkušenost... když je heslo vymazáno, protože komunita se rozhodne, že nejste dost důležitý,“ dodává Wales.

Tuto nelichotivou zkušenost má i herečka a modelka Chelsea Kate Isaacsová, která se na stránky Wikipedie dostala minulý týden coby jedna z „nejatraktivnějších“ modelek Spojených států a Kanady roku 1998. Po několika dnech ji však editoři Wikipedie, jimiž se může stát kdokoli, vymazali. „To je smutné. Docela se mi pomyšlení na to, že jsem ve Wikipedii, líbilo,“ říká Isaacsová.

Ani Stevu Knightovi se myšlenka, že by ho někdo mohl z Wikipedie „sundat“, příliš nelíbí. „Nechci, aby mě smazali. Kdo by také chtěl? Ale doufám, že lidé, kteří mě měli rádi před Wikipedií, mě budou mít rádi i potom, co tam už nebudu“.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz