Nejsi-li ve Wikipedii, jako bys nebyl

  13:00aktualizováno  13:00
Staré přísloví říká, že když člověk uspěje v New Yorku, prosadí se všude. Dnes se však zdá, že snem lidí bažících po slávě a úspěchu není ani tak New York jako vlastní stránka se životopisem na internetové encyklopedii Wikipedia, píše agentura Reuters.

Být ve Wikipedii je známkou úspěchu. | foto: Profimedia.cz

Podstatný je v této souvislosti fakt, že na rozdíl od populárních stránek MySpace a Facebook provozovatelé Wikipedie nedovolují uživatelům vytvářet si své vlastní profily. Toto nové potvrzení úspěšné kariéry si totiž musí člověk „zasloužit“.

„Jde o jakousi poctu,“ říká sedmačtyřicetiletý americký novinář Howard Altman. „Na baseballu mi kolega říkal, že jsem první člověk, co zná, který je ve Wikipedii... je to super pocit,“ dodává. To, že se před několika dny dostal do Wikipedie, těší i dvaasedmdesátiletého amerického hudebníka Steva Knighta: „Oceňuji, že jsem považován za důležitou osobu... Je to docela vzrušující.“

„Pokud je někdo slavný nebo důležitý ve svém oboru, skončí ve Wikipedii,“ říká její jednačtyřicetiletý zakladatel Jim Wales.

Novinář Altman si vlastní heslo „zasloužil“ podle svých slov zřejmě proto, že před časem v médiích rozvířil diskusi o věrohodnosti numerologa Johna Patricka Ennise, který mimo jiné předpověděl teroristické útoky z 11. září 2001. Knight se zase do internetové encyklopedie dostal coby „člen rockové kapely Mountain, která se proslavila počátkem 70. let“.

Počet jednotlivců s vlastním profilem ve Wikipedii rychle stoupá. Koncem září v ní mělo životopis 224 785 žijících lidí, což je oproti 177 512 z počátku letošního roku, respektive 93 392 z počátku roku minulého obrovský nárůst.

A všechna tato biografická hesla se velmi dobře čtou. Wikipedia je se svými 52,8 miliony uživatelů za měsíc ve Spojených státech osmým nejnavštěvovanějším serverem. Celosvětově ji měsíčně navštíví přes 200 milionů uživatelů.

Úspěch

Za vzrušení, že se člověk dostal do prestižní společnosti, se ale také „platí“. Nad každým novým heslem, které je do Wikipedie zařazeno, totiž na zvláštních stránkách diskutuje komunita přispěvatelů, kteří mohou jakýkoli životopis také vymazat. „Může to být nepříjemná zkušenost... když je heslo vymazáno, protože komunita se rozhodne, že nejste dost důležitý,“ dodává Wales.

Tuto nelichotivou zkušenost má i herečka a modelka Chelsea Kate Isaacsová, která se na stránky Wikipedie dostala minulý týden coby jedna z „nejatraktivnějších“ modelek Spojených států a Kanady roku 1998. Po několika dnech ji však editoři Wikipedie, jimiž se může stát kdokoli, vymazali. „To je smutné. Docela se mi pomyšlení na to, že jsem ve Wikipedii, líbilo,“ říká Isaacsová.

Ani Stevu Knightovi se myšlenka, že by ho někdo mohl z Wikipedie „sundat“, příliš nelíbí. „Nechci, aby mě smazali. Kdo by také chtěl? Ale doufám, že lidé, kteří mě měli rádi před Wikipedií, mě budou mít rádi i potom, co tam už nebudu“.

Autoři:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

Neznámé sporty: famfrpál z Harryho Pottera má svou profi ligu

Svůj famrpálový tým má i vídeňská univerzita.

Vyklouzl z pohádkového světa a vkročil do reálného. Ano, sportu kouzelnických adeptů z příběhů Harryho Pottera se...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

VIDEO: Takto pracují deratizátoři. Potkan vylezl z WC i ve 13. patře

Týmy deratizátorů vhazují do kanalizačních vpustí nástrahy s jedem. Někdy musí...

Vždy od dubna do října posílají Pražské vodovody a kanalizace do hlavního města týmy deratizátorů. Mají za úkol házet...

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....Najdete na iDNES.cz