Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsi-li ve Wikipedii, jako bys nebyl

  13:00aktualizováno  13:00
Staré přísloví říká, že když člověk uspěje v New Yorku, prosadí se všude. Dnes se však zdá, že snem lidí bažících po slávě a úspěchu není ani tak New York jako vlastní stránka se životopisem na internetové encyklopedii Wikipedia, píše agentura Reuters.

Být ve Wikipedii je známkou úspěchu. | foto: Profimedia.cz

Podstatný je v této souvislosti fakt, že na rozdíl od populárních stránek MySpace a Facebook provozovatelé Wikipedie nedovolují uživatelům vytvářet si své vlastní profily. Toto nové potvrzení úspěšné kariéry si totiž musí člověk „zasloužit“.

„Jde o jakousi poctu,“ říká sedmačtyřicetiletý americký novinář Howard Altman. „Na baseballu mi kolega říkal, že jsem první člověk, co zná, který je ve Wikipedii... je to super pocit,“ dodává. To, že se před několika dny dostal do Wikipedie, těší i dvaasedmdesátiletého amerického hudebníka Steva Knighta: „Oceňuji, že jsem považován za důležitou osobu... Je to docela vzrušující.“

„Pokud je někdo slavný nebo důležitý ve svém oboru, skončí ve Wikipedii,“ říká její jednačtyřicetiletý zakladatel Jim Wales.

Novinář Altman si vlastní heslo „zasloužil“ podle svých slov zřejmě proto, že před časem v médiích rozvířil diskusi o věrohodnosti numerologa Johna Patricka Ennise, který mimo jiné předpověděl teroristické útoky z 11. září 2001. Knight se zase do internetové encyklopedie dostal coby „člen rockové kapely Mountain, která se proslavila počátkem 70. let“.

Počet jednotlivců s vlastním profilem ve Wikipedii rychle stoupá. Koncem září v ní mělo životopis 224 785 žijících lidí, což je oproti 177 512 z počátku letošního roku, respektive 93 392 z počátku roku minulého obrovský nárůst.

A všechna tato biografická hesla se velmi dobře čtou. Wikipedia je se svými 52,8 miliony uživatelů za měsíc ve Spojených státech osmým nejnavštěvovanějším serverem. Celosvětově ji měsíčně navštíví přes 200 milionů uživatelů.

Úspěch

Za vzrušení, že se člověk dostal do prestižní společnosti, se ale také „platí“. Nad každým novým heslem, které je do Wikipedie zařazeno, totiž na zvláštních stránkách diskutuje komunita přispěvatelů, kteří mohou jakýkoli životopis také vymazat. „Může to být nepříjemná zkušenost... když je heslo vymazáno, protože komunita se rozhodne, že nejste dost důležitý,“ dodává Wales.

Tuto nelichotivou zkušenost má i herečka a modelka Chelsea Kate Isaacsová, která se na stránky Wikipedie dostala minulý týden coby jedna z „nejatraktivnějších“ modelek Spojených států a Kanady roku 1998. Po několika dnech ji však editoři Wikipedie, jimiž se může stát kdokoli, vymazali. „To je smutné. Docela se mi pomyšlení na to, že jsem ve Wikipedii, líbilo,“ říká Isaacsová.

Ani Stevu Knightovi se myšlenka, že by ho někdo mohl z Wikipedie „sundat“, příliš nelíbí. „Nechci, aby mě smazali. Kdo by také chtěl? Ale doufám, že lidé, kteří mě měli rádi před Wikipedií, mě budou mít rádi i potom, co tam už nebudu“.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz