Nejšílenější sjezdy světa, které si můžete sami střihnout

aktualizováno 
Vzhůru na prudkou skleněnou sjezdovku, rampu dolů do pekla, do obřích boulí, hlubokého sněhu či ledovcových seraků. Čekají vás úděsná převýšení i fantastické přírodní scenerie. Pro milovníky adrenalinu jsme vybrali nejúžasnější a nejtěžší sjezdy přístupné nejen profesionálům, ale i normálním smrtelníkům.

Existují sjezdařské výzvy, které byste měli přijmout jen s chladnou hlavou. Jinak by mohly být těmi posledními, s nimiž se popasujete. | foto: Profimedia.cz

Ovšem pozor: jedná se o šest nejnáročnějších testů, které prověří zdatnost i těch nejzkušenějších sjezdařů. Začátečníkům se proto doporučuje pouze číst.

1. Kitzbühel těsně po závodu

Hahnenkamm v rakouském středisku Kitzbühel je čistokrevnou závodní sjezdovou tratí, a dokonce tou nejtěžší z nejtěžších. Zároveň je tato extrémně prudká a velmi členitá trať regulérní náročnou černou sjezdovkou, kterou si může „vystřihnout“ každý trochu zdatnější sjezdař – turista.

Ne každý ovšem ví, že se dá sjet krátce po slavném závodu Světového poháru.

Stovky nadšenců se dokonce na ten okamžik těší celý rok a krátce po závodech se vrhají na trať, aby si s Hahnekammem změřily své síly. Čistokrevný ledový mlat prolitý vodou a zmrzlý na kost trochu povolí, ale jet se to stejně moc nedá.

Jako začátečník si tu bude připadat i velmi dobrý lyžař. Není divu, podíváme-li se na míry trati: délka 3 312 m, převýšení 850 m, maximální sklon 80 procent.

2. Krippenstein aneb nesnesitelná lehkost lyžování

Jste pouhých 400 km autem od Prahy na druhé straně Dachsteinu, vysoko nad vesničkou Obertraun. Zprvu byste od toho moc nečekali. Omyl.

Krippenstein patří k nejlepším místům v Evropě. Nabízí mnohakilometrovou divokou jízdu ještě divočejším terénem.

Na Krippensteinu si krásu lyžování vychutnáte až do dna

Nečekejte žádné velké pláně a rozlohy. Zato na vás čekají skály, průrvy, kuloáry, stromy, skoky a dropy… Když je dostatek sněhu, nabízí Krippenstein technicky nesmírně náročný freeride pro pokročilé. Ale pozor, nezapomeňte na helmy a páteřáky. Tady se mohou sakra hodit.

3. Volný pád v Jackson Hole

Nadmořská výška 3 000 metrů. Pod lyžemi díra jak Dantovo peklo. Stojíte na hraně života a smrti a máte dvě možnosti. Skočit a doufat, že to nějak zvládnete, nebo to srabácky objet o kousek dál a pak zbytek splužit dolů.

Corbet's Couloir otestuje nejen vaše lyžařské umění, ale i psychiku

Pověstný Corbet's Couloir v zimním středisku Jackson Hole v americkém Wyomingu není skutečnou sjezdovkou, ale báječnou freeridovou zónou. Úvod je bez jakýchkoli pochybností nejhorší a nejtěžší, protože se z obrovského skalního převisu pokrytého sněhem musíte odrazit a skočit do prázdna.

Frajeři říkají, že to je spíš věc psychiky než umu, ale zas tak úplně jim nevěřte. Kdo nemá trochu freeridovou průpravu a nikdy si v terénu nezkusil ani menší drop, ať jede raději o kus dál – i to bude adrenalin.

A dobrá zpráva na závěr. Nic horšího než úvodní skok vás tady zaručeně potkat nemůže.
 

4. Letmý kilometr v Les Arcs

Les Arcs je Mekkou šílenců, kteří se v marťanských kombinézách a kapkovitých helmách spouštějí z nejprudších kopců jen proto, aby nabrali a dosáhli co největší rychlosti.Máte-li někde šanci být rychlejší než vítr, je to v Les Arcs

Říká se, že právě v tomto proslulém francouzském středisku je jediná trať, kde se dá překonat na lyžích závratná rychlost 250 km/hod.

Už dva roky se tu ale žádný velký závod nejel. Kvůli těžkému zranění jednoho z rychlostních sjezdařů. Až letos v dubnu tu mají být menší závody i pro příchozí, kde bude možné spustit se alespoň z části této pekelné rampy. Za něco peněz tu budete moci snadno pokořit rychlost přes 130 km/hod.

Les Arcs je jen pro ty, kdo na lyžích stojí skutečně jistě

5. Mont Gelé: freeride z říše snů

Tohle se vidí málokde. Vyjedete kabinkou nahoru na Mont Gelé do výšky 3 003 metry nad mořem nad švýcarské středisko Verbier a hned vás praští do očí velká dvojjazyčná cedule: Reservee Bons Skieur – Good Skiers Only (Jen pro dobré lyžaře). Pak se děj vůle boží.

Přichází jeden z nejkrásnějších, nejnáročnějších freeridů, jaké můžete na starém kontinentu zažít. Toto je oblast pro experty a my doporučujeme vzít si vždy průvodce.

Čeká vás nekonečný krkolomný svah, který končí o tisíc výškových metrů níž, dole na stanici Tortin. Na jedné z protějších hor se nikoli náhodou jezdí nejslavnější freeridová soutěž světa – Extreme Verbier.

Kdo by si na Mont Gelé netroufl, ať si zkusí alespoň nekonečný boulovatý padák z vedlejšího kopce Mont Fort z výšky 3 300 m.

6. Vallé Blanche – nejkrásnější sjezd po alpském ledovci

Není nejtěžší, ale je to prostě sjezd sjezdů. Z výšky 3 842 m kousek pod Aiguille de Midi, vrcholu, který vystrkuje ostří vzhůru k masivu Mont Blanc, se jede skoro 20 kilometrů. Asi žádné jiné místo světa není tak spektakulární, tak proslulé, tak úžasné.

Valle Blanche vám nabídne lyžování v magické scenérii

Nástup na trať je ale úděsný. Tady se nikam neskáče, sjezdaři zdolávají první metry tratě od vrcholu lanovky strmě dolů pěkně pěšky po ostré žiletce. S lyžemi za krkem křečovitě svírají záchranný provaz.

Pak přichází slalom mezi obrovskými bloky rozpukaného ledovce. Dejte si velký pozor, abyste nevyjeli někam dál do nitra ledovce a neskončili v trhlině. Postupně se hrboly a nerovnosti zplošťují, nebezpečných trhlin ubývá a z jízdy se stává opravdový požitek s nekonečnými výhledy na okolní čtyřtisícovky.

Nakonec na lyžaře čeká Chamonix se svými proslulými bary a kavárnami. Přejeme vám, abyste se do nich dostali ve zdraví.

Autoři: ,


Nejčtenější

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

Do Ruska přijedete jako maso pro tamní zápasníky, říká Patrik Kincl

Kincl dokázal jako jediný Čech s Vémolou bojovat po všechna tři kola.

Dostal nabídku na souboj v prestižní soutěži UFC, kvůli zápasu s Karlem Vémolou ji však nepřijal. Snu o účasti v UFC se...

VIDEO: Ester Ledeckou thajský box baví, má děsné rány, říká její trenér

Petr „Pino“ Ondrus se pripravuje na prosincovy XFN

Chystá se na MMA zápas s Jamiem Sloanem, do klece vleze 6. října na dvanáctém galavečeru XFN v Plzni. „Připravuju se...

Neznámé sporty: buzkaši v Afghánistánu zakázal Tálibán

Mnoho mladých jezdců při buzkaši neuvidíte. Hráč musí vyzrát.

Vypadá impozantně, divoce, nespoutaně. A drsně. Na bojišti zápolí až stovky jezdců na speciálně vycvičených koních. O...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz